کد مطلب: 5820
  تاریخ انتشار:  1398/11/03 - 16:44


زندگی در فصل آتش‌سوزی؛ استرالیا یک قاره خاکستری شد

یک روزنامه‌نگار ایرانی ساکن استرالیا لحظاتی از زندگی در وحشت از آتش‌سوزی را برای دویچه وله بازگو کرد.

وسعت آتش‌سوزی‌ها در استرالیا، نه تنها نفس آتش‌نشان‌ها را بند آورده که خواب از چشم استرالیایی‌ها هم گرفته است. یک روزنامه‌نگار ایرانی ساکن استرالیا لحظاتی از زندگی در وحشت از آتش‌سوزی را برای دویچه وله بازگو کرد. 

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، هشدار تخلیه که به دستت می‌رسد، هلی‌کوپترهای امداد و نجات از راه رسیده و نرسیده، باید خانه و کاشانه‌ات را ترک کنی. فقط مدارک شناسایی و پول و آنچه در یک کیف‌دستی جا می‌شود را برداری و جانت را نجات بدهی.

زندگی مردم در جنوب شرقی استرالیا، هر روز با همین نگرانی همراه است و ادامه دارد.

"فصل آتش" در تابستان استرالیا، امسال زودتر از راه رسیده و مناطق زیادی از جنوب شرقی این قاره در محاصره آتش است. با همه تلاش شبانه‌روزی آتش‌نشان‌های استرالیا و چند کشور دیگر، نیروهای امداد و نجات هنوز قادر به مهار آتشی نیستند که به جان جنگل‌ها و درختان اوکالیپتوس افتاده است.

همین امروز پنج شنبه سوم بهمن (۲۳ ژانویه)، یکی از هواپیماهای غول پیکر C130 که برای مهار آتش عازم منطقه مونارو در نیوساث ولز بود، سقوط کرد و سه خدمه آن جان باختند.

از ابتدای شروع آتش‌سوزی از سه ماه گذشته تا کنون، نزدیک به ۳۰ نفر کشته شده‌اند.

مونارو فاصله زیادی از کانبرا، پایتخت استرالیا ندارد، شاید ۱۰۰ کیلومتر. ولی اگر آتش به شهرهای دیگر هم برسد، وضعیت "هشدار تخلیه" در بسیاری از مناطق اعلام می‌شود.

مناطق زیادی از ایالت نیو ساوث‌ولز، ویکتوریا، کویینزلند و بخش‌هایی در غرب استرالیا هفته‌هاست در محاصره آتش‌سوزی‌های تابستانی جنگل‌های استرالیا قرار دارد.

مقامات اعلام کردند تا ششم ژانویه امسال، بیش از ۱۰ میلیون هکتار از اراضی این قاره، گرفتار آتش شده و از بین رفته است.

زندگی با طعم "وحشت آتش"

علی عبیری، روزنامه نگار ساکن ایالت ویکتوریا، دریافت پیام‌های "هشدار خطر و تخلیه" را "وحشتی" توصیف کرد که او و خانواده‌اش هر روز چاشنی زندگی خود کرده‌اند؛ زندگی با طعم "وحشت آتش!"

وی گفت: «در بسیاری از مناطق محاصره شده در آتش، مردم ساکن شهرها و روستاهای کوچک، هیچ راه فراری ندارند. چون در جایی زندگی می‌کنند که از هر طرف به جنگل می‌رسد و تنها راه ارتباط، بعد از کیلومترها رانندگی، جاده‌ای طولانی ولی در محاصره آتش است.»

همین جاده‌های طولانی هم در بسیاری اوقات به دلیل افتادن تنه‌های سوخته درختان، مسدود می‌شود و کورسوهای امداد و نجات هم از بین می‌رود. هلی‌کوپترها به سختی می‌توانند مایحتاج و کمک‌های اولیه را به مردم برسانند. اما مشکل غذا و آب نیست؛ حلقه‌های آتش هر لحظه گسترده‌تر می‌شود.

عبیری روند کمک‌رسانی را مناسب دانست و از شهرهای کوچکی حرف زد که به دلیل موقعیت جغرافیایی‌شان، در بن بست هستند و هیچ راهی برای امداد و نجات ساکنان‌شان نیست.

شهر ساحلی مالاکوتا، در شرق ایالت ویکتوریا، یکی از این شهرهای کوچک و توریستی است. رسانه‌های استرالیا گزارش دادند که در روزهای شروع آتش سوزی، حدود چهار هزار نفر از جمعیت ساکن و گردشگران این شهر در محاصره آتش بودند.

علی عبیری، روزنامه نگار ساکن استرالیا، گفت که این مردم از ترس آتش خود را به ساحل دریا رساندند تا اگر خط آتش محدودتر شد، دستکم خود را به آب بزنند.

در روزهای اخیر، تعداد زیادی از این مردم به تدریج با کشتی‌های امداد و نجات، خود را از حلقه آتش دور کردند ولی هنوز صدها نفر منتظر رسیدن کشتی‌های بیشتر هستند.

استرالیا حدوداً ۲۵ میلیون نفر جمعیت دارد. در آتش سوزی‌های اخیر به گفته مقامات دولتی، جان ۱۵ میلیون استرالیایی در مناطق جنوب شرقی و شهرهایی مانند سیدنی، ملبورن و کانبرا در معرض تهدید است.

استرالیای خشک و کم‌باران، مستعد آتش سوزی 

جنگل‌های استرالیا هر سال با شروع فصل تابستان در این قاره، آتش می‌گیرند. دلیل آتش‌سوزی هفته های اخیر در استرالیا، الزاماً بی‌احتیاطی مردم نیست بلکه سه عنصر طبیعی دست به دست هم داده‌اند تا زمین‌های خشک و کم‌باران استرالیا بیشتر در آتش بسوزند؛ "دمای بالا، رطوبت پایین و وزش باد".

گرمای هوا و خشک بودن درختان و چمن‌ها، در چشم برهم زدنی، آتش می‌گیرند و وزش باد هم آتش را به نقاط دیگر می‌رساند تا جایی که حتی ایجاد "دیوار حائل" برای مهار کردن آتش هم کارساز نیست.

استرالیا امسال گرم‌ترین تابستان خود را تجربه می‌کند. این هفته دمای هوا با بالای ۴۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. نیروهای آتش نشانی استرالیا، نگران این دمای بالا و هوای داغ هستند. همین دمای بالا از هفته‌های پیش باعث شد درختان خشک با چند رعد و‌ برق، آتش بگیرند.

علی عبیری شاهد "رعد و برق های خشک" است که تنها در کمتر از ۱۲ ساعت باعث ۱۶۰ مورد آتش‌سوزی شده است. با هر جرقه آتش، همه درختان کم‌آب و چمن‌های خشک، آتش را دست به دست می‌کنند تا بادهای تند با سرعت ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر در ساعت، آتش را به درختان اوکالیپتوس برساند.

درختان اوکالیپتوس

درختان اوکالیپتوس به تنهایی خطر جدی و بالقوه‌ای برای بیشتر شدن حلقه آتش هستند.

عبیری، روزنامه‌نگار و شاهد عینی چند حریق در نزدیکی منطقه محل سکونتش، گفت که هر روز باید در کنار توجه به هشدارهای درجه‌بندی شده که به گوشی تلفن‌ همراه مردم ارسال می‌شود، نگران خاکسترها و پاره‌های داغی بود که از درختان سوخته اوکالیپتوس، بر سر بام خانه‌ها می‌بارد. این خاکسترها مثل گلوله‌های آتش پنهان عمل می‌کنند.

عبیری مانند بقیه همسایه‌هایش هر روز بام خانه، فضای زیرشیروانی و ناودان‌ها را کنترل می‌کند تا مبادا پای آتش به کاشانه‌اش باز شده باشد.

بر اثر آتش‌سوزی‌‌ها در استرالیا از تقریبا ماه اکتبر تا کنون ۳۰ نفر کشته شده‌اند. در این مدت بیش از ۲۰۰۰ خانه ویران شده و مساحتی بیش از ۱۰ میلیون هکتار در آتش سوخته است.

در اثر خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی، بیمه تاکنون درخواست‌هایی برای جبران هزینه‌ها تا ۷۰۰ میلیون دلار استرالیا (برابر با ۴۳۰ میلیون یورو) دریافت کرده است. طبق گزارش اتحادیه شرکت‌های بیمه استرالیا، تاکنون تقریبا ۹۰۰۰ مورد گزارش خسارت به دست بیمه‌ها رسیده که پیش‌بینی می‌شود این رقم بالاتر هم برود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان