کد مطلب: 5681
  تاریخ انتشار:  1398/10/09 - 12:43


کاهش سطح آب دریاچه اوان، تهدید نیست

مدیرکل محیط زیست استان قزوین گفت: پایین آمدن سطح آب دریاچه اوان یک امر طبیعی است و این اختلاف سطح، تهدیدی برای این دریاچه به شمار نمی‌رود.
download دریاچه اوان

مدیرکل محیط زیست استان قزوین گفت: پایین آمدن سطح آب دریاچه اوان یک امر طبیعی است و این اختلاف سطح، تهدیدی برای این دریاچه به شمار نمی‌رود.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، حسن عباس نژاد روز دوشنبه افزود: اگر این کاهش سطح دائمی باشد می‌توان گفت که یک خطر جدی این دریاچه را تهدید می‌کند اما تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر دائمی بودن پایین آمدن سطح آب این دریاچه دریافت نکرده‌ایم.
مدیرکل محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: چشمه‌ها و آب‌های زیر زمینی به دریاچه متصل هستند و ممکن است استفاده از این آب‌ها یکی از دلایل اصلی کاهش سطحی از این دریاچه باشد.
وی با اشاره به اینکه در فصل تابستان کاهش سطح آب دریاچه به بیشترین حد خود رسید که مجدد با بارش باران در فصل‌های دیگر این کاهش جبران شد، افزود: سطح آب دریاچه اوان رفته رفته بالا می‌رود و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

بخشدار الموت شرقی پیشتر اعلام کرده بود که میزان آب دریاچه اوان در الموت قزوین به نسبت سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته که باید مورد توجه و پیگیری مسؤولان قرار گیرد.

احمد محمدی در نشست بررسی مسائل دریاچه اوان ، گفته بود:  متاسفانه میزان آب دریاچه اوان کم شده و تقریبا ۱۲ متر از ساحل دریاچه کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه اولویت‌ استان باید حفظ دریاچه اوان باشد، اظهار داشت: از دهه ۷۰ تاکنون که ویلاسازی در اطراف دریاچه اوان شروع شد، هیچ نوع برنامه منسجمی برای حفظ و نگهداری این دریاچه زییا و گردشگرپذیر تدوین نشده است.

دریاچه اوان یکی از جاذبه های مهم گردشگری مهم استان قزوین در بخش الموت شرقی است.

این دریاچه در ارتفاع هزار و ۸۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و عمیق ترین بخش آن ۵/۷ متر عمق دارد.

بر اساس آخرین آمار، این دریاچه با بیش از ۷۰ هزار مترمربع مساحت از محیط پیرامونی خود آبی دریافت نمی کند و تنها منبع تغذیه آن چشمه های زلال  کف خود دریاچه است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط دریایی