کد مطلب: 28232
  تاریخ انتشار:  1402/12/28 - 10:35


اول فروردین «روز جهانی جنگل» است

اول فروردین، نخستین روز زایش طبیعت و سرسبزی گل، گیاه و درخت از سوی مجمع عمومی‌ سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی جنگل نامگذاری شده است.

اول فروردین، نخستین روز زایش طبیعت و سرسبزی گل، گیاه و درخت از سوی مجمع عمومی‌ سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی جنگل نامگذاری شده است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
، مجمع عمومی‌ سازمان ملل متحد روز ۲۱ مارس، اول فروردین ماه را به عنوان « روز جهانی جنگل» معرفی کرد تا نقش غیرقابل انکار جنگل‌ها در پایداری سرزمین و شادابی حیات انسان‌ها، جانوران و گیاهان بیشتر مشخص شود.

بزرگداشت این روز جهانی از سال ۲۰۱۳ آغاز شده و ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی ‌از اهمیت انواع جنگل‌ها و کلیه درختان خارج از جنگل‌ها، هدف این نامگذاری بوده که در قالب ظرفیت‌سازی ترویجی در بین نهادهای دولتی مرتبط با حوزه جنگل و جوامع محلی با تاکید بر مدیریت و حفاظت مشارکتی برای توسعه پایدار جنگل‌ها صورت می‌گیرد.

نامگذاری این روز پس از نامگذاری سال جهانی جنگل‌ها (سال ۲۰۱۱) انجام گرفت که این امکان را به کشورهای جهان داد تا فعالیت‌های آگاهی بخشی مربوط به صیانت و توسعه پایدار جنگل‌ها و درختان را سامان‌دهی کنند.

روز جهانی جنگل‌ها، کشورها را تشویق می‌کند تا در قبال سازماندهی فعالیت‌های محلی، ملی و بین‌المللی مربوط به جنگل، از جمله راه‌اندازی برنامه‌های حمایتی درختکاری و افزایش سرانه فضای سبز درختی در سطح بین‌المللی متعهد شوند.

به گزارش سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، بر این اساس، کشور ما با دارا بودن ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار جنگل، جزو کشورهای با پوشش کم جنگل در جهان محسوب می‌شود. اکنون سرانه سطح جنگل در ایران ۱۷۰۰ متر و در جهان شش هزار متر مربع است. این واقعیت نشان می دهد که وظیفه ما در قبال حفظ و توسعه جنگل ها زیاد است،  از این رو سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به عنوان متولی امر جنگل در کنار سایر فعالیت های خود، طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت را راه اندازی کرده است و هدف اصلی سازمان از این اقدام، حمایت از جنگل‌های طبیعی، افزایش سرانه فضای سبز و مقابله با تغییرات اقلیمی و کاهش مشکلات زیست محیطی است.

 انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار منابع طبیعی و آب