کد مطلب: 3263
  تاریخ انتشار:  1397/08/09 - 20:17


مصرف‌گرایی عامل نابودی حیات وحش

صندوق جهانی طبیعت (WWF) در گزارشی هشدار داد که "انفجار مصرف گرایی" در دهه‌های اخیر باعث افت بسیار شدید جمعیت حیوانات در حیات وحش شده است.

صندوق جهانی طبیعت (WWF) در گزارشی هشدار داد که "انفجار مصرف گرایی" در دهه‌های اخیر باعث افت بسیار شدید جمعیت حیوانات در حیات وحش شده است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، صندوق جهانی طبیعت در این گزارش تازه می‌نویسد که در فاصله سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۴ میلادی به طور متوسط ۶۰ درصد گونه های مهره داران شامل پستانداران، ماهی ها، پرندگان، دوزیست ها و خزندگان نابود شده‌اند.

در این گزارش تحت عنوان "سیاره زنده" آمده است: تنوع زیستی در زمین هم اکنون با شدتی که فقط در دوره‌های انقراض انبوه دیده می شود در حال نابودی است.

این گروه، سیاست‌گذاران را به تعیین اهداف تازه برای توسعه قابل دوام تشویق می‌کند.

گزارش سیاره زنده که هر دو سال یک بار منتشر می شود وضعیت حیات وحش در جهان را ارزیابی می‌کند.

براساس گزارش ۲۰۱۸ این سازمان، هم اکنون فقط یک چهارم خشکی های زمین از تاثیر فعالیت انسانی در امان است و در صورت ادامه روند کنونی، این میزان تا سال ۲۰۵۰ به ۱۰ درصد خواهد رسید.

این تغییرات ناشی از تولید روزافزون مواد غذایی و افزایش تقاضا برای انرژی، زمین و آب است.

بنابر این گزارش هرچند به دلیل درختکاری در دهه های اخیر از سرعت نابودی جنگل ها در بعضی مناطق جهان کاسته شده اما روند نابودی جنگل های گرمسیری که بعضی از غنی ترین زیستگاه های زمین هستند شتاب گرفته است.

بنابر گزارش بی‌بی‌سی،‌ به گفته این سازمان آمریکای جنوبی و مرکزی متحمل شدیدترین افت جمعیت مهره داران شده اند به طوری که جمعیت این گونه ها در آنجا نسبت به سال ۱۹۷۰ میلادی ۸۹ درصد افت کرده است.

طبق این گزارش به خصوص گونه های آبزی در معرض خطر هستند. آلودگی پلاستیکی در عمیق ترین بخش های اقیانوس ها از جمله "ماریانا ترنچ" در اقیانوس آرام مشاهده شده است.

صندوق جهانی طبیعت (که ابتدا به صندوق جهانی حیات وحش معروف بود) خواستار "یک توافق تازه جهانی برای طبیعت و انسان" شبیه به توافق ۲۰۱۵ پاریس برای مقابله با تغییرات اقلیمی شده است.

این مطالعه بر داده های موثقی استوار است که بیش از ۱۶ هزار ۷۰۰ جمعیت متعلق به ۴۰۰۰ گونه در اطراف جهان را پوشش می دهد.

این گزارش صندوق جهانی طبیعت ادعا می کند که حیات وحش با سرعتی بیش از همیشه در حال نابودی است و طبیعت به حمایت بین‌المللی برای ادامه حیات نیاز دارد.

همچنین بنابر گزارش اسکای نیوز، مدیر اجرایی صندوق جهانی طبیعت در این ارتباط می گوید: ما اولین نسلی هستیم که متوجه شده ایم در حال از بین بردن حیات در سیاره زمین هستیم و آخرین نسلی هستیم که می‌توانیم در این راستا اقداماتی انجام دهیم.

گزارش سالانه سازمان سیاره زمین در سال ۲۰۱۸ میلادی نشان می دهد در معده ۹ گونه از ۱۰ گونه پرنده دریایی جهان پلاستیک یافت شده است. این فاجعه به حدی است که جمعیت حیات وحش در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب در سال ۱۹۷۰ میلادی به میزان ۸۹ درصد کاهش یافته است و سطوح کربن دی اکسید که موجب گرمایش اقلیمی می‌شود برای ۸۰۰ هزار سال اخیر به بالاترین میزان رسیده است.

در انگلیس نیز جمعیت طوطی های دریایی با افزایش درجه حرارت دریاها که به کاهش تعداد مارماهی‌های شنی (غذای طوطی‌های دریایی) منجر شده، کاهش یافته است. همچنین انتظار می‌رود جمعیت جوجه تیغی های این کشور تا چند دهه آینده تقریباً به صفر برسد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان