کد مطلب: 2876
  تاریخ انتشار:  1396/12/15 - 14:49


تخریب بازار پرنده فروشی فریدونکنار؛ پایان کابوس محیط زیست

محیط زیست از 200 دامگاه دار شکار غیر قانونی پرندگان به دستگاه قضایی شکایت کرد.
download بازار پرنده فروشی فریدونکنار

بازار غیرقانونی فروش لاشه پرندگان در فریدونکنار که از سال های گذشته یکی از دل نگرانی های علاقه مندان به محیط زیست در مازندران و حتی کشور بود، سرانجام برای همیشه تعطیل و تمام جایگاه های آن تخریب شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، اکنون دیگر هیچ خبری از بازار فروش لاشه پرندگان که سال ها ی زیادی محملی برای به جیب زدن سود چندین میلیونی از شکار غیرقانونی پرندگان مهاجر از سوی سودجویان بود، نیست و آرامش پس از چندین سال دلهره و اضطراب بار دیگر به لانه پرندگان زمستان گذران مهاجر و بومی بازگشت.

جمع شدن بازار فروش غیرقانونی لاشه پرندگان در فریدونکنار به عنوان تنها بازار در استان های شمال کشور نتیجه پیگیری جدی محیط زیست و نشست های چندین باره فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با مدیران ارشد استانی ازجمله فرمانده نیروی انتظامی مازندران است.

اگر چه همچنان بیم بازگشت مجدد بازار فروش پرندگان به دلیل سودهای کلان ناشی از شکار و فروش پرندگان و به فراموشی سپرده شدن مصوبات قانونی وجود دارد ، ولی امید می رود با جدیتی که در یگان حفاظت محیط زیست برای تعطیلی دایمی این بازار است، دیگر شاهد وجود چنین بازاری در تمام فصول سال نباشیم.

تعطیلی دایمی بازار فروش لاشه پرندگان
مدیرکل محیط زیست مازندران گفت که سازمان متبوعش بر اساس مصوبه شورای تامین برای تعطیلی دایمی بازارغیرقانونی فروش لاشه پرندگان در هر یک از نقاط این خطه شمال کشور جدی است و با متخلفان نیز برخورد می کند.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود : درسال جاری به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزا و ممنوعیت شکار ، وجود بازار لاشه پرندگان حتی به طور موقت نیز جایگاه قانونی ندارد.

وی اضافه کرد : در سال آینده چنانچه شیوع بیماری آنفلوانزا حاد پرندگان را نداشته باشیم ، احتمال صدور پروانه شکارموقت صرفا در قالب ' دامگاه ' وجود دارد و با صدور پروانه ، احتمال بازگشایی موقت بازار فروش پرندگان است.

ابراهیمی دغدغه محیط زیست را پایداری تعطیلی بازار فروش غیرقانونی پرندگان دانست وتحقق این برنامه را در گرو همکاری و همراهی دستگاههای مسئول در اجرای طرح توقف بازار غیرقانونی فروش پرندگان دانست.

پیگیری شکایت از دامگاه داران غیرقانونی
مدیرکل محیط زیست مازندران همچنین گفت که محیط زیست از 200 دامگاه دار شکار غیر قانونی پرندگان به دستگاه قضایی شکایت کرد و تا آخر این پرونده را پیگیری می کند.

ابراهیمی کارنامی اظهار داشت : این دامگاه داران نسبت به تعهدی که به محیط زیست برای برچیدن بساط غیر قانونی خود داشتند، عمل نکردند و محیط زیست نیز از این گروه به دستگاه قضایی شکایت کرد و امیدواریم که احکام بازدارنده ای برای این افراد صادر شود.

همه ساله در فصل سرما 150 گونه از پرندگان زمستان گذران با جمعیت 1.5 میلیونی به خصوص از منطقه سیبری به تالاب و آببندان های مازندران کوچ می کنند که طبق برآورد اولیه سالانه حدود 300 تا 500 هزار بال از این پرندگان با روش های غیر قانونی شکار می شوند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان