کد مطلب: 8179
  تاریخ انتشار:  1399/02/23 - 14:35


گونه کمیاب سمور به طبیعت صومعه سرا باز گردانده شد

رئیس اداره محیط زیست صومعه سرا گفت :یک قلاده سمور سنگی ، با همکاری یکی از حامیان محیط زیست رهاسازی و به دامن طبیعت باز گردانده شد.

رئیس اداره محیط زیست صومعه سرا گفت :یک قلاده سمور سنگی ، با همکاری یکی از حامیان محیط زیست رهاسازی و به دامن طبیعت باز گردانده شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از ایرنا، رئیس اداره محیط زیست صومعه سرا گفت :یک قلاده سمور سنگی ، با همکاری یکی از حامیان محیط زیست رهاسازی و به دامن طبیعت بازگشت .


علی اصغر آزاد روز سه شنبه اظهار داشت : درپی گزارش مردمی مبنی برگرفتار شدن یک قلاده سمور سنگی در یک منزل مسکونی در روستای سه سار گوراب زرمیخ شهرستان صومعه سرا ، ماموران یگان حفاظت محیط زیست این اداره به محل اعزام و حیوان گرفتار را پس از زنده گیری و اطمینان از سلامت کامل آن، به دامن طبیعت باز گرداندند.


وی با تقدیر از حامیان طبیعت و فرد اطلاع دهنده افزود : سمور سنگی یا سینه سفید دشمن اصلی طیور بومی محسوب می شود و برخی از روستاییان برای در امان ماندن طیورشان به این جانور آسیب می رسانند
وی خاطرنشان کرد: این دوستدار محیط زیست در اقدامی ارزشمند به رها سازی این جانور در طبیعت کمک کرد.
آزاد همچنین از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده جانوران وحشی با خودداری از اقدام خودسرانه مراتب را بلافاصله به ادارات و پاسگاههای محیط زیست شهرستان اطلاع دهند.

سمور سنگی با نام علمی: Martes foina یکی از انواع سمورها است. سمور سنگی از نظر مشخصات فیزیکی شباهت زیادی به سمور جنگلی دارد اما اندازه آن کوچکتر است.


این نوع سمور جزو گونه های کمیاب در ایران محسوب شده و گوشتخواری شب فعال است و از  جوندگانی همچون موش و پرندگان کوچک و تخم مرغ نیز  تغذیه می کند.


شهرستان صومعه سرا با حدود ۱۳۰هزار نفر جمعیت با وسعتی حدود ۵۶۴کیلومتر مربع با سه بخش مرکزی، تولمات و گوراب زرمیخ در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده که بخش وسیعی از مناطق چهارگانه حفاظتی سازمان ،در تالاب انزلی در حوزه شهرستان صومعه سرا قرار دارد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان