کد مطلب: 504
  تاریخ انتشار:  1392/06/28 - 23:29


جزئیات آتش سوزی پارک ملی گلستان به قلم ابتکار

خبر بدی بود که خیلی زود رسید؛ از بین رفتن هر شاخه و نهال غمی بزرگ است، چه رسد به سوختن جنگل آن هم از نوع گلستان ...
download آتش سوزی در پارک ملی گلستان

معصومه ابتکار در خصوص آتش سوزی در پارک ملی گلستان نوشت: از بین رفتن هر شاخه و نهال غمی بزرگ است، چه رسد به سوختن جنگل آن هم از نوع گلستان ...

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، دکتر معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در وبلاگ شخصیش در خصوص آتش سوزی در پارک ملی گلستان نوشت: خبر بدی بود که خیلی زود رسید: آتش سوزی در حوزه استحفاظی جغرافیایی خراسان شمالی و مدیریتی اداره کل محیط زیست گلستان که از حوالی پاسگاه چوبی یا محیط بانی شارلق در شرق پارک آغاز و به طرف «دره آلمه» گسترش یافت. شدت وزش باد و صعب العبور بودن بخش هایی از منطقه نیز شرایط را سخت می کرد.
از صبح دیروز چهارشنبه، موضوع آتش در گلستان را با مقامات استان های گلستان و خراسان شمالی در میان دیگر کارها دنبال می کردم. به نظر می رسد آتش سوزی از حدود 10 صبح از کنار جاده آسیایی آغاز شده و به احتمال بسیار زیاد علت آن آتش افروختن مسافران عبوری بوده است. متاسفانه در فصل گردشگری بیشتر شاهد این اتفاقات هستیم و مردم باید توجه کنند که کوچکترین جرقه ای می تواند منجر به آتش سوزی های وسیع شود.
در مبارزه با این آتش نه فقط محیط بانان و مدیران سازمان و یگان حفاظت محیط زیست و یگان حفاظت جنگل ها بلکه بخش های مختلف استانداری های گلستان و خراسان شمالی، ادارات کل بحران و راه و شهرسازی این استان ها درگیر شده و با اعزام نیرو، لودر و گریدر و سایر تجهیزات تلاش کردند. چندین بار اقدام به ایجاد جاده های آتش بٌر در مسیر این آتش سوزی شد که در مراحل اول به دلیل شدت وزش باد ناکام ماند. اما از ساعت پنج و نیم بعد از ظهر با کاهش وزش باد و تلاش همزمان نیروهای محیط زیست، منابع طبیعی، هلال احمر و افراد بومی و محلی، جاده آتش بٌر توانست قسمت شرقی را مهار کند. ولی در قسمت شمالی همچنان آتش سوزی ادامه داشت و به دلیل دره های عمیق و ناهمواری ها امکان استفاده از لودر و گریدر نبود. یک بار هم قرار شد از بالگرد استفاده شود که به دلیل فرارسیدن تاریکی هوا منتفی شد. خوشبختانه به تدریج با سرد شدن هوا از حجم آتش کاسته و بالاخره در ساعت 12 شب مهار شد.
البته بسیاری از نیروهای دولتی و نظامی، انتظامی و مردمی شب را در محل بیتوته کردند و تا ظهر امروز به خاموش کردن لکه ها و تنه های دودزا با کوله های آب پاش و بیل مشغول بودند. بالاخره عصر امروز از منابع مختلف از جمله استاندار محترم گلستان که در محل حادثه حضور داشت مهار آتش مورد تایید قرار گرفت. اگر چه قرار است تا سه روز دیگر نیروهای مسئول در منطقه به سر ببرند چرا که احتمال حریق مجدد می رود.
لازم است اینجا به دو رفتار متفاوت از مردم اشاره کنم:
یکی؛ «رفتاری که با بی توجهی سبب به آتش کشیده شدن جنگل ها می شود»
دیگری؛ «حضور داوطلبانه و خودجوش مردم روستایی و محلی با هر چه در دست دارند برای خاموش کردن آتش»
... و ای کاش رفتار اول به نفع رفتار دوم از صفحه خاطر طبیعت آسیب پذیر ما حذف شود ... من تشکر می کنم از همه همت های والا که در این حادثه به یاری گلستان شتافتند.»

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار سایر رسانه ها