کد مطلب: 5049
  تاریخ انتشار:  1398/07/03 - 17:34


آذربایجان‌غربی میزبان هزاران دُرنای مهاجر شد

تالاب‌ها و دشت‌های استان آذربایجان‌غربی میزبان هزاران قطعه دُرنای مهاجر از عرض‌های شمالی شد.
download دُرنای مهاجر

رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: تالاب‌ها و دشت‌های استان میزبان هزاران قطعه دُرنای مهاجر از عرض‌های شمالی شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)،
امید یوسفی اظهار داشت: دُرناها از جمله نخستین پرندگان مهاجری هستند که کوچ خود را از مناطق سیبری به آذربایجان‌غربی شروع می‌کنند و از نیمه دوم شهریورماه هر سال به تدریج وارد مناطق شمالی استان شده و تا اواسط و یا اواخر مهرماه در این مناطق ماندگار خواهند بود.

وی پیش‌بینی کرد که در این مدت بیش از ۱۵ هزار قطعه دُرنای معمولی و طناز وارد تالاب‌ها و دشت‌های آذربایجان‌غربی شده و به استراحت و تغذیه بپردازند.

وی اضافه کرد: تالاب‌های آذربایجان‌غربی به دلیل امنیت و شرایطی زیستی مناسبی که برای پرندگان دارد، استراحت‌گاه بسیار مناسبی برای انواع پرندگان مهاجری است که همه ساله در مسیر پرواز خود وارد آنها می‌شوند.

یوسفی گفت: این پرندگان مهاجر با فرود در دشت‌ها به ویژه گندم‌زارها و یونجه‌زارهای استان، انرژی و چربی از دست رفته خود در هنگام مهاجرت را دوباره به دست آورده و سپس مهاجرت خود را به مناطق جنوبی‌تر ادامه می‌دهند.

وی افزود: آذربایجان‌غربی یکی از معدود استان‌های کشور است که دُرناها در آن جوجه‌آوری می‌کنند و زادآوری دُرناها در مناطق شمالی استان صورت می‌گیرد و در فصل پاییز دُرناهای جوان نیز به همراه گله خود به مناطق جنوبی مهاجرت می‌کنند.

دُرناها پرندگانی هستند بزرگ، با پاها و گردن دراز، دم نسبتا کوتاه، بال های دراز و منقاری بلند و کلفت، ظاهر شبیه لک‌ لک که شاهپرهای ثانوی داخلی بال‌های آنها خیلی بلند است و روی دم آنها را می‌پوشاند.

گله‌های این پرنده که نر و ماده آن هم‌شکل بوده و به طور معمول روی زمین آشیانه می‌سازند، هنگام مهاجرت در یک خط به شکل هفت پرواز می‌کنند و اغلب در مناطق آبی، دشت‌های بوته زار، کشتزارها و حاشیه دریاچه‌ها به سر می‌برد.

آذربایجان‌غربی با دارا بودن بیش از ۳۰۰ گونه از انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی و بیش از ۷۰ تالاب دایمی و فصلی یکی از مهمترین مکان‌های مهاجرت و زیست انواع پرندگان است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان