کد مطلب: 5952
  تاریخ انتشار:  1398/12/12 - 16:53


آب شدن یخچال‌ها در قطب جنوب جزیره کشف نشده‌ای را آشکار کرد

قاره‌ی جنوبگان با بیشترین روند گرم شدن دچار تغییرات اساسی شده است. آب شدن یخچال‌های اصلی قطب جنوب جزیره ناشناخته‌ای را آشکار کرد.

قاره‌ی جنوبگان با بیشترین روند گرم شدن دچار تغییرات اساسی شده است. آب شدن یخچال‌های اصلی قطب جنوب جزیره ناشناخته‌ای را آشکار کرد.


به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از سایت خبری لایو ساینس، ذوب شدن سریع یخ‌ها در قطب جنوب موجب پدیدار شدن دو جزیره کشف نشده و جدید شد.

شبه جزیره قطب جنوب، دارای یکی از سریع ترین روندهای گرم شدن در کره زمین است. دو یخچال اصلی این شبه جزیره - یخچال طبیعی "Thwaites" و یخچال "the pine island" - سریع تر از آن چه تصور می‌شود یخ‌های جدیدی شکل بگیرند، شروع به آب شدن کرده‌اند و هر سال کمی بیشتر در آب فرو می روند.

در این هفته با ذوب شدن یخ‌ها پدیده‌ی غافلگیر کننده‌ای توانست نقشه‌ی منطقه را به کلی تغییر دهد. یک جزیره ناشناخته و عجیب که برای مدتی طولانی در زیر خروارها یخ مدفون شده بود اما در نهایت موفق به سر برآرودن از سطح دریا شد.

محققان در اوایل این هفته هنگام گشت زنی و قایقرانی در نزدیکی سواحل یخی یخچال "the pine island" همراه با تیم پروژه تحقیقاتی بین‌المللی یخچال‌های طبیعی، این جزیره را کشف کردند. این جزیره جدید و کوچک در حدود ۱۱۵۰ پا (۳۵۰ متر) طول دارد و عمدتاً از یخ پوشیده شده است، اما با لایه‌ای از سنگ‌های قهوه‌ای متمایز از رنگ یخچال‌های طبیعی و یخبندان‌های غالب اطراف آن منطقه، سر از آب بیرون آورده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان