کد مطلب: 4466
  تاریخ انتشار:  1398/01/18 - 16:57


سیل «آق‌گل» را زنده کرد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: از سیلابی که بر اثر بارندگی‌ها ایجاد شد، نهایت استفاده را کرده و آن را به تالاب آق‌گل هدایت کردیم.
download تالاب آق گل

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: از سیلابی که بر اثر بارندگی‌ها ایجاد شد، نهایت استفاده را کرده و آن را به تالاب آق‌گل هدایت کردیم.

‌به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، سیدعادل عربی در گفت‌وگو با ایسنا، ‌افزود: بخش عمده این کار توسط مردم شهرستان اسلامشهر آق‌گل و فرمانداری ملایر انجام گرفت که همین امر باعث دفع تهدید سیل از این منطقه نیز شد.

وی با بیان اینکه رواناب های ایجاد شده را به سمت محدوده تالاب هدایت کردیم، ادامه داد: پس از 10 سال برای نخستین بار، این تالاب 100 درصد آبگیری شده است و ورود آب به داخل آن همچنان ادامه دارد.

عربی تأکید کرد: درباره تالاب آق‌گل مشکل تأمین حق‌آبه همچنان پا برجا است، به طوریکه در شرایط عادی آب این تالاب باید از رودخانه قره چای تأمین شود.

وی با بیان اینکه 2 میلیون مترمکعب حق‌آب برای این تالاب تصویب شده است، تصریح کرد: به علت بارش‌های موجود و ناچاری، کانالی از این رودخانه به آق‌گل احداث شده که باید پایدار بماند.

عربی خاطرنشان کرد: این تالاب در حال حاضر وضعیت مطلوبی دارد و پیش بینی می‌شود تا آخر شهریور ماه آب داشته باشد.

وی درباره تالاب چم‌شور نیز اظهار کرد: این تالاب برای نخستین بار پس از 10 سال، حدود 150 هکتار آبگیری شده و وضعیت مطلوبی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان یادآور شد: هنگامی که آب و سیلاب گل آلود است، نشان از فرسایش خاک دارد که باید با افزایش پوشش گیاهی در مراتع از این امر جلوگیری کرد.

وی درباره لاشه پیدا شده گربه وحشی در جاده یکی از شهرستان های استان نیز اعلام کرد: این گربه گونه نادری است که برای نخستین بار در استان دیده شده و سابقه حضور چنین موجودی را تا کنون نداشته‌ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان با بیان اینکه این گونه ثبت شده است، خاطرنشان کرد: این گونه تنها نبوده و خانواده دارد و پایش های فراوانی برای کشف خانواده این گونه صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام

برچسب ها: 
به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی