کد مطلب: 5881
  تاریخ انتشار:  1398/11/22 - 11:28


طوفان شدید غرب و شمال غرب اروپا را درنوردید

طوفان زمستانی ویرانگر موسوم به "سیارا" طی دو روز گذشته (یکشنبه و دوشنبه) انگلیس و بخش‌هایی از شمال و شمال‌ غرب اروپا را درنوردید.

طوفان زمستانی ویرانگر موسوم به "سیارا" طی دو روز گذشته (یکشنبه و دوشنبه) انگلیس و بخش‌هایی از شمال و شمال‌ غرب اروپا را درنوردید و باعث برجای ماندن خسارات‌، اختلال در سفرهای هوایی و زمینی و همچنین قطعی برق در برخی مناطق شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، سازمان ملی هواشناسی ایرلند در پی این طوفان "اخطار وضعیت زرد" برای کل کشور صادر کرده است. این سازمان سرعت میانگین باد در ایرلند را بین ۶۵ تا ۸۰ و حداکثر آن را در برخی نقاط ۱۳۰ کیلومتر در ساعت پیش‌بینی کرده است.

دولت ایرلند در مورد خطر شکل‌گیری موج‌های بلند در آب‌های ساحلی این کشور هشدار داده و وضعیت نارنجی برای مناطق ساحلی اعلام کرده است.

در انگلیس نیز آژانس ملی هواشناسی این کشور نسبت به خطر جاری شدن سیل و طغیان رودخانه‌ها ۱۲۳ مورد وضعیت اضطراری و ۱۵۹ اخطار سیل اعلام کرد. رکورد سرعت باد در این کشور در روز گذشته (دوشنبه) ۱۳۸ کیلومتر بر ساعت در منطقه "کپل کوریگ" واقع در شمال "ولز" ثبت شده است.

دست کم ۱۰ شرکت ریلی در انگلیس به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی در این کشور، سفر قطارهای خود را لغو کرده و حدود ۲۰ شرکت دیگر نیز حرکت قطارها را به تأخیر انداختند. شکستن و سقوط شاخه‌های درختان بر اثر وزش باد شدید در مناطقی از انگلیس به سیم‌های برق روی ریل‌ها و خود قطارها آسیب رسانده است.

در این کشور همچنین چندین پرواز بر اثر وزش طوفان سیارا در روز یکشنبه لغو شد و فرودگاه هیتروی لندن و چندین شرکت هواپیمایی دیگر در تلاش هستند تا با افزایش پروازها در روزهای آینده، لغو پروازهای آخر هفته گذشته را جبران کنند. شرکت هواپیمایی "بریتیش ایرویز" نیز پیشنهاد داده است که پروازهای داخلی و اروپایی در جایی خارج از فرودگاه هیترو مانند فرودگاه "گاتویک" و "لندن سیتی" انجام شود.

به دلیل وزش باد شدید محدودیت‌هایی برای رفت و آمد روی پل معلق "هامبر" در شمال این کشور در نظر گرفته شد و تردد کامیون‌ها و سایر وسایل نقلیه سنگین نیز روز یکشنبه در جاده‌ها ممنوع شد.

در عین حال برخاستن موج‌های بلند در دریای ایرلند و کانال انگلیس سبب شد تا شرکت‌های کشتیرانی نیز حرکت شناورهای خود در این آبراه‌ها را لغو کنند. بندر تجاری اصلی انگلیس موسوم به "دووِر" نیز در روز یکشنبه فعالیت خود را به حال تعلیق درآورد.

از سوی دیگر با آسیب دیدن برخی دکل‌ها و مراکز توزیع برق در جنوب شرقی انگلیس، برق ۲۶ هزار و ۱۶۰ خانه در این منطقه قطع شد. همچنین بسیاری از مسابقات ورزشی در این کشور از جمله مسابقه دو استقامت ۱۰ کیلومتری که قرار بود روز یکشنبه با شرکت حدود ۲۵ هزار نفر برگزار شود به دلیل طوفان سیارا لغو شد.

بنابر گزارش یورونیوز، طوفان سیارا همچنین مناطقی از بلژیک را درنوردید. مؤسسه سلطنتی هواشناسی بلژیک به دلیل از راه رسیدن طوفان ویرانگر سیارا از روز شنبه که تا روز گذشته (دوشنبه) ادامه داشته است در این کشور وضعیت نارنجی اعلام کرد. این مؤسسه همچنین برای والونی، بخش فرانسه‌زبان بلژیک وضعیت زرد بارانی و برای فلاندر، ناحیه هلندی‌زبان بلژیک در شمال، وضعیت زرد در سواحل اعلام کرد.

سیارا در بلژیک محدودیت‌هایی نیز برای رفت و آمد قطارها ایجاد کرد.

در هلند نیز مسئولان دولتی برای تمام روز یکشنبه در این کشور وضعیت آب و هوایی نارنجی اعلام کردند. در نیمروز یکشنبه در هلند بادهایی با سرعت ۷۵ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت وزید که سرعت آنها هنگام بعد از ظهر در شمال غربی این کشور به ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت هم رسید.

سازمان هواشناسی هلند ادامه وزش باد شدید در روزهای یکشنبه و دوشنبه در این کشور را نیز پیش‌بینی کرده بود. تنها در نیمروز یکشنبه حدود ۱۲۰ پرواز در فرودگاه "اسخیپهول" آمستردام به دلیل شرایط بد جوی کنسل شد. مسئولان فرودگاه پیش از لغو این پروازها به مسافران هشدار داده بودند. تمامی دیدارهای لیگ فوتبال هلند نیز که برای روز یکشنبه پیش‌بینی شده بود به دلیل وزش طوفان لغو گردید.

طوفان سیارا که در آلمان آن را «زابینه» می‌نامند، روز یکشنبه بیش از همه در استان "راین وستفالن" شمالی جولان داد. با آن که تا نیمروز یکشنبه هنوز در آلمان باد شدیدی نمی‌وزید اما سازمان هواشناسی آلمان در این کشور وضعیت هشدار درجه ۳ اعلام کرد. این وضعیت در آلمان یک رقم مانده به آخرین وضعیت هشدار است.

آخرین اخبار از آلمان در روز گذشته (دوشنبه) حاکی از آن است که چند نفر بر اثر طوفان در این کشور زخمی شده و برخی قطارها نیز روی ریل متوقف شده‌اند. روز گذشته همچنین برخی پروازهای ورودی و خروجی در فرودگاه‌های فرانکفورت، مونیخ، کلن، هانوفر، برلین، دوسلدورف و برمن به دلیل طوفان لغو شده یا با تأخیر انجام شد. شرکت راه‌آهن آلمان لغو حرکت برخی از قطارهای این کشور را اعلام کرد و حرکت کشتی‌های مسافربری در سواحل آلمان در دریای شمال نیز متوقف شد.

از سوی دیگر در فرانسه نیز از راه رسیدن طوفان سیارا سبب شد تا مسئولان فرانسوی در ۲۵ شهرستان در نیمه شمالی این کشور وضعیت نارنجی اعلام کنند. شمار این شهرستان‌ها در روز دوشنبه به ۲۷ رسید.

بنابراین گزارش هشدار طوفان و شرایط نامساعد آب و هوایی برای برخی از مناطق اروپا طی روزهای آینده هنوز وجود دارد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان