کد مطلب: 2997
  تاریخ انتشار:  1397/02/10 - 18:10


سند فاز پنجم همکاری در احیای دریاچه ارومیه به امضا رسید

دولت ایران عزم جدی برای احیا دریاچه ارومیه به عنوان یکی از مهم ترین اکوسیستم ها و پهنه های آبی خود دارد.
download امضای سند فاز پنجم همکاری در احیای دریاچه ارومیه

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمرکز بر مسایل اجتماعی و تغییر رفتار جوامع محلی از نقاط قوت پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، سند فاز پنجم همکاری مشترک برنامه عمران ملل متحد، سازمان حفاظت محیط زیست و حمایت دولت ژاپن تحت عنوان پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» روز دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 به امضاء عیسی کلانتری - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران رسید.

کلانتری با بیان اینکه وضعیت حال حاضر دریاچه ارومیه، نتیجه مدیریت نامناسب منابع آبی حوضه آبریز، سد سازی و برداشت های بی رویه از منابع آبی است، از همکاری های دولت ژاپن برای احیاء این اکوسیستم مهم آبی تقدیر کرد.

معاون رئیس جمهور تمرکز پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی» بر روی مسایل اجتماعی و تلاش برای جلب مشارکت مردم را یکی از مهمترین نقاط قوت آن دانست و افزود: چنین فعالیت ها و اقداماتی، نیازمند صرف زمان و هزینه زیادی  است و از این رو بسیار دشوار است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به علاقمندی ایران برای جلب حمایت های مالی و معنوی بین المللی برای احیاء دریاچه ارومیه داشت و خاطرنشان کرد: دولت ایران عزم جدی برای احیا دریاچه ارومیه به عنوان یکی از مهم ترین اکوسیستم ها و پهنه های آبی خود دارد.

الگوسازی مشارکت جوامع محلی در 110 روستای حوزه آبریز دریاچه ارومیه
حمید ظهرابی - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این مراسم با اشاره به برخی نتایج مثبت پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی»، از ادامه همکاری دولت ژاپن و ایران برای احیاء دریاچه ارومیه، ابراز خرسندی کرد.

ظهرابی با اعلام اینکه به دنبال اجرای این پروژه تا کنون 110 روستا از 3 هزار روستای حوزه آبریز دریاچه ارومیه، تحت پوشش پروژه قرار گرفته است، ابراز امیدواری کرد: تداوم همکاری های ملی و بین المللی منجر به احیاء دریاچه ارومیه شود.

همکاری بیش از 11 هزار نفر از جوامع محلی و کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای احیای دریاچه
ابوالفضل آبشت - مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران نیز در این مراسم با ارائه گزارش نتایج و دستاوردهای اجرای فازهای پیشین پروژه، گفت: ارتقاء مسئولیت پذیری اجتماعی و جلب مشارکت جوامع محلی در راستای احیا دریاچه ارومیه یکی از اهداف مهم این پروژه است و در همین راستا تا کنون بیش از 11 هزار نفر از جوامع محلی و کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه در اجرای این پروژه همکاری داشته اند.

وی نتایج و خروجی های مثبت و موفقیت آمیز پروژه احیای دریاچه ارومیه را نتیجه همکاری بین بخشی میان نهادهای مختلف ملی و بین المللی از جمله دولت ژاپن، برنامه عمران ملل متحد، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان آب منطقه ای، سازمان های مردم نهاد و جوامع محلی در دو استان آذربایجان غربی و شرقی دانست.

130 روستا تحت پوشش پروژه مشارکت جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه
هیرویاسو کوبایاشی - سفیر دولت ژاپن در ایران هم در این مراسم با اشاره به شروع همکاری دولت های ایران و ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه پس از مذاکره رئیس جمهور و نخست وزیر کشور ژاپن در سال 2013، گفت: تعداد روستاهای تحت پوشش پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی» از 110 روستا به 130 روستا افزایش خواهد یافت.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، پروژه "همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی" بر اساس تعاملات متقابل انجام شده میان دولت های ایران و ژاپن برای همکاری در زمینه های محیط زیستی و همچنین به دلیل شرایط بحرانی دریاچه ارومیه، از سال 2014 آغاز شد.

ارتقای سطح اطلاعات و درک جوامع محلی از نقش مهمی که در استفاده از روش های کشاورزی پایدار و احیای دریاچه ارومیه دارند، گسترش کشاورزی پایدار در 130 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف کاهش مصرف آب و نهاده های شیمیایی و بسیج اجتماعی به منظور انجام اقدامات احیایی دریاچه ارومیه و حفاظت از تنوع زیستی اهداف این پروژه است.

این پروژه با اختصاص بودجه 4 میلیون دلار توسط دولت ژاپن در چهار سال گذشته اجرا شده است.

این مراسم با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست، سفیر دولت ژاپن، نماینده مقیم موقت برنامه عمران ملل متحد در ایران، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیران کل ادارات محیط زیست و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان های آذربایجان غربی در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی