کد مطلب: 26512
  تاریخ انتشار:  1402/06/18 - 13:16


در بیانیه ملی اجلاس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار تاکید شد

تدوین پیش‌نویس ایجاد سازمان «منطقه‌ای محیط‌ زیست»

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با قرائت بیانیه ملی اجلاس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار گفت: حل مشکلات محیط زیستی عظیم نیازمند تلاش‌ها و برنامه‌های جامع و هماهنگ در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای و زیرمنطقه‌ای است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با قرائت بیانیه ملی اجلاس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار و بیان اینکه جهان با چالش‌های عظیم محیط زیستی دست و پنجه نرم می‌کند، گفت: حل مشکلات محیط زیستی عظیم نیازمند تلاش‌ها و برنامه‌های جامع و هماهنگ در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای و زیرمنطقه‌ای است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، ایرج حشمتی در اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار که امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، به قرائت بیانیه ملی پرداخت. در این بیانیه آمده است: همانطور که استحضار دارید امروزه جهان با چالش‌های عظیمی همچون تغییرات اقلیمی، کمبود منابع آبی، تخریب سرزمین و بیابان‌زایی و توفان‌های گردوغبار دست به گریبان است. این چالش‌ها پیامدهای اجتماعی، اقتصادی و محیط‌ زیستی فراوانی را به دنبال داشته که حل آن‌ها مستلزم تلاش‌ها و برنامه‌های جامع و هماهنگ در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای و زیرمنطقه‌ای است.

جمهوری اسلامی ایران با ایمان راسخ به ضرورت راهبردهای چندوجهی برای کاهش اثرات توفان‌های گردوغبار تأکید می‌کنید که برای دستیابی به اهداف منتج به کاهش پیامدهای ناشی از این مخاطره، تهیه برنامه‌های عمل منطقه‌ای و زیرمنطقه‌ای و اجرایی کردن آن‌ها با همکاری همه کشورهای موثر و ‌متأثر همچنین نهادهای مرتبط سازمان ملل متحدد ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و در این زمینه همه کشورها می‌بایست به مسئولیت‌های مشترک اما متفاوت خود عمل کنند.

اکنون که با پیگیری‌های متعهدانه جمهوری اسلامی ایران، همکاری همه‌جانبه سازمان ملل متحد و حضور هیأت‌های عالی‌رتبه کشورها از چهار قاره جهان شاهد اجماع مهمی برای مدیریت، سازگاری و مقابله با اثرات توفان‌های گردوغبار هستیم. لازم است ضمن توجه به دغدغه‌های همه کشورها از جمله رفع تحریم‌ها و عدم اعمال آن‌ها بر موضوعات محیط‌ زیستی، نهادهای بین‌المللی بیش از پیش موضوع این پدیده فرامرزی را مورد توجه قرار دهند و در این زمینه گام‌های مجدانه‌تر و متعهدانه‌تری بردارند.

جمهوری اسلامی ایران برمبنای اعلامیه نشست منطقه‌ای وزرای محیط‌ زیست در تهران در جولای سال گذشته، متعهدانه‌ از ایجاد صندوق منطقه‌ای برای منطقه غرب آسیا و آسیای میانه و در گام‌های بعدی ایجاد صندوق بین‌المللی برای پشتیبانی از اقدامات اجرایی در زمینه مقابله با توفان‌های گردوغبار حمایت کرده است و کشورهای ذی‌ربط را به مشارکت در انجام این مهم  تشویق می‌کند همچنین با اعتقادی راسخ بر اهمیت ایجاد مراکز منطقه‌ای و کارگروه‌های فنی مشترک در هماهنگی و با همکاری کشورهای تحت تاثیر پدیده گردوغبار و آسیب‌دیده از این پدیده، اعلام می‌دارد که پیش‌نویس ایجاد سازمان منطقه‌ای محیط‌زیست را تدوین کرده است. واضح است که این نهادها به لحاظ مسئولیت تاریخی کشورهای توسعه یافته برای ظرفیت‌سازی، تسهیل در انتقال فناوری و تامین منابع مالی می‌توانند نقش اساسی در افزایش ظرفیت، ارایه پشتیبانی‌های فنی و نظارت بر آماده‌سازی و اجرای دقیق برنامه‌های عمل و اقدام منطقه‌ای و زیرمنطقه‌ای ایفا کنند بنابراین جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همچون گذشته در همکاری‌های بین‌المللی مشارکت و نقش فعال ایفا کند و دانش و تجربه گسترده خود را برای سازگاری، مدیریت و مقابله با چالش‌های ناشی از توفان‌های گردوغبار را با دیگر کشورهای جهان و نهادهای بین‌المللی به اشتراک بگذارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: همکاری‌ها و تلاش‌های مشترک کشورهای موثر و متاثر با همکاری سازمان ملل متحد، نیازمند ارایه چارچوبی همه‌جانبه‌نگر برای واکنش جمعی است و این همکاری‌ها بایستی فارغ از سیاست‌زدگی و اقدامات قهری و یکجانبه باشد. بر این اساس جمهوری اسلامی ایران تمامی کشورهای تحت تاثیر و نهادهای بین‌المللی مرتبط را تشویق به همکاری در تدوین و تحقق کنوانسیونی الزام‌آور برای مدیریت، سازگاری و مقابله با توفان‌های گردوغبار به منظور انجام اقدامات عملیاتی و اجرایی می‌کند. بدیهی است که تحت راهبردهای این کنوانسیون دستیابی به اهداف مشترک جهانی و منطقه‌ای برای مقابله و کاهش پیامدهای ناشی از توفان‌های گردوغبار ضرورتی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

در پایان بیانیه ملی آمده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام پایبندی به تعهدات خود برای مدیریت، سازگاری و مقابله با توفان‌های گردوغبار در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای و زیرمنطقه‌ای اعتقاد دارد که از طریق تصویب برنامه‌های عمل و اقدام، ایجاد صندوق مالی به منظور پشتیبانی از اقدامات عملیاتی و اجرایی، ایجاد مراکز و کارگروه‌های فنی و در نهایت تلاش برای ایجاد کنوانسیون مقابله با توفان‌های گردوغبار با الزامات اجرایی توسط کلیه کشورهای مؤثر و متأثر از پدیده گردوغبار که در پیش به آن‌ها اشاره شد، می‌توان ضمن مهار و کاهش آثار و پیامدهای توفان‌های گردوغبار بر این چالش فرامرزی فائق آمد. امروز در حالی که همه ما شایسته تقدیر برای حضور موثر در این اجلاس بین‌المللی هستیم، نباید از یاد ببریم که گام‌های سخت‌تر و چالش برانگیزتری در پیش‌رو خواهیم داشت که تنها و تنها با مشارکت و همکاری همه‌جانبه و خلل‌ناپذیر قادر به غلبه بر آن‌ها خواهیم بود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری