تاریخ انتشار:: 1400/01/27 - 13:14
کد گالری: 16130


تصویرهایی از "شهر طلایی گمشده" مصر

قبلی
"شهر طلایی گمشده" مصر/قدمت "شهر طلایی گمشده" به دوران پادشاهی آمنهوتپ سوم برمی‌گردد. او بین سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۵۳ پیش از میلاد حکومت کرده است. زاهی حواس، باستان‌شناس برجسته مصری که سرپرستی گروه کاوشگران را به‌عهده داشته می‌گوید، باستان‌شناسان از مدت‌ها پیش در پی کشف این شهر بوده‌اند اما کسی نمی‌دانسته دقیقا کجا واقع شده است.
وسایل روزمره/به گفته باستان شناسان در این شهر زینت‌آلات، ظروف سفالی رنگ و آجرهایی با مُهروموم آمنهوتپ سوم کشف شده است. بتسی برایان، استاد مصرشناسی دانشگاه جان هاپکینز ایالات متحده می‌گوید، بعد از کشف مقبره توت عنخ آمون که ۱۰۰ سال پیش رخ داد، این مهم‌ترین کشف باستان‌شناسی در مصر به‌شمار می‌رود.
پنهان در زیر تلی از ریزشن‌های کویر/این عکس که روز هشتم آوریل (۱۷ فروردین) سال جاری گرفته شده، اسکلت حیوانی را نشان می‌دهد که هزاران سال در زیر شن‌های کویر مدفون بوده است.
هزاران سال دست‌نخورده/حفاری‌ها در استان الأقصر، ۵۰۰ کیلومتری جنوب قاهره، در سپتامبر ۲۰۲۰ بین معابد رامسس سوم و آمنهوتپ سوم آغاز شد. تیم کاوشگران طی چند هفته آجرهای خشتی زیادی یافت و به گفته خانم برایان، به‌مرور بازمانده‌های "یک شهر بزرگ و به خوبی محافظت‌شده، با دیوارهای تقریباً کامل و اتاق‌هایی پر از وسایل روزمره" کشف کرد.
آثاری از دوران طلایی امپراتوری مصر/کاوشگران تاکنون چندین محله از شهر را حفاری کرده‌اند و در آنها از جمله یک نانوایی با چند تنور و ظروف سفالی ویژه انبار آرد و همچنین ساختمان‌های اداری و مسکونی یافته‌اند. بتسی برایان می‌گوید، با این وسایل نادر می‌توان تا حدودی با شیوه زندگی مصریان باستان در دورانی آشنا شد که امپراتوری مصر شکوفاترین دوران اقتصادی خود را طی می‌کرد.
"رژه طلایی" فراعنه/جالب این که مومیایی آمنهوتپ سوم چند روز پیش در رژه باشکوهی با ارابه فراعنه به همراه ۲۱ پادشاه و ملکه دیگر از مصر باستان در سوم آوریل ۲۰۲۱ در خیابان‌های قاهره به حرکت درآمد. هدف این "رژه طلایی" انتقال این آثار باستانی به ساختمان تازه‌تاسیس موزه ملی تمدن مصر (NMEC) بود.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، قدمت شهری که بازمانده‌های آن در الأقصر مصر کشف شده، به حدود یک‌هزار و ۴۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. به گفته کارشناسان، این شهر بزرگ‌ترین شهر باستانی کشف‌شده در مصر است.


به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار خانه عکس