کد مطلب: 30409
  تاریخ انتشار:  1403/02/22 - 12:45


موج گرما در تایلند؛ بیش از ۶۰ تن تاکنون جان باخته‌اند

بر اساس اعلام وزارت بهداشت تایلند، موج گرمای بی‌سابقه در این کشور که طی هفته‌های اخیر گاه از ۵۲ درجه سانتی‌گراد هم فراتر رفته از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون جان ۶۱ نفر را گرفته است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت تایلند، موج گرمای بی‌سابقه در این کشور که طی هفته‌های اخیر گاه از ۵۲ درجه سانتی‌گراد هم فراتر رفته از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون جان ۶۱ نفر را گرفته است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، طبق آماری که این سازمان روز گذشته (جمعه) منتشر کرد، میزان تلفات انسانی ناشی از گرما در این کشور از آغاز سال ۲۰۲۴ تاکنون نسبت به سال ۲۰۲۳ بیش از دو برابر بوده است. سال گذشته در مجموع ۳۷ مورد مرگ ناشی از گرمازدگی در این کشور رخ داد.

گفته می‌شود بیشترین قربانیان ناشی از ورود توده‌های هوای به شدت گرم، ساکنان مناطق شمال شرقی این کشور بودند که زمین‌های آن عمدتا مورد استفاده کشاورزان است.

مقامات «بانکوک»، پایتخت تایلند نیز بارها به مردم هشدار داده‌اند در صورت امکان در خانه بمانند.

به گزارش دویچه وله، به گفته کارشناسان هواشناسی، آسیا سریع‌تر از میانگین جهانی در حال گرم شدن است.

هشت سال گذشته داغ ترین سال های ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده است. همچنین طبق گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی انگلیس، یکی از سال‌های آینده نیز تقریباً به طور قطع گرم‌ترین سالی بوده که تاکنون ثبت شده است و در همین حال دوره بین سال های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی گرم‌ترین دوره ثبت‌شده خواهد بود.

دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا خود ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، توالی موج‌های گرما را بیشتر و شدید و کشنده‌تر می‌کند. این دانشمندان سالهاست که می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.

در عین حال دمای بسیار بالا کار یا ورزش ایمن در بیرون از منزل را غیرممکن می کند، بیماری های قلبی و ریوی را تشدید کرده و آلودگی هوا را بدتر می کند. گرما به ویژه برای افرادی که در فضای باز کار می کنند و برای نوزادان و افراد مسن خطرناک است. با این حال هنگامی که گرما با رطوبت ترکیب شود به مراتب کشنده‌تر می‌شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان