کد مطلب: 5175
  تاریخ انتشار:  1398/07/18 - 12:24


۲۰عامل انتشار گازهای آلاینده؛ آرامکو اول، شورون امریکا دوم

در این میان شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو در صدر قرار دارد و پس از آن شرکت‌های شورون، گازپروم، اکسون موبیل و ملی نفت ایران قرار دارند.
download گازهای آلاینده هوا

بیست شرکت تولیدکننده سوخت‌های فسیلی که سال‌هاست به بهره‌برداری از ذخایر نفتی، گازی و ذغال سنگ جهان مشغول هستند، عامل انتشار بیش از یک سوم از گازهای آلاینده هوا طی نیم قرن گذشته به شمار می‌روند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مطابق بررسی ریچارد هید در موسسه مسئولیت‌پذیری در قبال تغییرات اقلیمی، نفت به ویژه از سال ۱۹۶۵ به این سو، نقش غیرقابل انکاری در افزایش آلودگی هوای جهان داشته است.

به طوری که ۲۰ شرکت صاحب نام تولیدکننده سوخت‌های فسیلی طی بیش از نیم قرن گذشته در تولید ۴۸۰ میلیارد تُن دی‌اکسید کربن و متان نقش داشته‌اند و در بیش از ۳۵ درصد از آلودگی هوای ناشی از مصرف انرژی سهیم بوده‌اند.

در این میان شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو در صدر قرار دارد و پس از آن شرکت‌های شورون، گازپروم، اکسون موبیل و ملی نفت ایران قرار دارند.

رتبه‌های بعدی نیز به شرکت‌های بی‌پی، شل، زغال سنگ هند، پیمکس و نفت ونزوئلا اختصاص دارد.

در این فهرست همچنین نام شرکت‌های نفت چین، پی‌بادی، کونوکو، نفت ابوظبی، کویت و عراق نیز به چشم می‌خورد. در انتهای آن نیز شرکت‌های توتال، سوناتراش، بی‌اچ‌پی و پتروبراس قرار دارند.

انتهای پیام


به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط انسانی