کد مطلب: 21431
  تاریخ انتشار:  1401/03/30 - 13:03


میز زمین ـ گردشگری تشکیل شد

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی از تشکیل میز تخصصی زمین ـ گردشگری (ژئوتوریسم) با هدف توسعه و تنوع‌بخشی به مقاصد گردشگری خبر داد.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی از تشکیل میز تخصصی زمین ـ گردشگری (ژئوتوریسم) با هدف توسعه و تنوع‌بخشی به مقاصد گردشگری خبر داد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از روابط‌عمومی معاونت گردشگری، سیدمصطفی فاطمی فیروزآبادی گفت: ایران به‌دلیل داشتن ساختار زمین‌شناسی خاص و منحصربفرد، ظرفیت ویژه‌ای در حوزه گردشگری دارد و توسعه این بخش می‌تواند در حفاظت از سرزمین و توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوامع محلی نقش بسیار مهمی ایفا کند.

او افزود: شناسایی مقاصد زمین ـ گردشگری یا ژئوتوریسمی، موضوعات مربوط به ژئوپارک‌ها و راهکارهایی برای ثبت آن در شبکه‌های بین‌المللی، توسعه و تنوع‌بخشی به فعالیت‌های مرتبط با ژئوتوریسم، آموزش و منابع انسانی متخصص در بخش گردشگری، از جمله مواردی است که ضرورت دارد گروه‌های ذی‌نفع درباره آن به بحث و تبادل‌نظر بپردازند تا این بخش از ظرفیت‌های مهم صنعت گردشگری در مسیر پایدار مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

فاطمی با اشاره به برگزاری نخستین جلسه هم‌اندیشی زمین ـ گردشگری یا ژئوتوریسم با مشارکت اساتید و صاحبنظران به منظور بحث و تبادل نظر درباره تدوین نقشه راه این حوزه، گفت: توجه به رویکرد حفاظتی و توسعه پایدار در رونق ژئوتوریسم، سازوکار مربوط به برنامه‌ریزی برای آموزش، توانمندسازی جامعه محلی، تأمین زیرساخت‌های لازم، تبلیغات، معرفی و جذب ژئوتوریست‌ها و نیز تهیه طرح‌های جامع و برنامه اقدام در خصوص موضوع، تهیه آیین‌نامه و دستورالعمل‌های مربوطه در دستور کار قرار گرفت.

به گفته مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی، طرح موضوع زمین ـ گردشگری به عنوان مقصدی نوپا در کمیته ملی طبیعت‌گردی، تأمین نیازهای اصلی مقاصد ژئوتوریسمی متناسب با توسعه پایدار گردشگری و انجام اقدامات حمایتی توسط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پیشبرد این موضوع نیز بخش دیگری از مباحث مطروح شده در این نشست بود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار گردشگری و میراث