کد مطلب: 5961
  تاریخ انتشار:  1398/12/13 - 14:29


ضرورت خودداری از قراردادن حیوانات ممنوعه در سفره هفت سین

یک فعال محیط زیست با تاکید بر ضرورت قرار ندادن حیوانات ممنوعه مانند سمندر لرستانی داخل سفره هفت سین گفت: این کار نوعی حیوان آزاری محسوب می‌شود.

در پی خرید و فروش برخی گونه‌های ممنوعه مانند سمندر لرستانی و سنبل آبی در آستانه عید نوروز در سال‌های اخیر، یک فعال محیط زیست با تاکید بر ضرورت قرار ندادن حیوانات ممنوعه مانند سمندر لرستانی داخل سفره هفت سین گفت: این کار نوعی حیوان آزاری محسوب می‌شود.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از ایسنا، میترا البرزی‌منش ادامه داد: برخی افراد بعضی گونه‌ها مانند سمندر لرستانی و ... که حرف اول نام‌ آن‌ها با «س» شروع می‌شود را به عنوان یکی از "س"های سفره "هفت سین" قرار می‌دهند و به نظر من هیچ ضرورتی ندارد که با حیوان آزاری سفره هفت سین را تزیین کرد.


وی در بخش دیگری از  صحبت های خود با اشاره به ماهی قرمز گفت: چیدن سفره هفت سین سنت مشخصی دارد و داخل آن موادی مانند سماق، سنجد، سیر، سرکه، سبزه و ... قرار می‌دهیم اما ماهی قرمز جزو سنت ما نیست و وارد سفره هفت سین شده است.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه ماهی‌های قرمزی که برای سفره هفت سین خریداری می‌شود معمولا یا صدمه دیده‌اند یا زود می‌میرند، اظهار کرد:  نباید با آزار و اذیت و صدمه زدن به حیوانات ارزش نمادهای خوب برای سال آینده را از بین برد همچنین مشاهده مرگ یک حیوان در خانه باعث رنج فرزندانمان می‌شود. بنابراین بهتر است ماهی قرمز که حتی حرف اول آن "س" نیست را برای سفره هفت سین خود تهیه نکنیم.

البرزی منش با بیان اینکه از زمان‌های قدیم یاد گرفته‌ایم چه چیزهایی را داخل سفره هفت سین قرار دهیم، گفت: هر کدام از سین ها را به عنوان نماد یک چیز خوب مانند برکت، سلامت، تمتع، دارایی و ... برای سال نو سر سفره هفت سین خود قرار می‌دهیم.

این فعال حوزه محیط زیست در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: سبز کردن «سبزه» و سپردن آن به آب روان از گذشته بر اساس سنت ما مرسوم بوده است چون زمانی‌که گندم یا دانه دیگری را پس از  سبز کردن در رودخانه‌ها رها می‌کنیم آن سبزه همراه آب می‌رود و در کنار بستر رودخانه سبز می‌شود و می‌تواند مورد تغذیه پرندگان و حیوانات نیز قرارگیرد بنابراین بهتر است که این کار را انجام دهیم و سبزه‌های خود را به آب روانی که جاری و پرتوان است بسپاریم تا آن را همراه خود ببرد و در نهایت در خاک سبز شود.
وی تاکید کرد: آبی که سبزه را در آن رها می‌کنیم باید واقعا روان باشد تا سبزه را همراه خود ببرد و در کنار بستر رودخانه یا نهر سبز شود. نهرها و جوی‌های آب شهر تهران و سایر شهرها معمولا بتونی هستند بنابراین سبزه با خاک تماس پیدا نمی کند و در کنار بستر آن سبز نمی شود. در این شرایط نباید سبزه را به نهرها و رودخانه‌های بتونی بسپاریم بلکه باید آن‌ را در رودخانه‌ها یا جوی‌های آبی که بتونی نیستند رها کنیم تا سبز شوند و مورد استفاده حیوانات قرار گیرند.
این فعال حوزه محیط زیست ادامه داد: برخی افراد نیز دانه‌هایی مانند شاهی و ...را سبز می‌کنند که بعد از «سیزده بدر» (13 فروردین) نیز قابلیت خوراکی دارد. برخی نیز گلدان‌های گیاه «سینره» را برای سفره هفت سین تهیه می‌کنند که می‌تواند موجب زیبایی و ایجاد حس خوب برای خانواده در آغاز سال باشد و هم اتلافی ندارد و می‌توان در تمام طول سال از آن نگه‌داری ‌کرد.
البرزی‌منش در پایان گفت: تمام ما ایرانی‌ها دوست داریم در سفره‌های هفت سین خود  نمادی از نعمت‌ها و سلامتی برای سال آینده را قرار دهیم و این کار را نیز انجام می‌دهیم اما توجه داشته باشیم که این کار  موجب تلف شدن و آزار و اذیت حیوانات نشود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان