کد مطلب: 28253
  تاریخ انتشار:  1403/01/05 - 14:42


30 منطقه در سال 1402 ارتقاء و اصلاح شدند

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۳۰ منطقه از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۱۴۰۲ ارتقاء، اصلاح و بازنگری شدند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۳۰ منطقه از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۱۴۰۲ ارتقاء، اصلاح و بازنگری شدند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، حسن اکبری در تشریح اقدامات انجام یافته در طول سال گذشته در این معاونت اظهارکرد: در سال ۱۴۰۲ پنج تفاهمنامه در جهت مشارکت مردم و جوامع محلی در حفاظت از تنوع زیستی امضاء شده است و بدین ترتیب بالغ بر ۱۴ نفر همیار بخش خصوصی به نیروهای حفاظتی زیستگاههای یوزپلنگ اضافه شدند.

وی افزود: برگزاری اولین نشست ملی درباره راهکارهای پیشگیری و مقابله با قاچاق حیات وحش و تشکیل کمیته داخلی و بین دستگاهی مبارزه با قاچاق حیات وحش برای هم افزایی بین دستگاه‌ها از جمله اقدامات مهم در حوزه کاهش تهدیدهای تنوع زیستی بود.

اکبری با اشاره به اهمیت احیای جمعیت های آسیب دیده حیات وحش افزود: آهوی ایرانی بعد از چندین دهه به دشت مغان در استان اردبیل معرفی مجدد شد و جمعیت گور ایرانی در پارک ملی کویر با انتقال بالغ بر ۱۴ رأس گور از پارک ملی خبر کرمان و منطقه توران از نظر ژنتیکی تقویت شد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: به منظور احیای جمعیت گوزن زرد ۲۲ رأس گوزن زرد ایرانی از سایت های تکثیر دشت ناز ساری و سایت ایلام به سایت های جدید در اردبیل و خوزستان همچنین پارک ملی دز و تعدادی نیز به جنگل میان کتل در استان فارس منتقل شدند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: رتبه بندی ۲۵ باغ وحش کشور برای اولین بار و تعیین منزلت بالغ بر ۲۵۰ منطقه تحت مدیریت پس از صدها ساعت کار کارشناسی از دیگر اقدامات معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی در سال ۱۴۰۲ بود.

اکبری افزود: ۳۰ منطقه با تصویب شورای عالی محیط زیست اصلاح، بازنگری و یا ارتقاء سطح حفاظتی یافتند همچنین ۹ واحد قرنطینه و مرکز درمان یا نگهداری موقت حیات وحش در ۹ استان ایجاد شد و بالغ بر ۲۹۰ رأس یا قلاده جانور وحشی پس از درمان و بازپروری در مرکز پردیسان، به طبیعت بازگردانده شدند.

وی اضافه کرد: از گونه های یوزپلنگ و خرس قهوه ای سلول های زنده کشت داده و در بانک ژن مرکز ملی ذخائر ژنتیکی ذخیره سازی شد و بیش از ۱۱ هزار نمونه موزه‌ای ( سنگ و کانی، فسیل ، نمونه های جانوری و گیاهی و...) در موزه ملی تاریخ طبیعی مطالعه، شناسایی و ساماندهی شدند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: برای اولین بار، بالغ بر ۴۰۰ پرونده خسارت حیات وحش به مزارع و دام های اهلی تکمیل و پرداخت خسارت از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی انجام پذیرفت و ۱۵  مرکز تکثیر و پرورش، پارک وحش و کارگاه تاکسیدرمی در سال ۱۴۰۲ مجوز تأسیس گرفتند و زمینه اشتغال در این زمینه فراهم شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، اکبری به راه اندازی سامانه پایش تصویری در ۱۰ استان اشاره کرد و گفت: با افزایش تجهیزات انفرادی اطفای حریق و با جلب مشارکت جوامع محلی ، میزان آتش سوزی عرصه های طبیعی در مناطق چهارگانه نسبت به میانگین ۱۰ ساله نزدیک به ۵۰ درصد کاهش یافت.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی