تاریخ انتشار:: 1398/05/20 - 16:00
کد گالری: 4667


حیات وحش به دست انسان ها نابود شده است

سازمان ملل متحد اعلام کرد: در سال‌های آینده تقریبا یک میلیون نوع حیوان و گیاه برای همیشه از صحنه حیات محو خواهند شد.
قبلی
بنا بر گزارش سازمان ملل متحد در سال‌های آینده تقریبا یک میلیون نوع حیوان و گیاه برای همیشه از صحنه حیات محو خواهند شد. بر اساس این گزارش بیش از ۴۰ درصد دوزیستان‌ و تقریبا ۳۳ درصد مرجان‌ها و یک سوم تمام پستانداران دریایی در خطر نابودی کامل قرار گرفته‌اند.
گزارش سازمان ملل متحد بویژه در مورد حشرات هشدار می‌دهد. براساس این گزارش طی سه دهه گذشته از میزان حشرات تنها در قاره اروپا تقریبا ۸۰ درصد کاسته شده است. از میان رفتن بسیاری از گونه‌های حشرات گرده افشان تاثیری مستقیم بر طبیعت و بخش‌های مختلف زندگی و فعالیت انسان‌ها، از جمله در فعالیت‌های کشاورزی و باغداری خواهد داشت.
برای تهیه گزارش سازمان ملل متحد، ۱۴۵ محقق و متخصص از ۵۰ کشور جهان به مدت سه سال هزاران منبع را تحقیق و ارزیابی کردند. این نخستین گزارش جامع در نوع خود بوده است.
گزارش سازمان ملل متحد دلایل نابودی حیات وحش را برشمرده و به صراحت اعلام کرده است: «در کنار تغییرات اقلیمی، آلودگی محیط زیست، کشاورزی، استخراج معادن، ماهیگیری، شکار و قطع درختان جنگل‌ها مسئول نابودی حیات وحش هستند.»
یکی از مهمترین عوامل نابودی حیوانات و حیات وحش، کشاورزی که از سوی انسان‌ها صورت می‌گیرد اعلام شده است. افزایش سطح زیر کشت در سطح کره زمین باعث راندن حیوانات از محل زندگی آن‌ها شده است. از سوی دیگر استفاده از سموم و کودهای شیمیایی باعث مرگ حیوانات و بخصوص حشرات که در چرخه حیات از اهمیت بسیار بالایی برخوردارهستند، شده است.
انسان در دهه‌های گذشته بخش‌های وسیعی از کره زمین را در اختیار گرفته و تغییر داده است. بشر در این مدت از مقدار زیادی منابع طبیعی یک بار مصرف مثل ذغال سنگ، نفت و گاز استفاده کرده که تاثیرات مخربی بر محیط زیست داشته‌اند.
براساس گزارش سازمان ملل متحد سه چهارم کل خشکی‌ها، ۴۰ درصد مناطق دریایی و تقریبا نیمی از رودخانه‌ها توسط انسان تغییر‌ پیدا کرده‌اند.
بر سرعت افزایش شمار حیواناتی که برای همیشه از صحنه حیات کره زمین محو می‌شوند افزوده شده است. مسئولیت این وضعیت برعهده انسان و "تمدن انسانی" است. بر اساس محاسبات صورت گرفته " روند گرمتر شدن اتمسفر کره زمین بر اثر انتشار گازهای گلخانه‌ای باعث نابودی پنج درصد از کل جانداران در روی کره زمین خواهد شد".
به گفته رابرت واتسون، رئیس شورای جهانی تنوع زیستی موسوم به IPBES: «آلودگی هوا، از دست رفتن منابع آب شیرین و خشکسالی، کاهش ماهیان و نابودی حشرات گرده‌افشان همانند تغییرات اقلیمی برای زندگی انسان خطر آفرین هستند.»
وزیر محیط زیست آلمان این گزارش را که در ۱۸۰۰ صفحه تنظیم شده یک "پیام بیدار باش" توصیف کرده است. ژوزف زته‌له، کارشناس بیولوژی یک مرکز پژوهش محیط زیست در لایپزیگ آلمان و عضو هیئت رئیسه گروه پژوهشگران سازمان ملل می‌گوید با یافته‌های جدید دیگر کسی نمی‌تواند ادعا کند "ما نمی‌دانستیم".

بنا بر گزارش سازمان ملل متحد در سال‌های آینده تقریبا یک میلیون نوع حیوان و گیاه برای همیشه از صحنه حیات محو خواهند شد. بر اساس این گزارش بیش از ۴۰ درصد دوزیستان‌ و تقریبا ۳۳ درصد مرجان‌ها و یک سوم تمام پستانداران دریایی در خطر نابودی کامل قرار گرفته‌اند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، بنا بر گزارش سازمان ملل متحد در سال‌های آینده تقریبا یک میلیون نوع حیوان و گیاه برای همیشه از صحنه حیات محو خواهند شد. ابعاد نابودی حیات وحش که انسان مسئول آن است، هیچگاه تا این حد نبوده است.


به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار خانه عکس