کد مطلب: 8171
  تاریخ انتشار:  1399/02/22 - 14:32


۱۰میلیون یورو برای احیای تالاب هامون اختصاص یافت

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: ۱۰ میلیون یورو برای احیای تالاب بین‌المللی هامون توسط سازمان ملل و اتحادیه اروپا اختصاص یافت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: ۱۰ میلیون یورو برای احیای تالاب بین‌المللی هامون توسط سازمان ملل و اتحادیه اروپا اختصاص یافت.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
و به نقل از ایرنا، وحید پورمردان روز دوشنبه ضمن ابراز خرسندی از اختصاص ۱۰ میلیون یورو توسط سازمان ملل و اتحادیه اروپا جهت اجرای پروژه «ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت‌های جایگزین جوامع محلی» در حوضه آبریز تالاب‌های بین‌المللی هامون واقع در شمال سیستان و بلوچستان، از امضای سند همکاری پنج ساله بین سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) خبر داد.

وی گفت: این کمک پس از نشست‌های طولانی بحث و بررسی موضوعات متنوع و مختلف در خصوص تالاب بین المللی هامون در سطوح کارشناسی و بین المللی و چندین دوره بازدید تیم‌های تخصصی از سازمان‌های بین‌المللی و کم کردن فشارِ برداشت از ذخایر و پوشش گیاهی برای سرعت بخشیدن به احیای این تالاب است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: تیمی متشکل از مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب‌های ایران و نماینده برنامه عمران سازمان ملل متحد به منظور بازدید شرایط تالاب بین‌المللی هامون و امکان سنجی تدوین طرح پیشنهادی برای جذب منابع مالی از اتحادیه اروپا و سازمان ملل به منظور توانمندسازی اقتصادی جامعه محلی و حفاظت محیط زیست و احیای این تالاب در سال گذشته از منطقه بازدید کردند.

وی بیان کرد: هیات مذکور از وضعیت معیشت، مشکلات و کمبودهای مربوط به ذینفعان تالاب بین‌المللی هامون از جمله ماهیگیران، دامداران، کشاورزان و همچنین آسیب‌های ناشی از کانون‌های گرد و غبار در منطقه سیستان بازدید کردند.

پورمردان ادامه داد: تالاب بین‌المللی هامون وسعتی بالغ بر ۵۷۰۰ کیلومتر مربع دارد که وسعت ۳۸۰۰ کیلومتر مربع آن در خاک ایران است و حوزه آبریز آن در خاک افغانستان قرار دارد و هرگونه تغییر در آن اعم از پرآبی یا خشکسالی کاملا متاثر از حوزه آبریز بوده و در ۲ دهه گذشته ورود کم آب به این تالاب و خشکسالی‌های طولانی پدیده گرد و غبار را در منطقه تشدید کرده است.

وی با اشاره به اینکه امسال بخشی از تالاب بین‌المللی هامون در پی ورود روان آبها و دشتمال بصورت سیلاب‌های فصلی، آبگیری شده، گفت: این تالاب فقط یک دریاچه یا تالاب نیست بلکه جایگاه معیشتی و اجتماعی در منطقه داشته و بسیاری از مشاغل در شمال سیستان و بلوچستان از قبیل کشاورزی، صیادی، دامداری، صنایع دستی، گردشگری  و حتی حیات، بقا و یا مهاجرت تمامی مردم منطقه شمال استان وابسته به آن است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: پویش «تالاب‌ها را دستکاری نکنیم» رویکرد جدیدی در این اداره‌کل بود که طی ۲۰ ماه گذشته پایه ریزی و شکل گرفت و به همین منظور اقدامات حفاظتی، پیشگیرانه بر مبنای مطالعات بسیار خوبی در استان انجام شده که تلفیق آن وضعیت خوب فعلی تالاب بین‌المللی هامون را رقم زده و امیدواریم در ادامه نیز مدیریت منابع آبی در تالاب را  بگونه‌ای پیش ببریم که حیات و سلامت مردم خدشه دار نشود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط دریایی