کد مطلب: 30457
  تاریخ انتشار:  1403/03/06 - 10:31


موج گرما در پاکستان هزاران نفر را راهی بیمارستان‌ کرد

بر اساس گزارش اداره هواشناسی پاکستان، شرایط خشکی شدید و موج گرما ممکن است باعث آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مناطق آسیب‌پذیر پنجاب و سایر بخش‌های این کشور شود.

افزایش دمای هوا در پاکستان اتفاقی غیرمعمول نیست، ولی در چند روز اخیر بر اثر موج گرما و با رسیدن دمای هوا به ۵۰ درجه سانتیگراد، هزاران نفر به دلیل ابتلا به گرمازدگی راهی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شده‌اند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، بنا بر اعلام سازمان هواشناسی این کشور، موج گرما احتمالا یک هفته دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

مقامات پاکستان با اعلام این که دمای هوا به دلیل تغییرات اقلیمی تا هشت درجه سانتیگراد بالاتر از حد معمول برای این فصل از سال بوده، دستور تعطیلی موقت مدارس را دادند.

در این شرایط آب و هوایی اداره هواشناسی پاکستان به مردم توصیه کرده است از قرار گرفتن غیرضروری در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنند و استفاده از مایعات را فراموش نکنند.

بر اساس گزارش اداره هواشناسی پاکستان، شرایط خشکی شدید و موج گرما ممکن است باعث آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مناطق آسیب‌پذیر پنجاب و سایر بخش‌های این کشور شود.

دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا خود ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، توالی موج‌های گرما را بیشتر و شدید و کشنده‌تر می‌کند. این دانشمندان سالهاست که می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.

در عین حال دمای بسیار بالا کار یا ورزش ایمن در بیرون از منزل را غیرممکن می کند، بیماری های قلبی و ریوی را تشدید کرده و آلودگی هوا را بدتر می کند. گرما به ویژه برای افرادی که در فضای باز کار می کنند و برای نوزادان و افراد مسن خطرناک است. با این حال هنگامی که گرما با رطوبت ترکیب شود به مراتب کشنده‌تر می‌شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان