کد مطلب: 28255
  تاریخ انتشار:  1403/01/05 - 17:09


اولین المپیک بین‌المللی محیط‌بانان در سال 1403 برگزار خواهد شد

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: با توجه به نقش و جایگاه بی‌بدیل محیط‌بانان در حفاظت از این مناطق و لزوم ایجاد آمادگی و قوای جسمانی، برنامه‌ریزی و اقدامات لازم جهت برگزاری اولین المپیک ورزشی محیط‌بانان در سال آتی در حال انجام است.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: با توجه به نقش و جایگاه بی‌بدیل محیط‌بانان در حفاظت از این مناطق و لزوم ایجاد آمادگی و قوای جسمانی، برنامه‌ریزی و اقدامات لازم جهت برگزاری اولین المپیک ورزشی محیط‌بانان در سال آتی در حال انجام است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، نورالله مرادی در تشریح اقدامات معاونت آموزش و مشارکت مردمی در سال‌ گذشته اظهارکرد: سیزدهمین دوره جایزه ملی محیط‌زیست در سال ۱۴۰۲ درحالی برگزار شد که این وظیفه از سال ۱۳۹۶ بر زمین مانده بود و با دریافت ۳۹۳ پرونده از داوطلبان در گروه‌های مختلف، در این دوره شاهد رشدی بالغ بر ۱۳۵ درصد نسبت به دوره قبل بودیم.

وی افزود: در راستای ارتقای فرهنگ عمومی در حوزه محیط زیست و طی پیگیری‌های به عمل آمده و هماهنگی‌های مستمر با شورای فرهنگ عمومی کشور، ۱۱ پیشنهاد نامگذاری روزها و مناسبت‌های محیط‌زیستی را برای یادآوری اهمیت موضوعات محیط زیستی در تقویم رسمی کشور ارائه دادیم که خوشبختانه روز ۱۵ اسفند ماه به نام «روز ملی آموزش همگانی حفظ محیط زیست» برای درج در تقویم رسمی کشور سال ۱۴۰۳ ثبت و برای اجرا ابلاغ شد.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌ زیست تصریح کرد: در این راستا همچنین کلیات نامگذاری یک روز به نام «روز ملی جنگل و کوهستان» در متن تقویم رسمی کشور در شورای فرهنگ عمومی مورد تایید قرار گرفت که پس از تصویب نهایی در شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

مرادی اضافه کرد: در حوزه نهضت تولید محتوا، برنامه‌ریزی و اقدامات جدی انجام شده و تولید و انتشار دو عنوان نشریه محیط‌زیستی و یک عنوان نشریه دانش‌آموزی، هفت عنوان کتاب، دو مجموعه پویانمایی، ۱۳ فیلم آموزشی، انجام مقدمات تولید یک فیلم سینمایی و راه‌اندازی مجدد شورای چاپ و نشر سازمان، تنها بخشی از فعالیت‌های مکتوب و رسانه‌ای معاونت در سال‌ گذشته برای افزایش آگاهی و ارتقای دانش محیط‌زیستی علاقه‌مندان و مردم بوده است.
 
وی با اشاره به لزوم افزایش همکاری‌ها و تعاملات بین بخشی با وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای تاثیرگذار برای تحقق اصل ۵۰ قانون اساسی همچنین عملیاتی شدن سیاست‌های کلی کشور شش تفاهمنامه همکاری منعقد شد.

مرادی درادامه گفت: با توجه به ارزش و اهمیت حفاظت از مناطق و زیستگاه‌های تحت مدیریت سازمان و نقش و جایگاه بی‌بدیل محیط‌بانان در حفاظت از این مناطق و لزوم ایجاد آمادگی و قوای جسمانی، برنامه‌ریزی و اقدامات لازم برای برگزاری اولین المپیک ورزشی محیط‌بانان در سال جاری در حال انجام است.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد: در این خصوص، تدوین اساسنامه، تشکیل شورای سیاستگذاری و تایید نهایی شش رشته ورزشی بازی‌های جهانی محیط‌بانان انجام گرفته است که با حضور محیط‌بانانی از چندین کشور خارجی در سال ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.
 
مرادی ایجاد خانه‌های محیط‌ زیست برای مردمی‌سازی در دولت انقلابی را یکی از اقدامات جدی اخیر معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی برشمرد و افزود: در سال‌ جاری کیفی سازی این خانه‌های محیط زیستی را مورد توجه قرار داده‌ایم و در تلاشیم تا با تولید محتواهای مناسب و اثربخش برای مخاطبان آن، این خانه‌ها را به محلی برای فرهنگ‌سازی حفظ محیط‌زیست و ایجاد بستری برای کاهش مخاطرات محیط‌ زیستی تبدیل کنیم.
 
وی همکاری با تشکل‌های مردمی محیط‌ زیستی کشور را مهم دانست و افزود: پویش‌های بسیاری در سراسر کشور با همکاری تشکل‌های مردمی برنامه‌ریزی و اجرا شد همچنین تلاش شد تا با همکاری خیرین محیط‌زیستی، این سنت حسنه را در حوزه محیط‌ زیست تقویت کنیم.
 
مرادی اجرای برنامه‌های آموزشی و مشارکت محور برای مخاطبان خاص مانند آموزش ۱۴۵ هزار نفر از کارکنان شهرداری‌ها و ۳۸ هزار نفر کارکنان دهیاری ها و همچنین آموزش مجازی برای ۳۸ هزار عضو کانون مربیان فوتبال با ایجاد بخش آموزش محیط زیست را بخشی از اهداف اجرایی شده در حوزه آموزش مخاطبان خاص در سال ۱۴۰۲ ذکر کرد.
 
وی با اشاره به طرح پرچمداری برای ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها افزود: در این طرح هر استان پرچمدار برنامه‌ریزی و تمرکز بر یک اقدام محیط‌ زیستی ملی شده است و ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌های دیگر از محتواهای تولیدی و اقدامات عملی آن استان به نحو مطلوب بهره‌برداری خواهند کرد.

مرادی نگاه ویژه به حوزه آموزش و پرورش را یکی از مهمترین اهداف آموزشی معاونت آموزش دانست و گفت: باتوجه به اهمیت موضوع و سیل عظیم مخاطبان دانش‌آموز، برنامه‌های زیادی را در دست اجرا داریم که بررسی مفاهیم محیط‌ زیستی در کتب درسی مقطع ابتدایی و متوسطه اول برای تدوین برنامه درسی ملی محیط‌زیست  همچنین بازنگری در طرح محیط‌یار از جمله مهمترین آنهاست.
 
معاون آموزش سازمان حفاظت محیط زیست برگزاری کارگاه‌های آموزشی اختصاصی محیط زیستی ویژه بازی‌سازان و تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌ای، آموزش جمعی از نخبگان با هدف آشنایی با برنامه‌ها و اهداف آموزشی سازمان حفاظت محیط زیست، توانمندسازی تشکل‌های محیط زیستی با مشارکت SGP (برنامه کمک های کوچک سازمان ملل) همچنین برگزاری دوره آموزشی مدیریت سبز و سازگاری در برابر تغییرات اقلیم برای مشاوران امور زنان و خانواده دستگاه‌های اجرایی را بخشی از آموزش‌های ارائه شده به افراد و گروه‌های موثر جامعه در سال‌ جاری قلمداد کرد.
 
وی برگزاری ۱۴۳ دوره آموزشی استانی و ملی معادل ۷۲۶ هزار و ۲۵۶ نفرساعت (شامل دوره‌های عمومی مشترک و اختصاصی، به‌صورت حضوری و غیرحضوری) با سرانه آموزش ضمن خدمت ۹۷ ساعت و دو دوره محیط‌بانی بدو خدمت برای ۱۳۷ نفر از محیط‌بانان را از اقدامات مهم آموزشی برای کارکنان سازمان برای توانمندتر شدن در حوزه‌های شغلیشان ارزیابی کرد.
 
مرادی بسترسازی برای گسترش به‌کارگیری فناوری‌های نوین و سازگار با محیط‌ زیست برای حل چالش‌های محیط‌زیستی را یکی از برنامه‌های معاونت آموزش دانست و گفت: برای دستیابی به این مهم با تاسیس خانه فناور محیط‌زیست در ۱۶ مرکز استان اقدام کردیم تا با شبکه‌سازی میان همه مراکز علمی و دانشگاهی، شرکت‌های دانش بنیان و بنیاد نخبگان استان به اهداف خود برای حل چالش‌های محیط‌ زیستی دست یابیم.

وی گسترش پژوهش‌های کاربردی معطوف به فناوری‌ها، محصولات و خدمات دانش‌بنیان محیط زیست را جزو برنامه‌های سال ۱۴۰۲ دانست و گفت: در سال جاری ۱۳۸ اولویت پژوهشی استانی و ۳۱ اولویت دفاتر ستادی احصا و بررسی شد و ۱۰عنوان طرح پژوهشی اولویت دار به تصویب رسید و برای حمایت از پایان نامه و رساله‌های دانشجویی، طرح‌های پسادکتری و فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیئت علمی در راستای استفاده از ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی به روز برای حل چالش‌های محیط‌ زیست کشور بسترسازی شد.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، مرادی از اجرای طرح "ارزشگذاری اقتصادی خدمات اکوسیستمی" در استان سمنان در سال جاری خبر داد و اظهارکرد: این طرح در اردبیل نیز در فاز دوم در حال اجراست همچنین در هشت استان دیگر شامل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی و اصفهان در دست اجرا است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط انسانی