کد مطلب: 30569
  تاریخ انتشار:  1403/04/03 - 12:45


درخواست گوترش از جامعه جهانی برای اقدام فوری در برابر تغییرات اقلیمی

«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد روز گذشته (شنبه) از جامعه بین‌المللی خواست تا اقدامی فوری در مورد تغییرات آب و هوایی انجام دهد.

«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد روز گذشته (شنبه) از جامعه بین‌المللی خواست تا اقدامی فوری در مورد تغییرات آب و هوایی انجام دهد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، گوترش در پیامی در شبکه اجتماعی X گفت: اگر زمانی نیاز باشد که دور هم جمع شویم و شرایط اقلیمی را بررسی کنیم، آن زمان اکنون است.

وی بر اهمیت دوره آتی تاکید کرد و گفت: ۱۸ ماه آینده برای مبارزه به منظور محدود کردن افزایش دمای کره زمین به ۱.۵ درجه سانتیگراد و جلوگیری از بدترین هرج و مرج آب و هوایی حیاتی است.

وی افزود: بیایید با هم سیاره ای سالم و آینده ای امن تر برای خودمان بسازیم.

سازمان ملل تلاش‌ها برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی را در اولویت قرار داده است و از کشورها خواسته است تا به اهداف بلندپروازانه‌تر تحت توافق پاریس متعهد شوند. هدف جهانی محدود کردن افزایش دمای جهانی به ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن برای جلوگیری از پیامدهای فاجعه بار زیست محیطی، است.

دمای زمین از زمان شروع عصر صنعتی تاکنون ۱.۱ درجه گرمتر شده و اگر کشورها به شدت از تصاعد گازهای گلخانه‌ای کم نکنند، روند گرمایش ادامه خواهد یافت.

هشت سال گذشته داغ ترین سال های ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده است. همچنین طبق گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی انگلیس، یکی از پنج سال آینده نیز تقریباً به طور قطع گرم‌ترین سالی بوده که تاکنون ثبت شده است و در همین حال دوره بین سال های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی گرم‌ترین دوره ثبت‌شده خواهد بود.

تغییرات اقلیمی نقش مهمی را در گرمایش زمین ایفا می‌کند. همچنین دانشمندان می‌گویند تغییر اقلیم خطر آب و هوای داغ و خشک را بیشتر کرده که به آتش‌سوزی‌ها دامن می‌زند.

هرچند جهان با وجود همه تلاش‌ها برای مهار گازهای گلخانه‌ای در مسیر رسیدن به میزان افزایش دمای حدود ۲.۵ درجه سانتی‌گراد تا سال ۲۱۰۰ است، سازمان ملل اعلام کرده است که حفظ حد ۱.۵ درجه سانتی‌گراد افزایش دما به سرعت در حال ناممکن شدن است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان