تاریخ انتشار:: 1397/04/02 - 11:07
کد گالری: 3037


ده نکته باریک‌تر از مو برای حفظ محیط زیست

با رعایت این 10 نکته به محیط زیست کمک کنیم.
قبلی
شیر را ببندید/ موقع مسواک زدن یا شستن دست‌ها، لازم نیست آب پیوسته جریان داشته باشد. نتیجه یک پژوهش در دانشگاه اولدنبورگ نشان می‌دهد که نبستن شیر در حین نظافت دست و دندان، به بهای هدر رفتن ۱۲ لیتر آب آشامیدنی‌ تمام می‌شود.
دوش بگیرید؛ وان قدغن/ حمام کردن در وان یعنی مصرف دستکم ۱۴۰ لیتر آب اما وقتی دوش می‌گیرید، در هر دقیقه تنها ۲۰ لیتر آب استفاده می‌شود. اداره فدرال حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی آلمان محاسبه کرده که پرهیز از وان گرفتن، می‌تواند به صرفه‌جویی ۳۰۰ یورو در بودجه سالانه یک خانوار چهار نفری منجر شود. شما کدام را انتخاب می‌کنید؟
تهویه هوا/ خیلی از افراد فکر می‌کنند نیمه باز بودن همیشگی پنجره به گردش هوای تازه در اتاق و خانه کمک می‌کند اما درست آن است که هر دو سه ساعت یک مرتبه، پنجره‌ها کاملا گشوده شوند؛ آن هم تنها برای چند دقیقه و نه بیشتر. صندوق جهانی طبیعت (WWF) اعلام کرده که ترک عادت نیمه بسته گذاشتن پنجره‌ها در فصول سرد سال، موجب صرفه‌جویی در مصرف ۳۰۰کیلوگرم مونوکسید کربن می‌شود. چیزی معادل ۷۰ یورو هزینه.
بدرود با باطری/ اداره فدرال محیط زیست آلمان توصیه می‌کند که مردم حتی‌المقدور از دستگاه‌هایی استفاده کنند که به باطری نیاز ندارند. انرژی مورد استفاده برای تولید باطری‌های غیرقابل شارژ، ۴۰ تا ۵۰۰ برابر بیشتر از آن چیزی است که پریز برق در اختیار می‌گذارد. می‌دانید که قیمت یک باطری AA در مقایسه با هزینه انرژی الکتریکی، حدود ۳۰۰برابر گران‌تر است؟
دکمه را بزنید/ تلویزیون با فشردن دکمه کنترل از راه دور به طور کامل خاموش نمی‌شود. پریزهای چند اتصاله هم همینطور. آنها را باید بطور کامل خاموش کرد. آلمانی‌ها مردم مقتصدی هستند و اداره محیط زیست به شهروندان می‌گوید بدانید و آگاه باشید که در وضعیت "استند بای" مصرف برق ادامه می‌یابد.
هر قابلمه‌ای دری دارد/ صندوق جهانی طبیعت توصیه می‌کند که در زمان پخت و پز، حتما در قابلمه‌ را بگذارید. به این ترتیب تا ۶۵درصد در مصرف گاز یا برق صرفه‌جویی خواهید کرد. روشن است که وقتی در قابلمه را نمی‌گذارید، بخش بزرگی از حرارت هدر می‌رود. اندازه قابلمه هم باید درست انتخاب شود. فراموش نکنید انتخاب قابلمه‌ای که بزرگتر از شعاع صفحه اجاق باشد، اتلاف انرژی است.
کتری برقی یا اجاق؟/ می‌خواهید چای دم کنید یا پاستا و ماکارونی بپزید؟ توصیه اداره حفاظت محیط زیست آلمان این است که از کتری برقی برای جوش آوردن آب استفاده کنید. هم آب سریع‌تر جوش می‌آید و هم انرژی کمتری به نسبت اجاق خوراکپزی مصرف می‌شود. اداره یاد شده مثال می‌زند که جوش آوردن روزانه یک لیتر آب در کتری برقی یعنی پرهیز از تولید سالانه۹۰کیلوگرم دی اکسید کربن و قناعت در ۴۰ یورو پول.
وداع با سشوار/ خانه‌ای هست که در آن سشوار نباشد؟ این وسیله جدانشدنی از مناسک حمام، یکی از پر مصرف‌ترین دستگاه‌های برقی است. اداره حفاظت محیط زیست آلمان توصیه می‌کند که دستکم در تابستان و روزهای آفتابی، موها را با جریان هوا خشک کنید. فاصله گرفتن از سشوار، هم از نظر مالی سودبخش است و هم از نظر سلامتی موها.
لیوان‌‌ بنوش و برو/ قهوه نوشی در راه و در حال حرکت عمومیت یافته اما عاشقان قهوه باید بدانند لیوان‌های یک بار مصرف و دور انداختنی مشکلی جدی برای محیط زیست و زباله‌زایی است. اگر عادت دارید در مسیر قهوه بنوشید، بهتر است لیوان ثابت و مخصوصی تهیه کنید. اینطوری هم به جیب خودتان کمک کرده‌اید و هم به سطل‌های آشغال رحم.
کیسه پلاستیکی ممنوع/ سازمان حفاظت محیط زیست آلمان می‌گوید سرانه ۶۵ کیسه پلاستیکی در چرخه مصرف این کشور بالا و غیرضروری است. می‌دانید تجزیه این کیسه‌ها در طبیعت ده‌ها سال زمان می‌خواهد؟ بهتر نیست از همین امروز وقتی خرید می‌روید، یک سبد حصیری، کوله پشتی یا کیسه‌ای پارچه‌ای همراه ببرید تا سهمی در کاهش مصرف پلاستیک ایفا کنید؟

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، با کمی دقت در رفتارهای روزمره و ترک بسیاری عادت‌ها، می‌توان گام‌های کوچکی برداشت که اثراتی بزرگ در بهبود محیط زیست می‌گذارند.


انتهای پیام


به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار خانه عکس