کد مطلب: 22259
  تاریخ انتشار:  1401/08/26 - 10:33


گرمایش جهانی عامل تشدید پدیده­‌های "لا نینا" و "ال نینو" تا سال ۲۰۳۰

کارشناسان بر این باورند که گرمایش جهانی تا سال ۲۰۳۰ وقوع رویدادهای قوی تر "لا نینا" و "ال نینو" را به همراه دارد.

کارشناسان بر این باورند که گرمایش جهانی تا سال ۲۰۳۰ وقوع رویدادهای قوی تر "لا نینا" و "ال نینو" را به همراه دارد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مدل‌سازی­های جدید نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۳۰ در شرق اقیانوس آرام شاهد وقوع رویدادهای قوی تر "لا نینا" و "ال نینو" خواهیم بود که ده‌ها سال زودتر از آنچه پیش از این انتظار می‌رفت، رخ خواهد داد.

کارشناسان طی ۷۰ سال رکوردهای دمای سطح دریا در اقیانوس آرام را به منظور مدل سازی تغییرات در نوسان جنوبی ال نینو(Enso) بر اساس پیش بینی­‌های فعلی گرمایش جهانی تجزیه و تحلیل کرده اند.

نوسان جنوبی ال نینو مهمترین نوسان آب و هوایی سال به سال کره زمین و عامل اصلی خشکسالی و سیلاب شدید است. این پدیده از تفاوت دمای سطح دریا در اقیانوس آرام ناشی می‌شود که بین فازهای گرم، سرد و خنثی در نوسان است.

تحقیقاتی که پیش از این انجام گرفته نشان داده بود تغییرات اقلیمی که تغییرپذیری رویدادهای نوسان جنوبی ال نینو را به همراه دارد تا سال ۲۰۷۰ قابل تشخیص نخواهد بود.

دکتر آگوس سانتوسو - یکی از نویسندگان این مطالعه از مرکز تحقیقات تغییرات آب و هوایی دانشگاه نیو ساوت ولز - گفت: در واقع ما می توانیم این تغییرات را در دهه آینده مشاهده کنیم.

به گزارش روزنامه گاردین، در تجزیه و تحلیل این تیم تحقیقاتی، تغییرات نوسان جنوبی ال نینو به رویدادهای شرقی و مرکزی اقیانوس آرام تقسیم و مشخص شد که آنها حدود ۴۰ سال زودتر از مدل‌سازی قبلی که این دو منطقه را از هم جدا نمی‌کردند، قابل تشخیص هستند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط دریایی