کد مطلب: 5040
  تاریخ انتشار:  1398/07/03 - 13:15


تغییرات اقلیمی؛ فراخوان شرکت‌های نفتی برای سرمایه‌گذاری بر فناوری جداسازی و ذخیره کربن

سیزده شرکت بزرگ نفتی طرحی را برای ترویج سرمایه‌گذاری در فناوری «جذب، جداسازی و ذخیره دی‌اکسید کربن» ارائه کردند.

سیزده شرکت بزرگ نفتی روز دوشنبه ۲۳ سپتامبر در آستانه گردهمایی گروه «پیشگامان صنعت نفت و گاز برای مقابله با تغییرات اقلیمی» در نیویورک، طرحی را برای ترویج سرمایه‌گذاری در فناوری «جذب، جداسازی و ذخیره دی‌اکسید کربن» موسوم به فناوری (CCUS) ارائه کردند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، صاحبان و سرمایه‌گذاران شرکت‌های نفتی که با تقاضای روزافزون فعالان محیط زیست در زمینه مقابله با تغییرات اقلیمی روبرو هستند، می‌گویند که با استفاده از این فناوری می‌توان کربن حفاری شده را خنثی کرد.


بالا رفتن استفاده از سوخت‌های فسیلی در سراسر جهان باعث شده است تا دانشمندان و فعالان محیط زیست به دلیل نگرانی از گرمایش زمین، سرعت آب شدن یخ‌های قطبی، گرم شدن آب اقیانوس‌ها و افزایش سطح آب دریاها، صنایع نفت و گاز را مورد انتقاد قرار می‌دهند. محققان می‌گویند که کشورها برای جلوگیری از فاجعه باید طی دهه آینده میزان گازهای گلخانه‌ای را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

در فناوری جذب و جداسازی کربن، گاز دی‌اکسید کربن از منابع اصلی مانند نیروگاه‌های سوخت فسیلی و برق جدا شده و در مخزنی طبیعی در زیر زمین ذخیره می‌شود.

شماری از مدیران شرکت‌های نفت و گاز می‌گویند که اجرایی کردن این فناوری برای تحقق اهداف توافق‌نامه سال ۲۰۱۶ پاریس در زمینه تغییرات اقلیمی و در جهت کاهش گازهای گلخانه‌‌ای بسیار مهم است.

باب دودلی، مدیرعامل شرکت نفت و گاز بریتانیا «بی‌پی» می‌گوید: «بسیاری از مردم حتی نمی‌دانند که فناوری «جذب، جداسازی و ذخیره دی‌اکسید کربن» چیست. فکر نمی‌کنم که ما بدون این فناوری بتوانیم اهداف توافقنامه پاریس را برآورده کنیم.»

گروه «پیشگامان صنعت نفت و گاز برای مقابله با تغییرات اقلیمی» مجموعه‌ای از شرکت‌های نفت و گاز است که از سال ۲۰۱۴ تشکیل شد. هدف این گروه دو برابر کردن ذخیره کربن جداشده تا سال ۲۰۳۰ میلادی است.

شرکت‌های نفت‌ و گاز عضو این گروه، ۳۲ درصد تولید نفت جهان را بر عهده دارند. گروه «پیشگامان صنعت نفت و گاز برای مقابله با تغییرات اقلیمی» قصد دارد تا فناوری (CCUS) را برای جداسازی و ذخیره کربن در کشورهای بریتانیا، ایالات متحده، هلند، چین و نروژ عملیاتی کند.

گردهمایی گروه «پیشگامان صنعت نفت و گاز برای مقابله با تغییرات اقلیمی» در حاشیه اجلاس تغییرات اقلیمی برگزار می‌شود. اجلاس تغییرات اقلیمی ملل متحد از روز ۲۱ سپتامبر آغاز شده و تا روز دوشنبه ۲۳ سپتامبر ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان