کد مطلب: 3268
  تاریخ انتشار:  1397/08/12 - 20:53


ارزش‌گذاری اقتصادی مناطق حفاظت‌شده گامی در جهت تحقق اقتصاد سبز

ارزش‌گذاری اقتصادی مناطق حفاظت‌شده می‌تواند منجر به شناسایی ظرفیت‌های اکوسیستمی کشور جهت سرمایه‌گذاری اقتصادی و ایجاد اشتغال در چارچوب تفکر اقتصاد سبز و همگام با تحولات مرتبط در جامعه بین‌المللی شود.

سرپرست دفتر توسعه پایدار، آمار و اقتصاد محیط زیست گفت: ارزش‌گذاری اقتصادی مناطق حفاظت‌شده می‌تواند منجر به شناسایی ظرفیت‌های اکوسیستمی کشور جهت سرمایه‌گذاری اقتصادی و ایجاد اشتغال در چارچوب تفکر اقتصاد سبز و همگام با تحولات مرتبط در جامعه بین‌المللی شود.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، کتایون حجتی با بیان این مطلب که زیست‌بوم‌های طبیعی علاوه بر ارزش ذاتی و تاریخی، ارزش اقتصادی دارند و منبع ارائه طیف وسیعی از خدمات هستند، گفت: این خدمات می‌تواند به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به رفاه انسان کمک کند و شامل خدمات تولیدی مانند غذا، سوخت، گیاهان دارویی، الوار و ...، خدمات تنظیمی مانند تولید خاک، فتوسنتز، کنترل سیلاب، پالایش پسماند، گرده‌افشانی و ...، خدمات فرهنگی مانند تفرج و ... و خدمات پشتیبان حیات مانند تولید اولیه منابع حیاتی، چرخه آب و مواد مغذی و ... می‌شود اما متأسفانه مشکل نبود بازار برای ارزش‌گذاری این خدمات و رایگان پنداشتن آن‌ها باعث رو به زوال رفتن کالاها و خدمات در بسیاری از اکوسیستم‌ها در سال‌های اخیر شده است بنابراین آگاهی از این ارزش‌ها در اتخاذ تصمیم‌های توسعه‌ای اقتصادی و عمرانی بسیار ضروری و اثرگذار به نظر می‌رسد.

وی همچنین منابع طبیعی و زیست‌بوم‌ها ازجمله جنگل‌ها، مراتع، رودخانه‌ها، دریاها، گونه‌های گیاهی و جانوری و زمین‌های زراعی حاصلخیز را سرمایه طبیعی دانست و اظهارکرد: ارزش اقتصادی واقعی این منابع ارزشمند را باید در محاسبات اقتصادی ملی وارد کنیم تا بتوانیم بر اساس استفاده و مدیریت اصولی آن‌ها موجب افزایش رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال و رفاه اجتماعی شویم.

سرپرست دفتر توسعه پایدار، آمار و اقتصاد محیط زیست هدف از ارزش‌گذاری اقتصادی مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست را تعیین ارزش اقتصادی خدمات و کارکردهای اکوسیستم‌های طبیعی کشور و درنهایت ورود این ارزش‌ها به حساب‌های ملی عنوان کرد و گفت: امیدوارم با این روش بتوانیم قدم مثبتی در جهت «سبز» کردن تولید ناخالص داخلی برداریم.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۶ تاکنون ۲۰ پروژه ارزش‌گذاری اقتصادی در مناطق حفاظت‌شده انجام و ارزش‌های برآورد شده بر اساس سال پایه به‌روزرسانی شده‌اند،اظهارکرد: این‌گونه برآوردها می‌تواند منجر به شناسایی ظرفیت‌های اکوسیستمی کشور برای سرمایه‌گذاری اقتصادی و ایجاد اشتغال در چارچوب تفکر اقتصاد سبز و همگام با تحولات مرتبط در جامعه بین‌المللی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،حجتی مقایسه ارزش اقتصادی برآورد شده برای خدمات اکوسیستمی با تولید ناخالص داخلی (GDP) در هر دو مقیاس ملی و استانی را شاخصی برای تعیین سهم بخش محیط زیست در رفاه جامعه دانست و گفت: مجموع ارقام برآورد شده به‌عنوان ارزش اقتصادی خدمات زیست بومی برای ۲۰ منطقه بررسی‌ شده نشان می‌دهد اگرچه در حال حاضر ارزش خدمات اکوسیستمی برآورد شده در حساب‌های ملی ایران لحاظ نمی‌شود اما در صورت تخریب محیط زیست و اکوسیستم‌های طبیعی مییتواند اثر سوء فراوانی بر کیفیت زندگی و رفاه جامعه داشته باشد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی