کد مطلب: 28149
  تاریخ انتشار:  1402/12/05 - 15:40


با انتخابات مجلس قوی از محیط زیست دفاع کنیم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه مشارکت پرشمار و آگاهانه مردم در انتخابات، عامل مهم و موثر در صیانت از کشور است، گفت: انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی، فرصتی مناسب برای مطالبه گری محیط زیستی مردم از کاندیداها است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه مشارکت پرشمار و آگاهانه مردم در انتخابات، عامل مهم و موثر در صیانت از کشور است، گفت: انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی، فرصتی مناسب برای مطالبه گری محیط زیستی مردم از کاندیداها است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)،
علیرضا مزینانی با بیان اینکه محیط زیست گهواره و زیستگاه تمام جانداران جهان و سرچشمه ای برای زندگی موجودات کره زمین است، افزود: متاسفانه بشر با اقدامات جاه‌طلبانه خود و زیاده‌خواهی سبب تخریب محیط زیست پیرامون خود شده است.

وی با اشاره به اینکه در این میان وضع قوانین و مقررات محیط زیستی کارآمد و کارشناسی شده از مهم‌ترین اقدامات بشر برای جلوگیری از تخریب محیط زیست بوده است، اظهارکرد: در کشور ما نیز آنچه که از وضع قوانین و مقررات محیط زیستی بر می‌آید، نشان می‌دهد که نظام حقوقی برای حفظ طبیعت و محیط زیست، با تصویب قوانین بسیاری در این باره عزم خود را جزم کرده است و شکی نیست که برای مقابله با تهدیدات موجود در محیط زیست، وجود قوانین و مقررات کارآمد در ابتدای امر می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد.

مزینانی با بیان اینکه امروزه در زمینه مقابله با آلودگی‌های محیط زیست، مشکل تنها نبود قوانین و مقررات نیست، افزود: وجود خلاء‌های قانونی همچون جایگاه و وظایف سازمان محیط زیست، روابط میان سازمانی این سازمان و دیگر سازمان‌های مرتبط با محیط زیست و مشکلات برون‌سازمانی و ضعف در اجرای قوانین در کنار نبود حمایت کافی مجلس در مسائل محیط زیستی زمینه ساز بسیاری از مشکلات در حوزه محیط زیست کشور شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: با وجود تمام تلاش‌هایی که در ارتقای شرایط محیط زیستی کشور شده است، همچنان با توجه به شرایط و تغییرات اقلیمی، مشکلات محیط زیستی زیادی در کشور وجود دارد و در برخی موارد مانند آب و هوا خسارت‌های جبران‌ناپذیری به محیط زیست ایران وارد شده است.

وی افزود: به عنوان مثال برای رفع پدیده‌هایی نظیر آلودگی هوای تهران فقط وجود قوانین کافی نیست بلکه در کنار وجود قوانین، باید الزام دستگاه‌ها به انجام تکالیف قانونی خود و دیگر الزامات ضروری نیز مانند گسترش و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، ارتقای فرهنگ زیست‌محیطی و آمادگی مردم و مسئولان برای کمک به بهبود این شرایط ایجاد شود.

مزینانی با بیان اینکه راهکار لازم در این زمینه اتخاذ رویکرد تشدید نظارت دولت و مجلس بر دستگاه‌های مسئول برای اجرای درست و کامل قوانین و مقررات محیط زیستی است، افزود: در این میان نقش مجلس شورای اسلامی به عنوان قانونگذار کشور می‌تواند خیلی برجسته و موثر باشد.

به گزارش سایت سازمان حفاظت محیط زیست، مزینانی در پایان با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و ایجاد فرصتی مناسب برای مطالبه‌گری محیط زیستی مردم از نامزدها تصریح کرد: با توجه به اینکه مطالبه محیط زیستی از موضوعاتی است که تمامی حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی را در بر می‌گیرد، مردم باید با مشارکت پرشمار و آگاهانه در انتخابات، کاندیداهای محیط زیستی را انتخاب کنند و بی‌شک نتیجه انتخاب آگاهانه و هوشمندانه مردم، شکل‌گیری مجلسی کارآمدتر به‌ویژه در حوزه محیط زیست خواهد بود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری