کد مطلب: 5062
  تاریخ انتشار:  1398/07/04 - 14:56


بزرگ‌ترین فرودگاه جهان در پکن افتتاح شد

فرودگاه جدید پکن تا سال ۲۰۲۱ ظرفیت جا به جایی ۴۵ میلیون مسافر را دارد و این ظرفیت قرار است تا کمتر از دو سال دیگر به ۱۰۰ میلیون نفر در سال افزایش یابد.
download فرودگاه جدید پکن

فرودگاه جدید پکن که به شکل ستاره دریایی و طی تنها چهار سال ساخته شده فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد. قرار است در کمتر از دو سال ظرفیت جا به جایی مسافران در این فرودگاه عظیم به سالی ۱۰۰ میلیون نفر برسد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مراسم گشایش رسمی فرودگاه بین‌المللی جدید پکن شامگاه سه‌شنبه ۲۴ سپتامبر (دوم مهر) به وقت محلی، با حضور شی جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست و رئیس جمهوری چین برگزار شد.

ساختمان اصلی فرودگاه داکسینگ Daxing پکن به شکل یک ستاره دریایی با شش بازو ساخته شده، که در کنار زیبایی و فرم‌های منحنی و چشم‌نواز، جا به جایی مسافران را بسیار سهل و سریع می‌کند.

گفته می‌شود مسیری که مسافران برای رسیدن به هر یک از جایگاه‌های پرواز این فرودگاه باید طی کنند حداکثر ۶۰۰ متر است. فرودگاه جدید پایتخت چین در منطقه‌ای در حدود پنجاه کیلومتری جنوب پکن ساخته شده اما مسافران برای رسیدن به مرکز شهر با قطارهای فوق سریع تنها ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارند.

فرودگاه جدید پکن تا سال ۲۰۲۱ ظرفیت جا به جایی ۴۵ میلیون مسافر را دارد و این ظرفیت قرار است تا کمتر از دو سال دیگر به ۱۰۰ میلیون نفر در سال افزایش یابد.

در حال حاضر در فرودگاه قدیمی در شمال پکن نیز سالی ۱۰۰ میلیون مسافر جا به جا می‌شوند که از این لحاظ پس از فرودگاه بین‌المللی هارتسفیلد- جکسون آتلانتا در ایالات متحده آمریکا، پر رفت و آمدترین فرودگاه جهان محسوب می‌شود.

ساخت و ساز این مجموعه و زیرساخت‌های مربوط به آن پس از حدود چهار سال و در ماه ژوئن سال جاری خاتمه یافت و طی سه ماه گذشته بازرسی‌های نهایی آن در حال انجام بود. ساختمان اصلی فرودگاه داکسینگ از نظر مساحت بزرگترین مجموعه فرودگاهی جهان است.

فرودگاه پکن تجربه‌ای آموزنده برای برلین

مراسم گشایش رسمی فرودگاه جدید پکن دقیقا در موعد پیش‌بینی شده و در هفتادمین سالروز تاسیس جمهوری خلق چین برگزار شد. رسانه‌های چینی با غرور از زیبایی و سرعت ساخت فرودگاه جدید سخن می‌گویند و با کنایه به تاخیرهای مکرر در پایان یافتن ساخت فرودگاه جدید برلین آن را رویدادی آموزنده برای پایتخت آلمان عنوان می‌کنند.

کار ساخت فرودگاه برلین ۱۳ سال پیش شروع شده و اگر وعده‌های پیمانکاران این بار تحقق یابد بهره‌برداری از آن اکتبر ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد.

فرودگاه جدید برلین مدت‌هاست که به عنوان "پروژه ناتمام" به موضوع طنز و ریشخند رسانه‌ها و افکار عمومی بدل شده و بسیاری آن را لکه ننگی بر دامن عبارت "made in Germany" می‌دانند که تبلور اعتبار صنعت و نظم آلمان شناخته می‌شود.

برخی رسانه‌ها با قیاس ساخته شدن فرودگاه داکسینگ در عرض چهار سال و ناتمام ماندن فرودگاه جدید برلین که به لحاظ مساحت و ظرفیت پذیرش مسافر بسیار کوچک‌تر است، این پروژه را "شرم‌آور" خوانده‌اند.

کاری از طراح عراقی بریتانیایی

طراحی خلاقانه و جذاب ساختمان فرودگاه جدید پکن کار زاها حدید، آرشیتکت مشهور عراقی بریتانیایی و همکاران چینی اوست. حدید سال ۱۳۹۴ به عنوان اولین زن برنده "مدال سلطنتی معماری" شد که از معتبرترین نشان‌های افتخار معماری در بریتانیا محسوب می‌شود و سابقه اهدای آن در آن زمان به ۱۶۷ سال می‌رسید.

زاها حدید به خاطر طراحی‌های غیرمعمول و فضاسازی بدیع بسیار شهرت دارد، در عین حال برخی منتقدان آثار او را اغراق‌آمیز نیز ارزیابی کرده‌اند. با این همه مطابق اطلاعات و تصاویری که تا کنون از فرودگاه جدید پکن منتشر شده در این مجموعه، زیبایی با کارآمدی در هماهنگی چشمگیری قرار دارد.

طراح مشهور عراقی - بریتانیایی در ماه مارس ۲۰۱۶ بر اثر بیماری قلبی در بیمارستانی در میامی آمریکا و در سن ۶۶ سالگی در گذشت. بر اساس طرح‌های او بیش از ۹۰۰ ساختمان در ۴۴ کشور جهان ساخته شده است.

هزینه ساخت فرودگاه بین‌المللی داکسینگ پکن با احتساب مخارج زیرساخت‌های مرتبط با آن حدود ۶۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان