کد مطلب: 28115
  تاریخ انتشار:  1402/11/25 - 12:04


امارات، آذربایجان و برزیل ائتلاف آب‌وهوایی تشکیل می‌دهند

مجمع جهانی اقتصاد در این گزارش از ذینفعان جهانی خواست تا اقدامات قاطع و استراتژیک برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و کاهش اثرات منفی تغییرات آب و هوایی بر سلامتی را انجام دهند.

امارات، آذربایجان و برزیل - میزبان‌های گذشته و آینده مذاکرات اقلیمی سازمان ملل متحد - روز گذشته (سه‌شنبه) اعلام کردند در حال تشکیل یک ائتلاف سه‌جانبه (تروئیکا) با هدف زنده‌ نگه داشتن هدف کاهش گرمایش زمین تا یک و نیم درجه سانتیگراد هستند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، امارات میزبان کنفرانس کاپ۲۸ (COP۲۸) سال گذشته در دبی بود در حالی که آذربایجان میزبان اجلاس امسال و پس از آن برزیل میزبان سال ۲۰۲۵ خواهد بود.

این سه کشور موظف شده‌اند با همکاری یکدیگر روی نقشه راهی برای محدود کردن گرمایش زمین همکاری کنند.

طبق برآوردهای سازمان ملل با در نظر گرفتن تعهدات فعلی آب و هوایی، جهان همچنان در مسیر گرمایش بین ۲.۵ تا ۲.۹ درجه سانتیگرادی در طول این قرن قرار دارد.

بنابر مطالعات «مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیم (IPCC) سازمان ملل متحد» رسیدن به هدف ۱.۵ درجه افزایش دما برای جلوگیری از اثرات ویرانگر تغییرات اقلیمی ضروری است.

میزان گرم شدن زمین در طولانی‌مدت اکنون در مقایسه با دوران پیشاصنعتی زمین، پیش از انقلاب صنعتی و دورانی که بشر هنوز استفاده از سوخت‌های فسیلی را شروع نکرده بود، حدود ۱.۱ تا ۱.۲ درجه سانتیگراد است.

هرچند جهان با وجود همه تلاش‌ها برای مهار گازهای گلخانه‌ای در مسیر رسیدن به میزان افزایش دمای حدود ۲.۵ درجه سانتیگراد تا سال ۲۱۰۰ است. سازمان ملل اعلام کرده است که حفظ حد ۱.۵ درجه سانتیگراد افزایش دما به سرعت در حال ناممکن شدن است.

بر اساس گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد (WEF)، تغییرات اقلیمی تا سال ۲۰۵۰ منجر به ۱۴.۵ میلیون مرگ و ۱۲.۵ تریلیون دلار خسارت اقتصادی در سراسر جهان خواهد شد.

در بیانیه مطبوعاتی مجمع جهانی اقتصاد آمده است: این گزارش بر اساس سناریوهای مطرح شده توسط هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی در مورد محتمل ترین مسیر برای افزایش میانگین دمای سیاره، ۲.۵ تا ۲.۹ درجه سانتیگراد نسبت به سطوح پیش از صنعتی شدن، تهیه شده است.

این گزارش شش پیامد عمده تغییرات آب و هوایی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است که عبارتند از سیل، خشکسالی، امواج گرما، طوفان های استوایی، آتش سوزی های جنگلی و بالا آمدن سطح آب دریاها.

طبق این مطالعه، تخمین زده می شود که سیل به تنهایی باعث مرگ ۸.۵ میلیون نفر تا سال ۲۰۵۰ شود. همچنین پیش بینی می شود خشکسالی به عنوان دومین عامل مرگ و میر ناشی از تغییرات اقلیمی جان ۳.۲ میلیون نفر را بگیرد.

از سوی دیگر، انتظار می‌رود که امواج گرما تا سال ۲۰۵۰ بیشترین ضرر اقتصادی را به همراه داشته باشد که حدود ۷.۱ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود.

این گزارش همچنین هشدار داده است بحران آب و هوا، نابرابری جهانی در حوزه بهداشت را تشدید خواهد کرد و آسیب پذیرترین جوامع بدون شک بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد. مناطقی مانند آفریقا و جنوب آسیا به دلیل منابع محدود مانند زیرساخت ها و تجهیزات پزشکی ضروری به ویژه در برابر تأثیرات تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر خواهند بود.

مجمع جهانی اقتصاد در این گزارش از ذینفعان جهانی خواست تا اقدامات قاطع و استراتژیک برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و کاهش اثرات منفی تغییرات آب و هوایی بر سلامتی را انجام دهند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان