کد مطلب: 2909
  تاریخ انتشار:  1396/12/23 - 11:05


گرمای جهانی، نیمی از گونه‌های مناطق کلیدی دنیا را تهدید می‌کند

حدود نیمی از تمامی گیاهان و جانوران در ۳۵ نقطه از متنوع‌ترین نقاط زیستی جهان به دلیل تغییرات اقلیمی در معرض خطر قرار دارند.

کارشناسان محیط زیست در یک بررسی مدعی شدند حدود نیمی از تمامی گیاهان و جانوران در ۳۵ نقطه از متنوع‌ترین نقاط زیستی جهان به دلیل تغییرات اقلیمی در معرض خطر قرار دارند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از سی‌ان‌ان، پدیده‌هایی چون گرم‌تر شدن روزها، افزایش دوره‌ زمانی خشکسالی و وقوع طوفان‌های شدیدتر در حال تبدیل شدن به شرایط طبیعی جدید هستند و به طبع گونه‌های سراسر جهان تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفته‌اند.

در گزارش صندوق جهانی طبیعت (WWF) آمده است: نزدیک به ۸۰ هزار گونه گیاه و جانور در ۳۵ نقطه غنی از تنوع زیستی از جمله جنگل‌های استوایی آمازون، جنوب غرب استرالیا و ماداگاسگار در صورتیکه دمای جهانی افزایش یابد منقرض می شوند.

این‌ ۳۵ نقطه از جهان بر اساس تنوع و منحصر به فرد بودن گیاهان و جانوران موجود در آن‌ها انتخاب شده‌اند. به گفته کارشناسان شواهد حاکیست که اقدامات جهانی برای کاهش تغییرات اقلیمی باید با فوریت انجام شود.

در صورتیکه دمای هوا ۴.۵ درجه سانتیگراد افزایش پیدا کند حیواناتی همچون فیل آفریقایی نمی‌توانند به منابع آب کافی دسترسی داشته باشند و از سوی دیگر ۹۶ درصد تمامی مناطق پرورش ببرها در هند زیر آب فرو می‌رود.

هرچند اگر افزایش دما کمتر از دو درجه سانتیگراد باشد تعداد گونه‌هایی که از بین می‌روند به ۲۵ درصد محدود می‌شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان