کد مطلب: 28243
  تاریخ انتشار:  1403/01/02 - 13:28


وضعیت شکننده اکوسیستم‌های جنگلی کشور و نیاز فوری به یافتن راه‌های پایدار جهت حفاظت ازذخائرموجود

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در پیامی به مناسبت روز جهانی جنگل بیان کرد: نیاز فوری به یافتن راه‌های پایدار جهت افزایش پوشش جنگلی و حفاظت هر چه بهتر از ذخائر موجود داریم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در پیامی به مناسبت روز جهانی جنگل بیان کرد: نیاز فوری به یافتن راه‌های پایدار جهت افزایش پوشش جنگلی و حفاظت هر چه بهتر از ذخائر موجود داریم.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، متن پیام حسن اکبری به شرح ذیل است:

«بسم الله الرحمن الرحیم
زیست بوم های جنگلی به عنوان یکی از مهمترین ارکان زیستی و پناهگاه هزاران گونه جانوری مهره‌دار و بی مهره، منبع زیستی و حیات انسانی و ریه تنفسی زمین، نقش فوق العاده ای در ادامه حیات این کره خاکی بر عهده دارد. سطح فعلی جنگل های دنیا را در حدود ۴ میلیارد هکتار برآورد کرده اند که در حدود ۳۰ درصد سطح کل اراضی دنیا است. با این حال با توجه به تنوع شرایط اقلیمی و جغرافیائی توزیع جنگل ها در کشورها بسیار نامتناسب بوده و بر این اساس ایران نیز در زمره کشورهای با پوشش کم ( حدود۸.۵ درصد پوشش)  می‌باشد که میزان آن از سطح متوسط دنیا نیز کمتر است.

تنوع زیستی جنگلهای هیرکانی فراهم کننده طیف گسترده‌ای از خدمات اکوسیستمی است و مزایای ارزشمندی برای مردم هر کشور مهیا و تامین می نمایند. تولید اکسیژن مورد نیاز موجودات زنده،  کاهش اثرات منفی تغییرات اقلیمی، تعدیل و تنظیم درجه حرارت کره زمین، تغذیه سفره آبهای زیرزمینی، حفاظت خاک و جلوگیری از فرسایش آن، جذب گازهای آلاینده محیط زیست، پناهگاه و زیستگاه  طیف بسیار وسیعی از گونه های حیات وحش جانوری ، ترسیب کربن و کاهش گازهای گلخانه ای، جلوگیری از سیلاب و افزایش نفوذپذیری خاک،  تولید چوب بعنوان ماده اصلی بسیاری از صنایع، سوخت و.....، تولید محصولات فرعی جنگلی و گیاهان داروئی، اکوتوریسم و صنعت گردشگری از جمله خدمات اکوسیستمی و کارکردهای جنگل بوده که متاسفانه به دلایل سودجویانه و منفعت اختصاصی و یا گاها فقر جوامع محلی ساکن یا داخل جنگل، این زیست بوم حیاتی از نظر مساحت و کیفیت حفاظت از تنوع زیستی رو به کاهش می باشد.

به گواه مطالعات انجام شده و گزارش های مراجع علمی معتبر جهانی، بهره برداری ناپایدار، از هم گسیختگی و تکه تکه شدن زیستگاه های جنگلی منتج  به کاهش جمعیت بسیاری از زیستمندان و حیات وحش جانوری و گیاهی آن شده و در طولانی مدت حاصل این اقدام کاهش تاب آوری و عدم تعادل در جهان خواهد بود.

لذا با توجه به وضعیت شکننده اکوسیستم های جنگلی کشور به ویژه جنگل های هیرکانی شمال  و زاگرسی که به عنوان یک منبع ژنتیکی و تولید آب در پایداری زیستی کشور ایفاء می‌نمایند، ضرورت دارد نظام جامع و پایدار بهره برداری پایدار و خردمندانه از خدمات ‌این نعمت الهی گام جدی و اقدامی عملی و کارا برداشت.

ما نیاز فوری به یافتن راه‌های پایدار برای افزایش پوشش جنگلی و در عین حال حفاظت هر چه بهتر از ذخائر موجود داریم. ما به نوآوری هایی نیاز داریم که سلامت جنگل ها را تضمین کند و استفاده پایدار از منابع جنگلی را از طریق یک رویه جامعه محور و حفاظت از تنوع زیستی را امکان پذیر نماید.

لذا همانطور که فناوری‌های دیجیتال جهان را متحول کرده و با سرعت درحال تغییر رفتارها و الگوهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جوامع می‌باشند، این ابزارها در حوزه های نرم افزاری و سخت افزاری و هوشمند سازی داده ها و استفاده از هوش مصنوعی در شناسائی  ویژگی های جنگلی از قبیل میزان ترسیب کربن و .... امکان مدیریت و نظارت پایدار جنگل را مهیا و برنامه‌ریزی و تصمیم گیری استراتژیک بهتری را ممکن می سازند و جمهوری اسلامی ایران نیز بایستی خود را به این امکانات مجهز کند تا بتواند ضمن حفاظت از تنوع زیستی و منابع طبیعی کشور، رفاه و عدالت را نیز گسترش  دهد.»

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی