کد مطلب: 30436
  تاریخ انتشار:  1403/02/30 - 15:53


مجموع قربانیان سیل در افغانستان به ۴۰۰ نفر رسید

مقامات افغانستان روز گذشته (شنبه) اعلام کردند با تایید ۱۸ مورد فوتی دیگر در ولایت «فاریاب»، شمار جان‌باختگان باران‌های شدید و سیل‌آسای روزهای اخیر در این کشور به ۴۰۰ نفر رسیده است.

مقامات افغانستان روز گذشته (شنبه) اعلام کردند با تایید ۱۸ مورد فوتی دیگر در ولایت «فاریاب»، شمار جان‌باختگان باران‌های شدید و سیل‌آسای روزهای اخیر در این کشور به ۴۰۰ نفر رسیده است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، یکی از مقامات این کشور در این باره گفت: دستکم ۱۸ تن در پی وقوع سیل در ولایت «فاریاب» جان خود را از دست دادند و این در حالی است که شمار تلفات سیلاب های ناشی از بارندگی شدید در ولایات شمالی کشور در هفته های اخیر به ۴۰۰ نفر رسیده است.

به گفته این مقام افغانستان، بیش از ۲۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی تخریب شده، بیش از ۱۰۰۰ خانه آسیب دیده و بیش از ۳۰۰ دام نیز تلف شده است.

همچنین بر اثر سیلاب ناشی از بارندگی شدید در ولایت «غور» افغانستان دستکم ۵۰ تن جان خود را از دست دادند و ده‌ها تن ناپدید شدند.

هفته گذشته، سیلاب های شدید در شمال افغانستان عمدتاً در ولایات «بغلان»، «بدخشان» و «تخار»، خسارات شدیدی را در پی داشت.

در افغانستان ذوب شدن برف در ماه‌های زمستان به دلیل افزایش دما، همراه با باران‌های شدید و زیرساخت‌های ناکافی، منجر به سیل و خسارات جانی و مالی می‌شود. سالانه صدها نفر در این کشور بر اثر این بلایا جان خود را از دست می دهند.

بارندگی شدید و سیل در افغانستان غیرعادی بوده و رنج‌های گسترده‌ای را به بار آورده است. در هشت سال گذشته، افغانستان هشت رویداد بارندگی را با ۱۰۰ میلی متر یا بیشتر در یک دوره ۴۸ ساعته تجربه کرده است.

سازمان ملل، افغانستان را به عنوان یکی از آسیب پذیرترین کشورها در برابر بحران آب و هوا فهرست می‌کند.

به گفته کارشناسان، زمستان نسبتا خشک افغانستان جذب بارندگی را برای خاک دشوارتر کرده است. باران سیل‌آسا و سیل هر سال در افغانستان قربانی می‌گیرد، به‌ویژه خانه‌های گلی در روستاهای دورافتاده آسیب‌پذیری بیشتری دارند.

به گفته سازمان ملل افغانستان ششمین کشوری است که بیشترین آسیب‌پذیری و کمترین آمادگی را در برابر تغییرات اقلیمی دارد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان