کد مطلب: 5948
  تاریخ انتشار:  1398/12/12 - 11:00


قطار، پلنگ ماده را در فیروزکوه زیر گرفت

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه از تلف شدن یک قلاده پلنگ در مناطق تحت مدیریت این شهرستان بر اثر برخورد با قطار خبر داد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه از تلف شدن یک قلاده پلنگ در مناطق تحت مدیریت این شهرستان بر اثر برخورد با قطار خبر داد.


به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از گزارش روز دوشنبه روابط عمومی محیط زیست استان تهران، فرشاد فیروزنیا درتشریح جزئیات این حادثه گفت: حوالی ساعت ۲ بامداد امروز دوشنبه ۱۲ اسفند، در اثر برخورد قطار مسیر سراسری تهران- گرگان با یک قلاده پلنگ ماده دوساله در منطقه تنگه سلو، متاسفانه این حیوان تلف شد.

وی افزود: درجریان این حادثه عوامل راهداری راه آهن فیروزکوه به محض اطلاع از طریق لوکوموتیوران مبنی بر برخورد یک حیوان با قطار، سریعا به همراه محیط بانان به سرمحیط بانی انزها فیروزکوه به محل موردنظر مراجعه کرده و با لاشه این پلنگ در کناره بیرونی ریل قطار و در یکی از تونل ها مواجه می شوند.

فیروزنیا تاریکی شب و نبود دید مناسب لوکوموتیوران و همچنین بی توجهی حیوان را دلیل اصلی این اتفاق دانست و تصریح کرد: متاسفانه به دلیل قرارگیری این مسیرقطار در مرز منطقه تحت مدیریت محیط زیست، بعضی اوقات حیات وحش به سمت مسیر قطار حرکت می کنند و تاکنون در مواردی به محض رویت حیوانات در ریل، قطار متوقف شده و در بعضی موارد مثل این مورد هم به علت تاریکی شب و یا سرعت بالا امکان توقف وجود نداشته و با حیات وحش برخورد کرده است.

رییس اداره محیط زیست شهرستان فیروزکوه از مسئولان راه آهن خواست تا با توجه به اتفاقات مشابه برخورد قطار با حیات وحش در بخش هایی از این مسیر، نسبت به اتخاذ تمهیدات و پیش بینی های لازم برای پیشگیری و کاهش این اتفاقات اقدام مناسبی انجام دهند.

پلنگ ایرانی در لیست قرمز و گونه‌های در معرض خطر انقراض سازمان ملل متحد قرار دارد.

بنا به گزارشها، شمار پلنگ ایرانی در حال حاضر در نقاط مختلف کشور بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ قلاده برآورد می شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان