کد مطلب: 5476
  تاریخ انتشار:  1398/08/21 - 11:31


کشف بقایای کشتی‌های قرن هفدهم در سوئد

باستان‌شناسان سوئدی بقایای دو کشتی جنگی متعلق به قرن هفدهم را از آب بیرون کشیدند.
download کشتی جنگی

باستان‌شناسان سوئدی بقایای دو کشتی جنگی متعلق به قرن هفدهم را از آب بیرون کشیدند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از آرت‌دیلی، بقایای این دو کشتی باستانی از آب‌های تنگه‌ای نزدیک شهر «وکسهلم» کشف شدند. کارشناسان معتقدند بقایای یکی از دو کشتی کشف‌شده، درحقیقت بقایای قُل دیگر کشتی جنگی مشهور «واسا»‌ است.

«واسا»‌ کشتی جنگی عظیمی به طول ۶۹ متر  بود که توانایی حمل ۶۴ توپ جنگی را داشت و ساخت آن دو سال زمان برد. این کشتی که نامش از نام یکی از پادشاهان سوئدی برگرفته شده برای نمایش دادن عظمت ارتش سوئد ساخته شده بود. «واسا» در سال ۱۶۲۸ غرق شد و ۳۳۳ بعد از آب بیرون کشیده شد. بقایای کشتی «واسا»  درحال حاضر در موزه «واسا»‌ واقع در استکهلم به نمایش گذاشته می‌شود. این موزه یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری سوئد محسوب می‌شود.

 «جیم هانسون»‌ باستان‌شناس حوزه آثار زیر اقیانوس می‌گوید: «وقتی برای نخستین‌بار در تنگه شیرجه زدم با دیواره‌های شش‌متری یک کشتی عظیم مواجه شدم که بسیار سالم به نظر می‌رسیدند.»‌

با این‌که قرن‌ها از غرق‌ شدن این دو کشتی گذشته است، به لطف مقدار زیاد نمک در دریای «بالتیک»، تکه‌های چوب‌ کشف‌شده اخیر همچون بقایای «واسا»‌ سالم باقی مانده‌اند. قرار است تکه‌های چوب کشف‌شده برای تعیین قدمت و محل ساخت‌شان مورد بررسی قرار بگیرند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار گردشگری و میراث