کد مطلب: 5423
  تاریخ انتشار:  1398/08/14 - 15:26


بیماری شمشاد هیرکانی چالش مهم سازمان جنگل‌ها است

این بیماری باعث چروکیدگی و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در برگ گیاه و مرگ سریع و گسترده بافت‌ها در بخش عمده یا همه قسمت‌های هوایی گیاه می‌شود.
download شمشادهای هیرکانی

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، بیماری درختان شمشاد در جنگل‌های شمال را یکی از چالش‌های مهم این سازمان برشمرد و از محققان خواست با حضور در جنگل‌های شمال این بیماری‌ها را رویت و جهت رفع مشکلات با سازمان جنگل‌ها همکاری کنند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، خسرو شهبازی در نشست هم‌اندیشی با رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی خواستار حمایت علمی از این سازمان شد و افزود: سازمان جنگل‌ها برای پیشبرد اهداف منابع‌طبیعی نیازمند حمایت بخش‌های علمی و تحقیقاتی است.

وی خاطرنشان کرد: تحقیقات، اجرا و ترویج سه رکن اصلی توسعه پایدار هستند و تعامل و همفکری این سه بخش می‌تواند در حفظ منابع پایه کشور بسیار موثر باشد. 

شهبازی در ادامه به نقش و اهمیت جنگل‌های هیرکانی اشاره کرد و افزود: کشورهای توسعه یافته و پیشرفته به جنگل‌شان اهمیت می‌دهند و سازمان جنگل‌ها نیز تمام تلاش خود را برای حفظ، احیا و توسعه این جنگل‌های ارزشمند به‌کار گرفته است. 

وی آبخیزداری را راهکاری مناسب برای جلوگیری از تخریب سرزمین و افزایش پوشش گیاهی برشمرد و یادآور شد: با اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری بخش قابل توجهی از احیای قنات‌ها در دستور کار سازمان قرار دارد و همکاری‌های علمی و تحقیقاتی در کنار دانش بومی جوامع محلی می‌تواند در احیای قنات‌ها موثر واقع شود.
وظیفه سازمان جنگل ها در حفظ آب و خاک بی‌بدیل است

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز وظایف سازمان جنگل‌ها را در حفظ منابع پایه و آب و خاک کشور بسیار پر اهمیت خواند و اعلام کرد: این موسسه تحقیقاتی آمادگی خود را در زمینه علمی و تحقیقاتی در جهت حفاظت خاک، استقرار گیاه و موضوعات گیاهپزشکی برای نجات درختان شمشاد اعلام خواهد کرد.

کاظم خاوازی گفت: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج پتانسیل خوبی در زمینه اصلاح بذر گیاهان دارویی و مرتعی در موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع دارد و می‌تواند دانش و یافته‌های علمی و تحقیقاتی را در اختیار بخش اجرا قرار دهد.

شمشاد هیرکانی با نام علمی Buxus hyrcana Pojark درختی همیشه سبز و بومی در جنگل‌های هیرکانی در شمال ایران است که در فهرست گونه‌های گیاهی در خطر انقراض اتحادیه بین‌المللی حفظ طبیعت (IUCN) قرار دارد.

جنگل‌های هیرکانی با یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار وسعت دارای ۹۰ گونه درختی و ۲۱۱ گونه درختچه‌ای است و تاکنون ۳۳ نوع آفت و هشت نوع بیماری در درختان آن شناسایی شده است.وی از سرپرست سازمان جنگل‌ها خواستار برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی به شکل مستمر و گسترش همکاری‌های دو جانبه شد.

بیماری سوختگی و آفت پروانه برگ‌خوار شب‌پره شمشاد که به ترتیب از سال ۱۳۸۹و ۱۳۹۵در جنگل‌های هیرکانی شیوع یافته‌اند، در گرما، سرما و برف و باران به فعالیت خود ادامه می‌دهند و به دلیل محدودیت راه‌های مبارزه، عرصه‌های وسیعی از شمشادستان‌های شمال را نابود کرده‌اند.

بیماری سوختگی شمشاد بر اثر فعالیت دو نوع قارچ میکروسکوپی به نام‌های سیلندروکلادیوم بوکسیکولا (Cylindrocladium buxicola) و کالونکتریا پسودوناویکولاتا (Calonectria pseudonaviculata) به وجود می‌آید.

این بیماری باعث چروکیدگی و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در برگ گیاه و مرگ سریع و گسترده بافت‌ها در بخش عمده یا همه قسمت‌های هوایی گیاه می‌شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار منابع طبیعی و آب