کد مطلب: 5134
  تاریخ انتشار:  1398/07/13 - 14:31


تالاب های چهارمحال و بختیاری از اواخر مهرماه میزبان پرندگان مهاجر است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری گفت: هم اکنون 24 هزار قطعه پرنده بومی در تالاب های استان وجود دارد و این تالابها از اواخر مهرماه میزبان پرندگان مهاجر است.
download مهاجرت پرندگان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری گفت: هم اکنون 24 هزار قطعه پرنده بومی در تالاب های استان وجود دارد و این تالابها از اواخر مهرماه میزبان پرندگان مهاجر است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، شهرام احمدی اظهار داشت: در سرشماری فصل مهاجرت پرندگان در سال گذشته، شاهد حضور بیش از 60 گونه پرنده آبزی و کنارآبزی با تعداد 90 هزار قطعه در تالاب‌های استان بودیم که از این تعداد حدود 60 هزار قطعه در تالاب بین المللی چغاخور، 30 هزار قطعه در تالاب گندمان، 3500 قطعه در تالاب علی‌آباد و 2600 قطعه در تالاب سولقان زیست می‌کردند.

این مقام مسئول با بیان اینکه هر ساله با سرد شدن هوا در نیمکره شمالی زمین پرندگان مهاجر به سمت عرض‌های جنوبی مهاجرت می‌کنند اذعان داشت: این استان هرساله حدوداً از اواخر مهرماه پذیرای پرندگان مهاجر در تالاب‌‌ها است.

احمدی ادامه داد: هم اکنون دسته‌های کوچک از کاکائی‌ها، لک‌لک‌ها، حواصیل‌ها، اگرتها و اردک‌ها در حال فرود آمدن در این تالاب‌ها هستند و از اواسط آبان‌ماه حضور پرندگان مهاجر در تالاب‌های استان به اوج خود می‌رسد و تا قبل از یخ زدگی آب تالاب‌ها در این استان حضور دارند.

وی عنوان کرد: سال گذشته با توجه به خشکسالی‌های سال‌های اخیر در تالاب‌های فلات مرکزی کشور، احیای تالاب گندمان و شرایط مساعد زیستی بیش از 15 گونه همچون پرستوهای دریایی، چوب‌پا، کفچه نوک، انواع آبچیلک، اکراس سیاه و کشیم‌ها در تالاب‌های استان برای اولین بار لانه‌گزینی و زادآوری کردند و در تالاب‌های استان بیش از 25 هزار جوجه پرنده در فصل زاد‌آوری از گونه‌های متفاوت سرشماری شده است.

احمدی در پایان تصریح کرد: طی بازدید صورت گرفته از تالاب‌های استان هم اکنون تعداد 15 هزار قطعه پرنده در تالاب بین المللی چغاخور و 9 هزار قطعه پرنده در تالاب گندمان زیست می‌کنند. از جمله این پرندگان می‌توان به سسک خاوری، سسک بیدی، سسک شالیزار، سسک جگن زار، سسک نی‌زار، سنقر گندمزار، گلایول نوک سبز، آبچیلک نوک سربالا و اردک مرمری اشاره کرد.

تالاب گندمان با حدود 1070 هکتار وسعت در فاصله 60 کیلومتری شهرکرد در شهرستان بروجن قرار دارد. این تالاب جزء 10 تالاب برتر پرنده نگری ایران و مهمترین زیستگاههای جانوری کشور برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم گذاری پرندگان مهاجر به شمار می رود که در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی (لندن-1352) به ثبت رسیده است.

تالاب بین المللی چغاخور با مساحت دو هزار و 430 هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار، در مسیر جاده شهرکرد به خوزستان، در نزدیکی شهر بلداجی شهرستان بروجن و ۶۵ کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی