کد مطلب: 28272
  تاریخ انتشار:  1403/01/09 - 12:03


مشارکت بیش از۲۵۰ نفر در طرح مردمی حفاظت از یوز ایرانی در نوروز ۱۴۰۳

رییس پارک ملی توران گفت: آمار اعلام آمادگی و مشارکت مردم در طرح حفاظت از یوز در ایام نوروز بی سابقه و تاریخی بود.

رییس پارک ملی توران گفت: آمار اعلام آمادگی و مشارکت مردم در طرح حفاظت از یوز در ایام نوروز بی سابقه و تاریخی بود.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، علی اکبر قربانلو با بیان اینکه تاکنون بیش از ۲۵۰ نفر از ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۲ و همزمان با آغاز طرح مردمی حفاظت از یوز ایرانی در جاده میامی-عباس آباد در این طرح مشارکت داشتند، گفت: برآورد ما این است که این میزان تا پایان طرح یعنی تا پایان روز ۱۴ فروردین به بیش از ۴۰۰ نفر برسد و این رقم مشارکت در تاریخ حفاظت مردمی از این «گونه» در ایام نوروز در این منطقه بی سابقه است.

رییس پارک ملی توران تاکید کرد: تمامی این افراد با هزینه شخصی و همراه با وسیله نقلیه شخصی از بیش از ۱۰ استان کشور از تمامی نقاط کشور حضور داشتند که این امر باعث دلگرمی ما در این منطقه شده است.

وی بیان کرد: بیش از ۵۰۰ نفر نیز در صف انتظار برای حضور در این جاده بودند که به دلیل ازدیاد افراد ثبت نام کننده در این طرح، نتوانستیم از حضور آنها بهره مند شویم. همچنین عمده این افراد به دلیل اینکه از استان های دور از جمله خوزستان، آذربایجان، کردستان و سیستان و بلوچستان بودند از آنها درخواست کردیم تا به طرف این جاده حرکت نکنند و در زمان دیگری از حضور آنها بهره ببریم.

قربانلو ادامه داد: سال گذشته یک خانواده از بوشهر همراه یک دختر بچه برای حفاظت از یوزپلنگ ایرانی به ما مراجعه کردند و چند شب با ماشین شخصی و هزینه شخصی در کنار جاده ماندند تا از تصادف احتمالی خودروها با یوزها جلوگیری کنند که ما روز آخر متوجه شدیم کودک آنها یک بیماری داشت که هر روز به نزدیکترین کلینیک مراجعه می کرد تا آمپول و سرم او را تزریق کنند و دوباره به جاده برمی‌گشتند.

وی این عشق وصف ناپذیر مردم برای حفاظت از آخرین بازمانده های یکی از ارزشمندترین گربه سانان جهان را نشان از عشق و علاقه همه مردم ایران برای حفاظت از یوز دانست و گفت: این حجم از محبت و علاقه مردم با حفاظت از یوز و کمک به ما برای این امر انگیزه ما را برای حفاظت از این گونه بینهایت بار افزایش داده است و این چیزی نیست که بتوان آن را با کلمات توضیح داد.

رییس پارک ملی توران اضافه کرد: هر روز به طور میانگین ۸ تا ۱۰ خودرو در این جاده حضور دارند و تمامی اینها با هماهنگی انجام می گیرد که به طور میانگین در هر خودرو ۲ نفر حضور دارند.

وی عنوان کرد: ما تا سال گذشته هر سال به طور میانگین ۷ تا ۸ تصادف در این محور داشتیم که خداروشکر امسال تا امروز هیچ تصادفی در این جاده رخ نداده است و این عمدتا به تلاش این گروه های مردمی برای اطلاع رسانی جهت رانندگی با سرعت مطمئنه در این جاده بوده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، وی گفت: اداره کل محیط زیست استان سمنان نیز نقش پشتیبانی و ارائه مکان مناسب برای استراحت و تأمین تغذیه این افراد در طی روزها و شب های کشیک را بر عهده داشت که خوشبختانه توانستیم پشتیبانی رضایت بخشی را از هموطنان عزیز داشته باشیم.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی