کد مطلب: 30520
  تاریخ انتشار:  1403/03/22 - 16:11


همکاری فدراسیون تیراندازی با سازمان محیط زیست برای حفاظت از حیات وحش

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت موضوع آموزش و مشارکت جوامع محلی در حفظ محیط زیست و گونه‌های جانوری تصریح کرد: آموزش، پایه و اساس حفاظت از محیط زیست است و باید مبتنی بر پژوهش‌های میدانی باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت موضوع آموزش و مشارکت جوامع محلی در حفظ محیط زیست و گونه‌های جانوری تصریح کرد: آموزش، پایه و اساس حفاظت از محیط زیست است و باید مبتنی بر پژوهش‌های میدانی باشد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
، علی سلاجقه صبح امروز در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان سازمان حفاظت محیط‌ زیست و فدراسیون تیراندازی کشور به منظور کمک به احیای گونه‌های در خطر انقراض و حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی اظهارکرد: یکی از اهداف این تفاهمنامه در خصوص ساماندهی شکارچیان است که با مکان‌یابی ۱۰۰ نقطه درکشور، شکارچیان به شکار، آموزش و تخلیه انرژی و هیجان می‌پردازند که طرح مطلوبی به شمار می‌رود و امید است به مرحله عملیاتی برسد.

وی اضافه کرد: در راستای این تفاهمنامه می‌توان شکارچیان را از کمینگاه‌های خود در طبیعت بیرون کشید تا بتوانند هیجان خود را در مکان‌هایی که برای این منظور در نظر گرفته شده تخلیه کنند.

سلاجقه به پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اشاره کرد و گفت: هم ما و هم دنیا در زمینه تولد یوز در اسارت تجربه چندانی نداشتیم اما با تمام اینها سه توله یوز به دنیا آمد و متاسفانه تلف شدند ولی با پژوهش‌های علمی صورت گرفته دستاوردهای ارزنده‌ای ارائه شد.

معاون رییس جمهوری با تاکید بر حل مشکلات و مسایل محیط زیستی با کمک جوامع علمی کشور تصریح کرد: برای حل مشکلات محیط زیستی و حفاظت از حیات وحش، دانشگاهیان و پژوهشگران کنار سازمان محیط‌ زیست قرار بگیرند چون سازمان از آخرین یافته‌های علمی برای حفاظت استقبال می‌کند.

وی افزود: تمام کسانی که از طبیعت بهره می‌برند از جمله آفرودسواران باید قانونمند شوند و سازمان هم در تلاش است با کمک و بهره گیری از تمامی پتانسیل های موجود در کشور برای حفاظت استفاده کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر حفظ محیط زیست با کمک جوامع محلی تصریح کرد: حفاظت مشارکتی از برنامه‌های اصلی سازمان محیط‌زیست است و در این راستا اقدامات ارزنده ای انجام شده‌است.

کاهش فشار برداشت از جانوران وحشی با هدایت دارندگان سلاح به باشگاه‌های تیراندازی، ساماندهی شکارچیان فرهنگ و آموزش آن‌ها، قانونمند سازی و ساماندهی استفاده از سلاح مجاز در کشور و بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی علاقمند به خدمات‌رسانی به شکارچیان و دارندگان سلاح برخی از اهداف این تفاهم‌نامه است.

حسن اکبری - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌ زیست - نیز درباره این تفاهمنامه گفت: بر اساس تفاهمنامه با فدراسیون تیراندازی قرار است ١٠٠ باشگاه تیراندازی در کشور احداث شود تا شکارچیان بتوانند هیجان شکار خود را در آن مکان ها تخلیه کنند.

وی همکاری میان سازمان حفاظت محیط‌زیست و فدراسیون تیراندازی کشور به منظور کمک به احیای گونه های در خطر انقراض و حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی گفت: تلاش می‌شود فضای این باشگاه‌ها به‌گونه‌ای باشد که نظر شکارچیان را جلب کند تا فشنگ‌های خود در این باشگاه ها مصرف کنند و حیات وحش مصون بماند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌ زیست اضافه کزد: از طرف دیگر دست اندازی به طبیعت کم می شود چون شکارچیانی که تمایل به تیراندازی و امتحان قدرت نشانه‌گیری خود دارند می‌توانند از ظرفیت این باشگاه‌ها استفاده کنند. این اتفاقی است که در تمام دنیا افتاده و آن‌ها توانستند بخشی از حس تیراندازی را در شکارچیان کنترل کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم همچنین نقشه پراکنش گونه های شاخص حیات وحش، سیستم هوشمند سازی پایش مناطق، اهدا نمونه‌های تایپ و پاراتایپ ( اولین نمونه‌ها که در ثبت و معرفی گونه‌های جدید به دانش زیست شناسی استفاده می‌شود) و کتاب ارزیابی ریسک و مدیریت ثبت گونه‌های غیر بومی مهاجم رونمایی شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان