تاریخ انتشار:: 1398/06/11 - 15:50
کد گالری: 4820


حیواناتی که با آن‌ها زیسته‌ایم

هزاران سال است که انسان‌ها و حیوانات با هم زندگی کرده‌اند و بین آنها "نیاز متقابل" شکل گرفته است.
قبلی
گربه حیوان خانگی دوست داشتنی/ هزاران سال است که انسان‌ها و حیوانات با هم زندگی کرده‌اند و بین آنها "نیاز متقابل" شکل گرفته است. در آلمان ۸ میلیون گربه خانگی وجود دارد. نگهداری از گربه آسان است و گفته می‌شود که این حیوان در کاهش استرس در انسان نقش دارد. اما گربه چه نیازی به انسان دارد؟ سرپناه، غذا و محبت. کوتاه اینکه انسان و حیوانات می‌توانند مکمل یکدیگر باشند.
یار باوفای انسان/ سگ نگهبان، سگ گله، سگ زنده‌یاب به هنگام وقوع زمین لرزه، سگ‌هایی که مواد مخدر و بمب‌ها را پیدا می‌کنند و سگ همراه نابینایان. آزمایش‌ها نشان داده‌اند که سگ رفتار صاحب‌اش را به‌خوبی درک می‌کند.
خرگوش و قابلیت‌هایش/ خرگوش در مقایسه با سگ نیاز زیادی به انسان ندارد. اما آن‌ها خوشحالی‌شان را با دیدن "صاحب" خود کاملا به نمایش می‌گذارند. خرگوش‌ها هرچند از هوش زیادی برخوردار نیستند، اما "صاحب" خود را از طریق صدا و بو می‌شناسند.
لاک‌پشت، حیوان خانگی؟/ چند سالی است که لاک‌پشت هم به جمع حیوانات خانگی پیوسته است. هرچند لاک‌پشت تقریبا تمام روز بی‌حرکت است و نمی‌تواند رابطه چندانی با انسان برقرار کند، اما در میان حیوان‌دوستان، طرفداران زیادی دارد.
موتور تاریخ انسان/ تحرک انسان در طول تاریخ به اسب وابسته بوده است. انسان‌ها هزاران سال زندگی خود را با اسب و بر روی اسب گذرانده‌اند. حال هرچند دیگر نیازی به این حیوان نیست، اما سوارکاری هنوز هم ورزش مورد علاقه مردم پرشماری است.
وقتی گاو اهلی شد/ زندگی انسان با اهلی شدن گاو تغییر اساسی کرد. انسان شکارچی که دائما در حرکت بود، توانست در یک نقطه ساکن شود و به دامدار و کشاورز تبدیل شود. گاو نیاز انسان به گوشت، چرم و شیر را تامین می‌کند و انسان نیز از این حیوان در مقابل دشمنان طبیعی‌اش مراقبت می‌کند.
از جنگل تا خانه/ چند هزار سال پیش انسان‌ها در شرق آسیا با مزه گوشت مرغ و تخم‌ او آشنا شدند و شروع به اهلی کردن این حیوان کردند. تقریبا ۱۵۰ نژاد شناخته شده مرغ وجود دارد. نسل‌هایی ترکیبی از مرغ‌ها وجود دارند که فقط برای تخم‌گذاری سریع و یا برای استفاده از گوشت پرورش داده می‌شوند. در گذشته در بسیاری از خانه‌ها چند مرغ و خروس نگهداری می‌شد که با گسترش زندگی‌شهری منسوخ شده است.
گوشت و پشم/ بخش دیگری از گوشت، پشم و شیر مورد نیاز انسان از طریق گوسفند تامین می‌شود. کلاه‌، شال، پلوور و لباس‌های گرم ساخته شده از پشم گوسفندان هزاران سال است که انسان را از گزند سرما در امان نگه داشته است. انسان نیز در هیبت چوپان به همراه سگ گله‌اش از این حیوان در مقابل گرگ و دیگر دشمنان طببعی ‌دفاع کرده است. هم‌زیستی انسان و گوسفند برمبنای نیاز متقابل بوده است.
مار خوش‌خط‌ و خال/ برای برخی دید‌ن‌اش هم "چندش‌آور" است، اما در سال‌های اخیر مارهای غیر سمی به خانه بسیاری از حیوان دوستان راه‌یافته‌اند.
کبوتر نامه‌رسان/ "کفتر‌باز" واژه‌ای است که در مورد علاقمندان به کبوتر بکار برده می‌شود. کبوتر تقریبا در آسمان همه‌شهرهای دنیا دیده می‌شود. از این پرنده در عصری که "ایمیل" وجود نداشت برای نامه و خبر‌رسانی سریع استفاده می‌شد.
لذت بصری/ جهان زیر آب و ماهی‌های زیبا. آکواریوم برای بسیاری از انسان‌ها یک لذت بصری است. این لذت بصری البته با هزینه و نیاز به آگاهی زیاد در مورد نگهداری ماهیان همراه است.
خطر در خانه/ حالا دیگر برای برخی، جای سگ و گربه با رطیل، افعی و آفتاب‌پرست عوض شده است. برخی از این حیوانات بی‌خطرند ولی برخی از آنها خطرناک هستند. بارها پیش آمده است که این حیوانات "خانگی خطرناک" گریخته‌اند ‌و ده‌ها پلیس و آتش‌نشان برای به دام ‌انداختن آن‌ها بسیج شده‌اند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، هزاران سال است که انسان‌ها و حیوانات با هم زندگی کرده‌اند و بین آنها "نیاز متقابل" شکل گرفته است.


به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار خانه عکس