کد مطلب: 30428
  تاریخ انتشار:  1403/02/28 - 13:28


راکون‌های دردسرساز در توکیو

راکون‌های آمریکای شمالی که همه‌چیزخوارند، بومی ژاپن نیستند بلکه یکی از ۱۵۶ گونه‌ای هستند که وزارت محیط زیست این کشور، آنها را در فهرست گونه‌های بیگانه و مهاجم قرار داده است.

پس از پیروزی در نبرد برای مقابله با جمعیت کلاغ‌های بزرگ‌جثه و گرسنه در «توکیو»، مقامات این شهر اکنون درگیر یک کارزار سخت‌تر شده‌اند: مهار یک تهدید جانوری دیگر به نام راکون‌های بومیِ آمریکای شمالی.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، رسانه‌های داخلی ژاپن با اشاره به نگرانی از آسیب‌هایی که این حیوانات به اکوسیستم محلی وارد می‌کنند، اعلام کرده‌اند تعداد راکون‌هایی که هر ساله در توکیو، پایتخت این کشور صید می‌شوند طی دهه گذشته پنج برابر شده است.

کارکنان و مسئولان شهرداری‌ها در مناطق غرب توکیو با کار گذاشتن تله‌ها و همچنین راه‌اندازی خطوط تلفن برای ساکنانی که آسیب‌های کشاورزی را مشاهده می‌کنند یا شاهد ورود این حیوانات به خانه‌هایشان هستند، شروع به مبارزه با این معضل کرده‌اند.

راکون‌های آمریکای شمالی که همه‌چیزخوارند، بومی ژاپن نیستند بلکه یکی از ۱۵۶ گونه‌ای هستند که وزارت محیط زیست این کشور، آنها را در فهرست گونه‌های بیگانه و مهاجم قرار داده است. در این فهرست حیوانات دیگری چون خارماهی‌های سیاه، مورچه های آتشین و لاک پشت های گازگیر نیز گنجانده شده‌اند.

روزنامه «ماینیچی شینبون» در گزارش این هفته خود آورده است جمعیت راکون‌ها پس از رها شدن یا فرار برخی از آنها که به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شدند و سپس زاد و ولد آنها در طبیعت افزایش یافته است.

محبوبیت این راکون‌ها به عنوان حیوانات خانگی در ژاپن به یک انیمه تلویزیونی دهه ۱۹۷۰ به نام «رامکال» با نام اصلی «راسکال راکون» نسبت داده شده است که طبق گزارش ها منجر به افزایش واردات این حیوانات شد.

با این حال کارشناسان حیات‌وحش در ژاپن می‌گویند راکون‌های بومی آمریکای شمالی که اکنون در توکیو و حومه آن به آفت تبدیل شده‌اند را نباید با گونه دیگری به «تانوکی» یا «سگ‌ راکونی ژاپن» که حیوان بومی این کشور است، اشتباه گرفت.

تانوکی در فرهنگ ژاپنی‌ها نماد بخت و ثروت است.

راکون‌های مهاجم بیشتر در نواحی تپه‌ای در حاشیه غربی کلانشهر توکیو یافت می‌شوند و باعث آسیب گسترده به محصولات شده‌اند.

این روزها مقامات محلی برای تحت کنترل نگه داشتن تعداد راکون ها با نبرد سختی روبرو هستند چون این حیوانات نه تنها استعداد شگفت‌انگیزی در افزایش جمعیت خود دارند بلکه به سرعت هم با محیط های ناآشنا سازگار می‌شوند.

انتهای پیام


به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان