کد مطلب: 5311
  تاریخ انتشار:  1398/08/04 - 10:17


انتقال آب دریای خزر چه چالش‌های زیست‌محیطی به همراه خواهد داشت؟

طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان چالش‌های زیست محیطی به همراه خواهد داشت که آشفتگی جریان‌های دریایی، امواج و به هم خوردن تعادل هیدرودینامیک ساحل و بروز فرآیند فرسایش و رسوب‌گذاری به علت جانمایی نامناسب اجرای این یکی از آن‌ها است.

همایون خوشروان،رئیس گروه پژوهشی مدیریت محیط‌زیست وزارت علوم تحقیقات و فناوری و مدیر سابق مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مدتی است طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان مطرح شده که می‌توان از زوایای مختلف به آن پرداخت، در واقع اجرای این طرح چالش‌های زیست محیطی به همراه خواهد داشت که آشفتگی جریان‌های دریایی، امواج و به هم خوردن تعادل هیدرودینامیک ساحل و بروز فرآیند فرسایش و رسوب‌گذاری به علت جانمایی نامناسب اجرای این یکی از آن‌ها است.

همچنین سبب افزایش ترکیب شوری آب دریا و رسوب بستر می‌شود و در نهایت با افزایش شوری و انتقال آن در جهت غرب به شرق موجب از بین بردن زیستگاه جانداران دریایی شده و با نفوذ به خلیج گرگان و تالاب میانکاله و تالاب گمیشان و دهانه رودخانه های مهم منطقه مانند تجن، نکارود، تسکارود، لاریم و گرگان رود؛ سبب از بین رفتن اکوسیستم‌های موجود می‌شود و خدمات ارزشمند اکوسیستم آن‌ها را از بین خواهد برد.

اجرای این طرح موجب بروز بلوم حرارتی شده و به نیروگاه برق نکا که بسیار آسیب پذیر است صدمه بسیار جدی خواهد زد، همچنین سبب از بین رفتن زیستگاه ماهیان اقتصادی دریای خزر در مصب رودخانه‌ها و در ناحیه دور از ساحل می‌شود و منجر به متلاشی شدن زنجیره غذایی و کاهش صید و بیکاری صیادان خواهد شد. از بین رفتن اکوسیستم گیاهان ساحلی و زیستگاه جانوران و پرندگان از دیگر پیامدهای این طرح است.

همچنین سبب شورمزه شدن سفره های آب زیر زمینی در نوار ساحلی شده و به اراضی کشاورزی در شعاع پهناوری صدمه می‌زند، منظر طبیعی ساحل را به هم ریخته و موجب از بین رفتن ارزش تفرجگاهی و گردشگری آن می‌شود. با توجه به سیکل نوسانات دریای خزر ارزش اجرای مهندسی طرح در زمان افت گسترده سطح تراز آب دریا و یا در صورت پیشروی دریا به طور کامل از بین خواهد رفت.

آسیب به جنگل‌های هیرکانی و جانداران مستقر در آن بسیار جدی است، حال سوال اساسی از وزارت نیرو این است که چرا به جای انتقال آب دریای خزر به استان سمنان به فکر انتقال بدون پالایش آن به خلیج گرگان، تالاب میانکاله، تالاب گمیشان نیست، مناطق تالابی که ارزش اقتصادی زیست محیطی آن‌ها صدها برابر بیشتر از طرح های صنعتی است که قرار است در استان سمنان راه اندازی شود؟ و چرا با مدیریت صحیح منابع آب در البرز مرکزی و جنوبی مشکل کم آبی استان‌های حاشیه کویر را بر طرف نمی‌کنید؟
چرا ساختار و جایگاه پژوهشی آب در وزارت نیرو ضعیف است و چرا به فکر اصلاح آن نیستید؟ امروز نخبگان و پژوهشگران آب کشور چه جایگاهی در حوزه ستادی دارند؟ بیشتر آن‌ها در ادارات دیگر پراکنده شده‌ و یا از ساختار اداری خارج شده‌اند. وقت آن رسیده که با هم اندیشی و تجمیع نیروهای کارشناسی و متخصصان در جهت رفع مشکلات کم آبی کشور گام برداریم و هسته پژوهش آب را در کالبد ساختار وزارت نیرو بارور سازید.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط دریایی