تاریخ انتشار:: 1399/08/15 - 10:17
کد گالری: 14080


تصاویری بی‌نظیر از دنیای شگفت‌انگیز میکروسکوپی

قبلی
رتبه نخست: گورخر ماهی/ تصویر گورخر ماهی رتبه نخست مسابقه نیکون "Small World photography contest" را کسب کرد. این تصویر چهار برابر بزرگتر شده است.
رتبه دوم: دلقک ماهی/عکسی از روند رشد دلقک ماهی از روز اول تا نهم؛ نوزادان دلقک ماهی نخست نر بدنیا می‌آیند و سپس به مرور زمان تغییر جنسیت می‌دهند. این عکس ده برابر بزرگ شده است.
رتبه سوم: حلزون آب شیرین/یا بهتر بگوییم، تصویری از زبان حلزون آب شیرین که از آن برای قطعه کردن و انتقال غذا به درون بدن استفاده می‌کند. این تصویری ۴۰ برابر بزرگتر شده است.
رتبه چهارم: گرده‌های نورانی قارچ/گرده‌های نورانی در میان نخیه یک قارچ. نخینه رشته‌های لوله‌ای‌شکل هستند که واحد ساختمانی همه قارچ‌ها بجز مخمرها و آکتینوباکتری‌ها را تشکیل می‌دهند. این عکس ۶۳ بار بزرگتر شده است.
رتبه پنجم: پروانه‌ای از خانواده "بوف"/این پروانه در زبان علمی "اگروتیس اینفوزا" و بعضی مواقع هم "بگونا" نامیده می‌شود. به‌خاطر طرح چشم جغد در روی بال‌هایش نام "پروانه بوف" به آن داده شده است. این پروانه در استرالیا یافت می‌شود. این عکس ۵ برابر بزرگ شده است.
رتبه ششم: الهه جوانی/گل هبه (Hebe) "الهه جوانی" یونان که به آن "تره تیزک آبی" هم گفته می‌شود، بومی نیوزیلند و آمریکای جنوبی است و حدود ۹۰ گونه دارد. در گذشته تصور می‌شد که این گیاه رسته خاص خود را دارد ولی حالا جزو خانواده سیزاب "ورونیکا"محسوب می‌شود. این عکس ۱۰ بار بزرگتر شده است.
رتبه هفتم: اسکلت سلول/ریزلوله‌ها یا میکروتوبول ، (بخش نارنجی در تصویر) لوله‌هایی توخالی، از جنس پروتئین هستند که اسکلت سلول را تشکیل می‌دهند. مرکز سلول به رنگ زنگاری دیده می‌شود. این عکس ۶۳ بار بزرگتر شده است.
رتبه هشتم: آفتاب‌پرست/رشد آفتاب‌پرست روندی طولانی است و در برخی از گونه‌های آن حتی تا دو ماه هم طول می‌کشد. آفتاب‌پرست اما بعد از خروج از تخم، به سرعت رشد می‌کند. این عکس ۱۰ برابر بزرگتر شده است.
رتبه نهم: هیپوکامپ/تصویری از رابطه سلول‌های عصبی هیپوکامپ در مغز انسان. هیپوکامپ مرکز کنترل حافظه پایدار و موقت است. هیپوکامپ یکی از معدود مکان‌هایی در مغز است که دائما در آن نورون یا یاخته‌های عصبی تولید می‌شود. این عکس ۶۳ برابر بزرگتر شده است.
رتبه دهم: شپش آبی/عکسی از دافنی (Daphnia) از شاخه بندپایان و راسته سرونیان که با نام‌های شپش آبی آب‌های شیرین و کک آبی هم شناخته می‌شود. این عکس ۱۰ برابر بزرگتر شده است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، شرکت دوربین‌سازی نیکون از سال ۱۹۷۵ به این سو بهترین تصاویر از دنیای میکروسکوپی را برمی‌گزیند. در این گزارش تصویری ده تصویر برگزیده سال ۲۰۲۰ را می‌بینید.


به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار خانه عکس