کد مطلب: 1515
  تاریخ انتشار:  1393/10/26 - 17:15


مدیرکل زیستگاه‌ها و امور مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست:

جاده‌های فرعی به کمک قاچاقچیان چوب آمده‌اند

براساس قانون حمل چوب، هیزم و زغال حاصل از درختان جنگلی در تمام نقاط کشور ممنوع است.

براساس قانون حمل چوب، هیزم و زغال حاصل از درختان جنگلی در تمام نقاط کشور ممنوع است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، براساس قانون حمل چوب، هیزم و زغال حاصل از درختان جنگلی در تمام نقاط کشور ممنوع است و تا چندی پیش مرتکبان به این جرایم برابر با قانون مجازات قاچاق کالا و ارز که در صلاحیت ذاتی دادسراهای عمومی و انقلاب بود تحت تعقیب قرار گرفته و مجازات موضوع این قانون در حق آنان اعمال می‌شد. بر همین اساس تمامی پرونده‌های مربوط به حمل و کشف زغال و هیزم حنگلی توسط محاکم قضایی مورد رسیدگی قرار می‌گرفت.

حذف جرایم مربوط به قاچاق چوب از اسفند 92

در ماه‌های پایانی سال 1392 با تصویب اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به قانون حمل چوب و زغال جنگلی اشاره نشده است و در این قانون جدید ، صرفا" کالاهای ممنوعه را مشمول رسیدگی در محاکم قضایی دانسته و بر خلاف قانون قدیم، تهیه و حمل زغال و چوب‌های جنگلی را در شمار کالاهای ممنوعه قرار نداده و همچنین صلاحیت رسیدگی به این‌گونه جرایم را در صلاحیت دستگاه اداری تعزیرات حکومتی قرار داده است.
قوانین سخت واردادت عامل افزایش قاچاق چوب

عبدالعظیم آقاجانی، دبیر انجمن کارفرمایان صنایع چوب در اضهارنظری گفته بود به‌دلیل مقررات و استاندارد سختگیرانه که در بخش واردات چوب وجود دارد، واردات چوب برای تولیدکنندگان به صرفه نیست.

وی یادآور شد: برای حفظ و جلوگیری از تخریب جنگل‌ها لازم است که در واردات چوب تسهیلاتی صورت گیرد، زیرا قوانین حاکم بر واردات این محصول بسیار سخت گیرانه‌تر از سایر کشورها است.

به گفته آقاجانی، قیمت بالای چوب در کشور مخربان جنگل‌ها را به برداشت غیرمجاز چوب مجاب می‌کند، زیرا به‌دلیل مشکلات اشتغال که در منطقه وجود دارد، برخی افراد ریسک دستگیری را برای تأمین معاش به جان می‌خرند.
جاده‌های فرعی به کمک قاچاقچیان چوب آمده‌اند

در این میان مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست همچنان توسط قاچاق و قاچاقچیان غارت می شود و به نظر می رسد هماهنگی و تعامل میان سازمان جنگل ها و مراتع می تواند در کاهش اینگونه جرایم موثر باشد.

فرهنگ قصریانی، مدیرکل زیستگاه‌ها و امور مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست در این باره معتقد است همکاری خوبی بین محیط بانان ما با ماموران سازمان جنگل‌ها و مراتع وجود دارد و  هر کجا تخلفی از قاچاق چوب رخ بدهد سریعاً گزارشات و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: بیشترین حجم قاچاق چوب در جاده عباس آباد صورت می‌گیرد که با گشت‌های مداوم محیط بانان در مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و افزایش نظارت‌ها و کنترل‌های انجام شده توسط ماموران سازمان جنگل‌ها و مراتع این میزان را توانسته ایم کاهش بدهیم.

قصریانی بیان داشت: وجود مناطق با داشتن جاده‌های فرعی فراوان، حفاظت از این عرصه‌ها را مشکل کرده است اگرچه در تمامی ورودی‌ها و خروجی‌ها نگهبانی  صورت می‌گیرد اما افزایش قاچاق و کمبود نیرو عامل اصلی رخداد اینگونه جرایم است.
همکاری مشترک سازمان حفاظت محیط زیست با سازمان جنگل ها و مراتع ستادی می شود

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست نیز از تشکیل ستاد چهار جانبه برای حل مشکلاتی مشترکی همچون آتش سوزی، شکار، قاچاق چوب خبر می‌دهد.

سرهنگ حمیدر رضا خیلدار فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست تصریح کرد: با برگزاری چندین جلسه با پلیس امنیت ناجا، ماموران عملیات ناجا، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها و مراتع با ایجاد یک ستاد چهار جانبه تصمیماتی را در خصوص برخورد با جرایم مشترک میان سازمان جنگل‌ها و مراتع و سازمان حفاظت محیط زیست گرفته شده است.

خیلدار افزود: مصوبه نهایی حاصل از تشکیل این ستاد در هفته آینده نهایی خواهد شد و همکاری‌ها در استان ها به شکلی منظم و برنا مه‌ریزی شده صورت خواهد گرفت.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد:  به دلیل وسیع بودن عرصه‌های تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها و کمبود نیروی انسانی برای این وسعت، همکاری و تعامل میان یگان‌های حفاظت دو سازمان می‌تواند گامی موثر و سازنده باشد.
کاهش چشمگیر قاچاق چوب در سال 93

محمدرضا برجی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان در خصوص حفاظت از جنگل‌ها و مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در برابر قاچاقچیان چوب گفت: 37 درصد وسعت استان گیلان جنگل است که بطور متوسط سرانه هر نفر در استان گیلان 32/0 هکتار است.

برجی تصریح کرد: جنگل‌ها استان گیلان باقی مانده جنگل‌های هیرکانی و به نوعی فسیل زنده ای از تکامل زمین و دارای تنوع زیستی بی نظیری است که حاصل وجود این پوشش گیاهی خاص است و حیات وحشی همچون: خرس قهوه ای، پلنگ، مرال، شوکا و سیاه گوش در این جنگل‌ها دارد.

وی ادامه داد: در دولت یازدهم به علت تعامل بسیار خوبی که بین اداره کل محیط زیست استان و اداره منابع طبیعی ایجاد شده است در بسیاری از مناطق تحت مدیریت اقدامات مشترک در خصوص تخلف در تخریب مناطق، قاچاق چوب صورت گرفته است، همچنین در مورد رفع تصرف از اراضی نیز همکاری های خیلی خوبی بین این دو اداره وجود دارد.

برجی بیان کرد: در سال 93 اداره کل  محیط زیست توانسته است 50 هکتار از اراضی را رفع تصرف کند و 300 هکتار از اراضی ملی نیز توسط اداره منابع طبیعی استان رفع تصرف شده است، هم چنین در سال 93 یگان های حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی استان توانسته‌اند 16 هزار مترمکعب از محموله قاچاق چوب را کشف و ضبط کند.

مدیر‌کل حفاظت محیط زیست استان گیلان خاطرنشان کرد: میزان قاچاق چوب و بهره برداری از جنگل در سال‌های گذشته 300 هزار متر مکعب در سال بوده است که خوشبختانه این میزان در سال 93 به 40 هزار مترمکعب کاهش یافته است.

وی در پایان افزود: با همکاری مشترک میان یگان های حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و قاطعیت دادگستری استان در برخورد با اینگونه تخلفات قاچاق چوب در درون استان کاهش چشمگیری پیدا کرده است اما در خصوص کنترل اینگونه تخلف در مرزهای استان هنوز نیازمند برنامه ریزی و تلاش بیشتری هستیم.

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی