کد مطلب: 22509
  تاریخ انتشار:  1401/10/25 - 16:37


تخصیص ۲۰ درصد عوارض سبز برای مقابله با آلودگی هوا

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در لایحه بودجه سال آینده با توجه به تاکیدات رییس جمهوری، ۲۰ درصد عوارض سبز به محیط زیست برای مقابله با آلودگی هوا اختصاص پیدا کرده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در لایحه بودجه سال آینده با توجه به تاکیدات رییس جمهوری، ۲۰ درصد عوارض سبز به محیط زیست برای مقابله با آلودگی هوا اختصاص پیدا کرده است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)،
علی سلاجقه همزمان با هفته هوای پاک با اشاره به تصویب قانون هوای پاک در سال ۱۳۹۶ اظهارکرد: قانون هوای پاک به عنوان مهم‌ترین سند بالادستی درحوزه کاهش آلودگی هوا مشتمل بر ۳۴ ماده می‌شود و در آن وظایف و تکالیفی برای ۲۳ دستگاه احصا شده است.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست ناظر بر حسن اجرای این قانون است و بر این اساس سامانه نظارتی قانون هوای پاک را در دولت سیزدهم راه اندازی کرده‌ایم.
اطلاعات سامانه نظارت بر اجرای قانون هوای پاک در دسترس عموم قرار می گیرد

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: به‌زودی اطلاعات سامانه نظارت بر اجرای قانون هوای پاک از طریق پورتال سازمان حفاظت محیط زیست در دسترس عموم مردم قرار می‌گیرد.

معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: صندوق ملی محیط زیست وظیفه ارایه وام و اعطای تسهیلات به مجریان قانون هوای پاک، صنایع و شهرداری‌ها را برای خرید و نوسازی تجهیزات مورد نیازشان برعهده دارد.
اعطای وام ۵۰ میلیون تومانی برای نوسازی ۶۰۰ تاکسی فرسوده شهر تبریز

وی افزود: از جمله اقدامات موثر این صندوق در یک سال گذشته، اعطای وام ۵۰ میلیون تومانی برای نوسازی ۶۰۰ تاکسی فرسوده شهر تبریز بوده است که این طرح به‌صورت پایلوت در حال اجرا است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: اجرای قانون هوای پاک یک موضوع فرابخشی است و دستگاه‌های مختلف هریک به فراخور شرح وظایف خود، مسوولیت هایی را برعهده دارند. به عنوان نمونه شهرداری‌ها در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و خودروسازان در ساخت خودرو با بنزین استاندارد، تسهیل استفاده از خودروهای هیبریدی و برقی، تعویض به موقع کاتالیست تاکسی ها و... می‌بایست به وظایف خود عمل کنند.

وی تاکید کرد: با شروع فصل زمستان به دلیل وقوع پدیده وارونگی دما و استمرار شرایط پایداری هوا، تاثیر مخرب آلاینده های هوا بیشتر نمایان می‌شود. لذا در این ایام می‌بایست اقداماتی نظیر تشدید رعایت مصوبات قانون هوای پاک و آیین‌نامه‌های اجرایی آن توسط کلیه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی، تشدید برخورد با انواع وسایل نقلیه دودزا و فاقد معاینه فنی خودرو در شهرها، تعطیلی کامل واحدهای سنگ‌شکن و سنگ‌کوبی پیرامون شهرهای آلوده، توقف فعالیت‌های عمرانی همراه با آلودگی نظیر خاکبرداری و خاکریزی، جلوگیری از سوزاندن هر گونه پسماند اعم از خانگی، صنعتی و کاه و کلش و بقایای گیاهی به‌جای مانده از برداشت محصولات کشاورزی انجام شود.

سلاجقه کلید اصلی کاهش آلودگی هوا را مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین‌بخشی عنوان کرد و گفت: از آنجایی که راه حل اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین‌ بخشی است، نامگذاری روز هوای پاک از گذشته تاکنون، عامل مهمی در ایجاد مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی برای مقابله با آلودگی هوا بوده است.
راه اندازی ۶۰۰ خانه محیط زیست در سراسر کشور

وی با اشاره به شعار هفته هوای پاک با عنوان «تحقق هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی» اظهارکرد: هم راستا با این مناسبت ملی، برنامه های مختلف عملیاتی، آموزشی، فرهنگی و ترویجی از سوی اعضای کارگروه ملی اجرای قانون هوای پاک - که مشتمل بر کلیه دستگاه های اجرایی اصلی و فرعی است - با رویکرد آگاه‌سازی و جلب مشارکت شهروندان و دستگاه‌های اجرایی  تدارک دیده شده است.

معاون رییس جمهوری از برگزاری بیش از ۳۰۰ برنامه علمی، تبیینی، آموزشی و فرهنگی در هفته هوای پاک خبر داد و افزود: ارسال دستورالعمل برگزاری هفته هوای پاک به روابط عمومی کلیه دستگاه‌های اجرایی، استانداران و ادارات کل حفاظت محیط زیست سراسر کشور، برگزاری کارگاه‌های تخصصی HSE برای متولیان محیط زیست در دستگاه‌های مختلف اجرایی، حضور مدیران و کارشناسان این سازمان در برنامه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی برای تبیین اهداف و موانع اجرای قانون هوای پاک و نقش تحریم‌ها و تقدیر از مدیران موفق دستگاه‌های مختلف کشور در اجرای قانون هوای پاک و تذکر به دستگاه‌های با عملکرد ضعیف در این حوزه مهم و حیاتی، برگزاری مسابقه نقاشی ویژه کودکان مقطع ابتدایی تا پایه ششم با عنوان «رنگی نو به آسمان بزنیم» توسط خانه‌های محیط زیست سراسر کشور از جمله این برنامه‌هاست.

سلاجقه افزود: در راستای اجرای سند ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست که توسط شورای فرهنگ عمومی کشور مصوب و ابلاغ شده است، تاکنون ۷۶ خانه محیط زیست در دولت سیزدهم راه اندازی شده است که این عدد به ۶۰۰ خانه محیط زیست در سراسر کشور افزایش خواهد یافت . حضور داوطلبانه کارشناسان معاونت‌های آموزش و محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در مدارس با پویش «نذر وقت آموزشی» و سخنرانی مدیران کل حفاظت محیط زیست استان‌ها در نماز جمعه از دیگر برنامه‌های هفته هوای پاک است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به همزمانی هفته هوای پاک امسال با تولد زهرای مرضیه (س) و هفته گرامیداشت مقام زن و روز مادر اظهارکرد: به مناسبت هفته هوای پاک و بزرگداشت مقام زن و روز مادر بازدید از موزه های تاریخ طبیعی وابسته به سازمان حفاظت محیط زیست در این هفته در ۳۱ استان کشور رایگان است.

سلاجقه در ادامه خاطرنشان کرد: بازدید از آزمایشگاه‌های معین و مرجع سازمان حفاظت محیط زیست، افتتاح یکی از پروژه‌های کیفی‌سازی سوخت کشور در اصفهان و امضای قرارداد سرمایه‌گذاری ارزی صندوق ملی محیط زیست با شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت وزارت نفت از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این هفته است.
تکمیل و توسعه شبکه ایستگاه‌های پایش کیفی هوا

وی افزود: تکمیل و توسعه شبکه ایستگاه‌های پایش کیفی هوا در راستای تعهدات مصوبات سفرهای استانی رییس جمهوری در دست اقدام است و تخصیص‌های متناسب برای استان‌های موضوع مصوبات در نظرگرفته شده و به‌زودی این موضوع اجرایی می‌شود. در این ارتباط، خرید تجهیزات داخل واجد استاندارد نیز در دستور کار قرار دارد.

سلاجقه همچنین از برگزاری کارگروه ملی قانون هوای پاک با حضور وزیر کشور و شهرداران  کلانشهرها در هفته هوای پاک امسال خبر داد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: به دلیل سردی هوا، بارش برف و تعطیلی ادارات، مدارس و دانشگاه‌ها بعضی از برنامه‌های هفته هوای پاک در هفته اول بهمن ماه برگزار می‌شود.

معاون رییس جمهوری همچنین از همکاری و تعامل سازنده سازمان صدا و سیما با سازمان حفاظت محیط زیست در اجرای قانون هوای پاک و قانون حفاظت از خاک قدردانی کرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از اظهاراتش، رویکرد کلی لایحه بودجه سال آینده را حمایت از محیط زیست کشور توصیف کرد و ضمن تشکر از رییس جمهوری، معاون اول رییس جمهوری و اعضای هیات دولت در راستای حمایت از محیط زیست گفت: در لایحه بودجه سال آینده با توجه به تاکیدات رییس جمهوری، ۲۰ درصد عوارض سبز به محیط زیست برای مقابله با آلودگی هوا اختصاص پیدا کرده است.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: ۱۰۰۰ میلیارد تومان منابع برای کمک به صندوق ملی محیط زیست، تامین تجهیزات محیطبانی و... در نظر گرفته شده است.

به گفته سلاجقه، حمایت از محیط زیست با معافیت از پرداخت هزینه دادرسی دعاوی از دیگر تصمیمات مهم دولت در این بخش است.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه در یک سال گذشته دو بار جلسه شورای عالی محیط زیست برگزار شده است، گفت: جایزه ملی محیط زیست در اسفند ماه و بیست و چهارمین همایش ملی صنعت، معدن و خدمات سبز همزمان با روز زمین پاک در سال آینده برگزار و بعد از داوری مستندات ارسالی داوطلبان، از صنایع پیشرو در این حوزه تقدیر خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سلاجقه در پایان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های ابلاغی محیط زیست به منظور توجه به اقتصاد سبز تصریح کرد: برای گسترش اقتصاد سبز توجه به مواردی چون توسعه صنایع کم‌کربن، راه‌اندازی بورس تجارت کربن، گسترش انرژی های پاک، مدیریت پسماندها، اصلاح الگوی تولید در بخش‌های مختلف اقتصادی، توسعه حمل و نقل سبز و غیرفسیلی از جمله برقی و ترویج استفاده از حمل و نقل عمومی به ویژه در کلانشهرها الزامی است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری