کد مطلب: 28056
  تاریخ انتشار:  1402/11/09 - 11:44


سومین کشور پربازدید جهان بغل گوش ماست!

ترکیه پس از فرانسه و اسپانیا به عنوان سومین کشور پربازدید جهان در سال ۲۰۲۳ معرفی شده است.

آمارهای رسمی از سفر نزدیک به ۴۵ میلیون گردشگر خارجی به ترکیه در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۳ حکایت دارد، عددی که ۷ درصد فراتر از آمار پیش از همه‌گیری کروناست. این کشور درحالی مشغول رکوردشکنی است که سومین مقصد پربازدید جهان در سال ۲۰۲۳ شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، ترکیه به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری جهان، در سال ۲۰۲۳ به رشد خود ادامه داد و بر اساس اعلام سازمان جهانی گردشگری در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۳ در مجموع میزبان حدود ۴۵ میلیون گردشگر بین‌المللی بود، که در مقایسه با آمار مشابه در سال ۲۰۱۹ حاکی از رشد ۷ درصدی است.

ترکیه پس از فرانسه و اسپانیا به عنوان سومین کشور پربازدید جهان در سال ۲۰۲۳ معرفی شده است.

داده‌پردازی‌ها نشان می‌دهد اوج گردشگری ترکیه در ماه جولای ۲۰۲۳ رقم خورده است؛ زمانی که ۷ میلیون نفر این کشور را به عنوان مقصد سفر انتخاب کردند.

در سال ۲۰۲۲ میلادی در مجموع ترکیه از ۴۴.۶ میلیون گردشگر خارجی میزبانی کرده بود.

بازگشت کامل صنعت گردشگری این کشور در سال گذشته، پس از شیوع بیماری همه‌گیر کرونا باعث شد که تعداد گردشگران به رکورد قبلی نزدیک شود و درآمدهای بالایی را به همراه داشته باشد. این روند دولت ترکیه را بر آن داشته تا برآوردهای سالانه خود را افزایش دهد.

دولت ترکیه پیش از این پیش‌بینی کرده بود، در سال جاری شمار گردشگران ورودی به این کشور به ۶۰ میلیون نفر برسد و همچنین برآورد شده این رقم در سال ۲۰۲۸ به ۹۰ میلیون برسد.

از حیث درآمد نیز پیش‌بینی می‌شود امسال درآمد گردشگری ترکیه به ۵۶ میلیارد دلار و در پنج سال آینده به ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد. درآمدهای گردشگری در ۶ ماه اول سال ۲۰۲۳ با ۲۷ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۲۱.۷ میلیارد دلار رسیده است.

گردشگری حدود ۱۰ درصد به تولید ناخالص داخلی ترکیه (GDP) کمک می‌کند. علاوه‌بر این، حدود ۱.۷ میلیون نفر در بخش خدمات اقامتی و غذایی مشغول کار بوده‌اند که حدود ۵ درصد از کل اشتغال این کشور را تشکیل می‌دهد.

ترکیه برای ایرانی‌ها نیز همچنان یک مقصد محبوب محسوب می‌شود و از ژانویه تا نوامبر پذیرای ۲.۹ میلیون بازدیدکننده ایرانی بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۲ افزایش ۵ درصدی را نشان می‌دهد.


انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار گردشگری و میراث