کد مطلب: 5409
  تاریخ انتشار:  1398/08/13 - 13:45


آبشار آب سفید الیگودرز ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: آبشار آب سفید الیگودرز به شماره ۵۳۴ در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شد.
download آبشار آب سفید الیگودرز

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: آبشار آب سفید الیگودرز به شماره ۵۳۴ در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، سید امین قاسمی افزود: مراتب ثبت این اثر در فهرست آثار طبیعی ملی توسط  وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استاندار لرستان ابلاغ شده است.

وی اظهار داشت:‌ در اجرای تبصره ماده ۲ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور پرونده ثبت ملی آبشار آب سفید الیگودرز تهیه و در نهایت به شماره ۵۳۴ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.

وی تصریح کرد: با انجام این مهم، تعداد آثار طبیعی ثبت شده  لرستان در فهرست ملی به عدد ۳۳ رسیده است.

آبشار آب سفید، معروف به عروس زیبای آبشارهای ایران در جنوب شرقی استان لرستان و در دامنه های کوه های زاگرس واقع  و  دسترسی به آن با جاده شهر الیگودرز امکان‌پذیر است. ارتفاع آبشار ۷۰ متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود ۸ متر می‌باشد که به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد.

 آبشار آب سفید در دره‌های تاریک در اثر فعالیت‌های زمین شناختی و فرسایش توسط آب در چندین هزار سال پدید آمده است.

آب آبشار با هوا مخلوط شده و بر اثر برخورد با سنگ‌ها حباب های سفیدی را تشکیل می دهد، این حباب های سفید باعث می شوند آبشار به رنگ سفید دیده شود و به همین دلیل نام آب سفید را بر روی آن گذاشته اند.

آبشار آب سفید به زبان محلی های لرستان به “او اسبید” مشهور است و به نام های دیگری همچون آبشار سفید آب و آبشار سفید هم نیز شناخته شده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار گردشگری و میراث