کد مطلب: 9331
  تاریخ انتشار:  1399/03/25 - 13:49


گور خر باردار این بار قربانی محیط زیستی ها شد

یک گورخر باردار در سایت نیمه محصور تنگ حنا واقع در منطقه حفاظت‌شده کالمند بهادران در پی بی توجهی مسئولان محیط زیست استان یزد تلف شد.

یک گورخر باردار در سایت نیمه محصور تنگ حنا واقع در منطقه حفاظت‌شده کالمند بهادران در پی بی توجهی مسئولان محیط زیست استان یزد تلف شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، احمد فلاح از مرگ یک گورخر باردار در سایت نیمه محصور تنگ حنا واقع در منطقه حفاظت‌شده کالمند بهادران خبر داد گفت: زمانی که این گورخر باردار را دیدم که بی‌حرکت مانده و از انسان ترسی ندارد با اداره کل حفاظت محیط زیست استان تماس گرفتم و ضمن شرح موضوع خواستم برای جلوگیری از مرگ حیوان دامپزشکی به محل اعزام کنند.

کارشناس اداره محیط زیست مهریز ادامه داد: پس از گذشت ۴ روز، آقای عباس شریفی، مسئول مرکز تکثیر و پرورش آهو در مهریز به منطقه اعزام شد و ۴ آمپول به حیوان تزریق شد که نتیجه‌ای نداد. هفت روز از مشاهده این گورخر که مشخص بود به شدت درد می‌کشد یک دامپزشک به سایت نیمه محصور تنگ حنا اعزام شد و حیوان دقایقی پیش از رسیدن دامپزشک تلف شد.

فلاح در خصوص مرگ این گورخر می‌گوید: با مشاهده ظاهر حیوان حدس زدم که جفت زودتر از کره از بدن مادر خارج شده و کره داخل رحم چرخیده است که این حدس پس از کالبدگشایی حیوان تایید شد.

مرگ تلخ گورخر باردار / سهل‌انگاری مسئولان محیط زیست یزد سبب شد
این کارشناس با ابراز تاسف از مرگ گورخر سایت تنگ حنا می‌گوید: کره، ناقص‌الخلقه بود، اما بر این باورم که اگر اقدامات دامپزشکی به موقع انجام شده بود احتمال نجات گورخر مادر وجود داشت.

اینکه چرا حیوان ارزشمند و در خطر انقراضی، چون گورخر که سازمان حفاظت محیط زیست برای تکثیر و پرورش آن هزینه بسیار کرده تا این حد مورد بی‌توجهی قرار گرفته که به مدت یک هفته حتی یک دامپزشک برای درمانش اعزام نمی‌شود پرسشی است که به نظر نمی‌رسد مسئولان محیط زیست برای آن پاسخی قانع‌کننده داشته باشند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان