کد مطلب: 30490
  تاریخ انتشار:  1403/03/16 - 10:22


چالش‌های ملی و بین‌المللی محیط‌ زیست نیازمند راه‌ حل‌های نخبگانی است

محیط‌ زیست فصل مشترک تمام مردم جهان برای یک هدف مشترک جهت حفاظت از بنیادی‌ترین میراث بشر است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پیامی به مناسبت روز جهانی محیط زیست نوشت: از همه صاحب‌نظران در حوزه محیط زیست تقاضا دارم تا برای برون رفت از چالش‌های محیط‌ زیستی در عرصه‌های ملی، منطقه‌ای و حتی بین‌المللی راه‌ حل‌های خردمندانه خود را ارائه دهند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط‌ زیست، علی سلاجقه در پیامی به مناسبت هفته محیط‌زیست نوشت: محیط‌ زیست فصل مشترک تمام مردم جهان برای یک هدف مشترک جهت حفاظت از بنیادی‌ترین میراث بشر است.

متن پیام به شرح ذیل است:

« بسم الله الرحمن الرحیم

امروز محیط‌ زیست با فاصله، جدی‌ترین و اصلی‌ترین مقوله و چالش پیش روی بشر است. دولت‌های غربی از قرون گذشته تا به امروز پرچم‌دار استفاده بی‌رویه از منابع تجدیدناپذیر آب، خاک و هوا در جهان بودند و اکنون با شعار «توسعه پایدار» سعی دارند در روند پیشرفت کشورهای در حال توسعه خلل وارد کنند، در حالی‌که به هیچ کدام از تعهداتی که خود بانی آن بودند، عمل نکردند.

فارغ از این سیاست دوگانه، احترام به طبیعت و حفظ محیط‌ زیست یک اصل بنیادین شرقی به‌ویژه بخش جدایی‌ناپذیر جغرافیای بزرگ فرهنگی- سیاسی ایران اسلامی از پیش از اسلام تاکنون بوده است. مسلمانان همانگونه که خداوند در قرآن کریم در آیه ۱۹ سوره حجر می فرمایند: «وَالْأَرْضَ مَدَدْنَاهَا وَأَلْقَیْنَا فِیهَا رَوَاسِیَ وَأَنْبَتْنَا فِیهَا مِنْ کُلِّ شَیْءٍ مَوْزُونٍ»، به این قانون الهی اعتقاد ویژه دارند که وزانت و هم‌سنگی بین همه عناصر طبیعت باعث تعادل و مهیا شدن شرایط زیست می‌شود و هر شئ‌ای جایگاه و رتبه‌ای در این عالم دارد. این تعادل و توازن همان مفهوم «تعالی» در فرهنگ ایرانی اسلامی ما در مقابل «توسعه پایدار» غربی است که جای خالی توجه به آن بیش از پیش احساس می‌شود.

دولت مردمی انقلابی سیزدهم از بدو آغاز ماموریت خود به دور از شعارزدگی و تبلیغات و با هدفگذاری دقیق توسط ریاست محترم دولت، شهید جمهور، حضرت آیت الله سید ابراهیم رئیسی به‌خوبی توانست نه تنها در برابر زیاده خواهی‌ها در قبال محیط‌ زیست میهن اسلامی بایستد بلکه با تمامی توان با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و روش بنیانی زمینه ای را برای پیشرفت اقتصادی و پیشران‌های کشور فراهم کند و حرکت کردن بر روی این خط باریک و شرافتمندانه خدمت به ملت بزرگ ایران، تنها با راهنمایی‌های سید شهیدان خدمت امکان پذیر بود.

سازمان حفاظت محیط زیست در طول این دوره سه ساله توانست ضمن بازنگری و به‌روز کردن دو قانون اصلی محیط زیست و مهیا کردن لایحه اصلاحی مبتنی بر شرایط روز و پدیده‌های نوظهور در راستای تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی مبتنی بر مشارکت آحاد مردم با راه اندازی بیش از ۲۰۰۰ خانه محیط زیست در استان‌های مختلف کشور و تدوین و جمع‌آوری دانش بومی در حوزه محیط‌ زیست رویداد بزرگی را رقم بزند که برای اولین بار در کشور انجام گرفت همچنین این سازمان توانست برای اولین بار خسارات حیات وحش به مزارع و دام‌ها را از طریق بیمه و صندوق ملی محیط‌ زیست پرداخت کند. برای اولین بار در تاریخ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سازمان حفاظت محیط‌زیست در راستای تحقق اهداف متعالی سیاست خارجه دولت در تقویت دیپلماسی محیط‌زیستی، دو کنفرانس منطقه‌ای و بین‌المللی گردوغبار را با حضور بیش از ۵۰ کشور و ۱۵ نهاد بین‌المللی برگزار کرد که در نهایت منجر به هم‌سویی و بسیج همه کشورهای جهان در قالب قطعنامه سازمان ملل متحد برای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و در نهایت مهار این پدیده مزاحم فراگیر شد.

ارزشگذاری اقتصادی ۹۰ درصد زیست بوم کشور، تفویض اختیار ۲۷ عنوان وظایف اجرایی در قالب منطقه بندی به استان‌ها، پیاده‌سازی سیستم ارجاع کار خوداظهاری، پایش و ارزیابی فلزات سنگین در خروجی دودکش‌ها، راه‌اندازی سامانه همیار محیط‌بان و عضویت ۱۸ هزار داوطلب تاکنون از جمله دیگر اقداماتی است که برای اولین بار در دولت سیزدهم در حوزه محیط زیست انجام گرفت.  از طرفی راه اندازی سامانه‌های الکترونیک و پایش همچنین حذف گره‌های مفسده‌انگیز در پایش‌های بیمارستان و پتروپالایش و سامانه‌ای کردن فرآیندها همچنین رفتن به سمت و سوی شفاف‌سازی فرآیند ارزیابی در زمره این هدفگذاری است.

اینجانب ضمن تبریک روز جهانی محیط زیست به دوستداران آب و خاک میهن اسلامی، هفته محیط‌ زیست را فرصتی مناسب برای تبیین این چالش‌ها و ایجاد بحث‌ها و گفت وگوهای نخبگانی درباره این موضوعات می‌دانم و از همه صاحب‌نظران در این حوزه تقاضا دارم تا برای برون‌رفت از چالش‌های محیط‌ زیستی در عرصه‌های ملی، منطقه‌ای و حتی بین‌المللی راه‌ حل‌های خردمندانه خود را ارائه دهند و در آخر اذعان می‌کنم چنانچه توفیقی حاصل شده است مرهون الطاف خفیه الهی، رهنمودها و دغدغه‌های شهید جمهور عزیز، خون گرانبهای شهیدان عزیز محیط زیست و ایثارگران عزیز در نهایت بدنه کارشناسی خدوم و دلسوز محیط زیست کشور بوده است. به امید ظهور.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری